Olemme vihdoin saamassa tontin, josta kuitenkin joudumme maksamaan enemmän kuin aiemmin budjetoimme. Talopakettien hinnat nousevat koko ajan, omat taidot ovat olemattomat ja Älvsby-taloa emme halua. Design on siis meille varteenotettava vaihtoehto, ja ennen ainakin ajattelimme sen tulevan edullisemmaksi kuin muu rakennuttaminen. Vaan miten on, kannattaako? Mitä olette mieltä? Muutkin hyvät ja huonot kokemukset D-taloista tervetulleita! Asumme Keski-Suomessa.
Onko Design-talo edullinen?
7
6857
Vastaukset
- Näin meillä
Desing talo ei ole pahanhintainen ja omaani olen tyytyväinen. Tuo rahat tiukalla kuulostaa vähän huolestuttavalta kannattanee laskea erittäin tarkkaan kustannukset etukäteen ja vertaa niitä netistä löytyviin oikeisiin toteutumiin. Loppuun virhemarginaaliksi kokonaiskustannukset -10% niin ei tule kauheita yllätyksiä.
- jare
edullinen varauksin, sanoisin kuten Tekniikan Maailmassa.
Perus Design ilman muutoksia on nimenomaan rakennuttajalle (jos et tee mitään itse) edullinen, mutta seuraavassa ne varaukset:
Muutokset maksavat maltaita. Ainakin n. x 2 käyvän arvon.
Jos pystyt itse tekemään osan, niin sitten muut vaihtoehdot ovat halvempia.
Jos löydät oikein hyvän luotettavan kaverin, jolla on hyvät kontaktit tekijöihin, niin han voi tehdä halvemmalla. Rakensimme Desing-talo Ramin kirkkonummen alueelle 2004. Koko projekti alkoi jo syystalvella 2003. Projektin aikana meillä vaihtui "oma myjämme" 5 kertaa. Joka kerta kun soitit Desing-talolle ja ihmettelit kun myyjä ei vastaa puhelimeen vastaukseksi tuli että teidän myyjänne on vaihtunut että nyt teidän asioita hoitaa tämä ja tämä. Hieman venytti pinnaa kun sait jokaiselle myyjälle kertoa erikseen millaisen talon haluat ja mitä materiaaleja haluat ym. Silloin jossain neljännen ja viidennen myyjän välissä kyllä alkoi miettimään että mikäs firma tämä oikein on kun myyjät vaihtuu talossa yhtä usein kun vaihdat kalsarit.
Lähdimme paikalliseen keittiökauppaan suunnittelemaan keittönkaapistoja ja muita kaapistoja( wc, khh, mh). Monen tunnin ja päivän suunnittelujen jälkeen olimme tyytyväisiä tuloksiimme ja löimme kaupat lukkoon myyjän kanssa. Soitimme Desing-talo myyjällemme että kaapistot on valittu että minkä toimitusajan voimme heille antaa. Siitähän se soppa syntyi!! Me emme olisi saaneet valita kyseisiä kaapistoja koska ne eivät kuitenkaan kuuluneet pakettimallistoon vaikkakin myyjä pyysi mennä suunnittelemaan keittiön ja muiden huoneiden kaapistot liikkeeseen missä myytiin Petra-keittiön tuotteita. Päädyimme siihen että otatimme talopaketista kaapistot pois mistä meille hyvitettin x summa rahaa( sillä summalla et olisi pystynyt hommaamaan kaikkia kaapistoja ja keittiötä tilalle) ja laitoimme lisää rahaa saadaksemme keittön ja kaapistot minkä halusimme.
Lisää mutkia matkaan tuo varmasti lähestyvä vuositarkastus koska viime talvena takapihan ränni on tipahtanut puoliksi irti, etupihan ränni on maikiasti mutkalla jään ja lumen painosta( olisiko rännit kiinnitetty väärään kohtaan...) ja katolle menevät tikkaat on kiinnitetty ulkoverhoiluun. Se huomattiin että periaatteista täytyy pitää tiukasti kiinni jos haluat korjata tai huomauttaa jostain työvaiheesta tai muusta koska teidän tuleva kotinnehan siinä on kyseessä.
Vinkkinä annan että ottakaa selvää kaikista mieltä askarruttavista asioista ja jos haluatte poistaa jonkun työvaiheen niin tarkastakaa hyvityssumma ja että saako sillä summalla vastaava tavaraa jostain muualta. Hyvitys summat on aika pieniä.
Ei muuta kun kynä käteen ja paperille kirjoittamaan kysymyksisä myyjää varten!
Onnea ja voimia rakentamiselle!!
Kyllä se aurinko vielä risukasaankin paistaa :)- RakMak
Voi olla samansuuruisia kuin mitä sinä vastaavasta tavarasta maksat. Talotehtaalla kun on ihan eri luokan määräalennukset kuin sinulla, pienostajalla.
Sen verran ne niitä hintoja alentaa mitä ovat itse tavarasta maksavat plus asennustyö. Jos hinnat ovat mielestäsi alhaisia, niin se johtuu vain siitä, että sulla on huonot alennukset tavaran sisäänostossa.
käykää katsomassa oravais talo !
kävimme katsomassa. laatu ja toimitus tapa oli vakuuttava. ainut ongelma on taloon haluttavat muutokset !!! Niitä kun ei voi tehdä käytännössä ollenkaan.- jrp
Olen tehnyt alustavaa vertailua Muurametalosta ja Designtalosta. Muurametalo näyttäisi pärjäävän toimitussisällössään ainakin sisustusvalmiissa ratkaisussa ja on kyllä halvempikin.
- u_k_k
Olen itse vertaillut valmispaketteja ja sanoisin DT:n olevan kalleimmasta päästä, mutta laadusta en osaa sanoa. Itsellä ei siihen varaa, joten en ole hirveästi perehtynyt. Saman tapaisella toimitussisällöllä ainakin Muurametalo on edullisempi. DT:n hyvänä puolena ainakin kosteustilojen rakenne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134782Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293483No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452410- 501538
- 361473
- 391299
- 141192
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv221154- 271078
- 1651069