hei. olen ollut työstä pois yht. viisi viikkoa väsymyksen takia. kuinka aikaisin muut raskaan työn raatajat olette jääneet kokonaan sairaslomalle ennen äitiyslomaa? ja millainen työsi on? itse olen töissä lypsy- ja lihakarjatiloilla. sen lisäksi että pelkään eläinten satuttavan, on työasennoista ja työn raskaudesta tuleva kipu kamalaa. en ole tuntenut syyllisyyttä lomista vaikka työnantaja on todella ilkeä ja itkettää aina kun on yhteydessä.
toivottavasti kuulisin jonkun vastaavassa tilanteessa ollen komenttia. rv.14
toivottavasti kuulisin jonkun vastaavassa tilanteessa ollen komenttia. rv.14
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tänään kävin vihdoin ja viimein hakemassa sairaslomaa! Hoitoalalla, osastotyössä olen. Lonkka kipujen takia sain aluksi kaksi viikkoa ja sen jälkeen katsotaan uudestaan, että jatketaanko äitiysloman alkuun asti. Ei kannata syyllisyyttä kantaa, oman ja tulevan lapsen parasta tässä vaan ajatellaan.
Hyvää odotuksen jatkoa ja hyvää syksyä!
Tuossa laskeskelin, etta kesalomalle jain rv 18 ja sen jalkeen sitten suoraan sairaslomalle, selkavaivojen takia. Tyonantaja suhtautui positiivisesti, koska ensin keskustelimme, etta han jarjestaa minulle kevyempaa tyota, mutta se ei sitten onnistunut. Olin toissa rakennussiivoojana, joka on fyysisesti raskasta, tavaroitten kantamista paikasta toiseen, keskeneraisissa kerrostaloissa ei ole hissit viela toiminnassa, tyossa kaytetaan kemikaaleja yms. Asun Oslossa, ehka taalla suhtaudutaan positiivisemmin aikaiseen tyon lopettamiseen raskauden takia..
Onpa ajattelematon pomo sinulla! Itse olen viikolla 15 ja karjatilan emäntä, enkä yhtään ihmettele, jos ei raskaana ollessaan jaksa näitä hommia tehdä. Alussa minullakin oli aivan kauhea väsymys ja tein työt ihan etanavaihteella. Hengästyinkin niin pienestä, että normaali työtahti ei tullut kuuloonkaan.
Itsekin varmaan olisin sairaslomalla, jos mies ei olisi tehnyt kaikkia raskaita nostoja ja eläinten siirtelyitä yms. puolestani. Kyllä pomon pitäisi järjestää sinulle kevyempiä töitä, varsinkin loppuraskauden ajaksi! Jos et saa sairaslomaa, niin hanki ainakin jokin lausunto vältettävistä töistä.
Itselläni on väsymys onneksi hiljalleen hellittänyt ja hommat onnistuu jo melkein entiseen malliin, kunhan saa välillä levättyäkin. Voimia sinulle odotukseesi!