Raskaus ja lintuinfluenssakohu

Kummeli

Onko kukaan vastikään huomannut että raskaana ollaan ja jo säikähtänyt lintuinfluenssakohua?

Mua kammoksuttaa vallan hirveesti, varsinkin kun ens keväällä laskettu aika ja ei edes vielä tiedä tuleeko pandemia. ja jos tulee, niin uskaltaako edes sairaalassa synnyttää.

6

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rv32

      Onhan näitä vitsauksia ollut maailmaa väärällään jo aikojen alusta ja silti ihmiset lisääntyy. Ei tollasiin asioihin voi yksi yksittäinen ihminen varautua. Kukaan ei voi tässä vaiheessa tietää kuinka laajalle lintuinfluenssa tulee leviämään ja kuinka lääkkeet siihen puree, jos se oikein kunnon vauhtiin pääse. Huolestuttaahan se kun raskaana on ja sitä kantaa huolta toisestakin ihmisestä, mutta näiden asioiden kans on vaan elettävä ja seurattava mitä tapahtuu. mitään muutahan emme voi tehä. Mitään paniikkia ei kannata ruveta rakenteleen, vaikka tiedotusvälineet sitä välillä provosoi. Tsemppiä sulle ja kaikille muillekin odotukseen!

    • katja

      Moi!

      Mulla kun on laskettu aika kesäkuun alussa ja mietin ihan samaa. Pelottaa jo, mutta meillä on se hyvä puoli, että kuulutaan siihen valikoituun ryhmään, jotka edes jonkinlaiset rokotukset saa! (kaikille suomalaisille kun niitä ei riitä).

    • vähän

      Kuinka monta ihmistä maailmassa on sairastunut saatika kuollut lintuinfluenssaan? Kuinka monta vaikkapa väkirikkaassa Aasiassa?

      Raskaana sitä on huolissaan vähän kaikesta, mutta lintuinfluenssa ei todellakaan ole uhkista suurin. Suomen kaltaisessa harvaanasutussa, kylmässä ja hygienisessä maassa riski on suorastaan olematon.

      Muita sairauksia, tarttuviakin, sitten onkin roppakaupalla. Hulluksi tulee, jos jokaista alkaa murehtia.

      • lintuinfluenssasta

        Haastattelivat jotain suomal. asiantuntijaa vuosi sitten tv:ssa. Näytti, että se itkuun pillahtaa. Lintuinfluenssa on sen sortin tauti, että jos ja kun virus muuttaa muotoaan niin, että se voi tarttua sikaan, sen jälkeen se voi tarttua ihmiseen eikä sitä pysäytä mikään. Todellisen tehokkaan rokotteen kehittäminen ko. muodolle vie vuosia ja on niin kallista, ettei sitä voida koskaan koko maailman väestölle antaa. Ja ennen kuin siihen edes kehitetään mitään toimivaa vasta-ainetta, se tappaa enemmän kuin mikään mustarutto tai legioonalaistauti aikoinaan.

        Kuitenkin, asialla on turha päätään vaivata, koska maailma on ollut tauteja väärällään kautta aikojen. Ruttoja, syöpiä, aidseja, sarseja, lintuinfluenssoja... Lista on loputon ja aina jatkuu. Luonto ei ole niin tyhmä, että antaa ihmiskunnan ajaa itseään perikatoon. Kun jänikset lisääntyy liikaa, jänisrutto pienentää kantaa. Siksi metsästyksellä pidetään kanta pienempänä ja terveempänä. Kun ihmiskunta liikakasvaa, luonto karsii luonnonmullistusten ja tautien kautta. Jos yhteen tautiin kehitetään hoito, toinen tulee tilalle. Se on vain luonnon laki ja siihen on sopeuduttava.


    • ei voi mitään

      Turha murehtia sellaista, mille ei mitään voi. Muuttolinnut tulee joka tapauksessa Suomeen ensi keväänäkin. Kaupan kanahyllyllä ei tiedä, mistä ne lihat todellisuudessa tulee. Nautaa on syöty kymmenen vuotta ja hullun lehmän tauti voi jo kyteä pinnan alla.

      • kävisi

        ajaisi huomenna rekka-auto ylitse eikä sille vois yhtään mitään. Elämä kun on arvaamaton eikä siltä voi suojautua, vaikka mikä olisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      837
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe