Raskaus ja lintuinfluenssakohu

Onko kukaan vastikään huomannut että raskaana ollaan ja jo säikähtänyt lintuinfluenssakohua?

Mua kammoksuttaa vallan hirveesti, varsinkin kun ens keväällä laskettu aika ja ei edes vielä tiedä tuleeko pandemia. ja jos tulee, niin uskaltaako edes sairaalassa synnyttää.
6918
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onhan näitä vitsauksia ollut maailmaa väärällään jo aikojen alusta ja silti ihmiset lisääntyy. Ei tollasiin asioihin voi yksi yksittäinen ihminen varautua. Kukaan ei voi tässä vaiheessa tietää kuinka laajalle lintuinfluenssa tulee leviämään ja kuinka lääkkeet siihen puree, jos se oikein kunnon vauhtiin pääse. Huolestuttaahan se kun raskaana on ja sitä kantaa huolta toisestakin ihmisestä, mutta näiden asioiden kans on vaan elettävä ja seurattava mitä tapahtuu. mitään muutahan emme voi tehä. Mitään paniikkia ei kannata ruveta rakenteleen, vaikka tiedotusvälineet sitä välillä provosoi. Tsemppiä sulle ja kaikille muillekin odotukseen!

Äänestä

Moi!

Mulla kun on laskettu aika kesäkuun alussa ja mietin ihan samaa. Pelottaa jo, mutta meillä on se hyvä puoli, että kuulutaan siihen valikoituun ryhmään, jotka edes jonkinlaiset rokotukset saa! (kaikille suomalaisille kun niitä ei riitä).

Äänestä

Kuinka monta ihmistä maailmassa on sairastunut saatika kuollut lintuinfluenssaan? Kuinka monta vaikkapa väkirikkaassa Aasiassa?

Raskaana sitä on huolissaan vähän kaikesta, mutta lintuinfluenssa ei todellakaan ole uhkista suurin. Suomen kaltaisessa harvaanasutussa, kylmässä ja hygienisessä maassa riski on suorastaan olematon.

Muita sairauksia, tarttuviakin, sitten onkin roppakaupalla. Hulluksi tulee, jos jokaista alkaa murehtia.

Äänestä
  • Haastattelivat jotain suomal. asiantuntijaa vuosi sitten tv:ssa. Näytti, että se itkuun pillahtaa. Lintuinfluenssa on sen sortin tauti, että jos ja kun virus muuttaa muotoaan niin, että se voi tarttua sikaan, sen jälkeen se voi tarttua ihmiseen eikä sitä pysäytä mikään. Todellisen tehokkaan rokotteen kehittäminen ko. muodolle vie vuosia ja on niin kallista, ettei sitä voida koskaan koko maailman väestölle antaa. Ja ennen kuin siihen edes kehitetään mitään toimivaa vasta-ainetta, se tappaa enemmän kuin mikään mustarutto tai legioonalaistauti aikoinaan.

    Kuitenkin, asialla on turha päätään vaivata, koska maailma on ollut tauteja väärällään kautta aikojen. Ruttoja, syöpiä, aidseja, sarseja, lintuinfluenssoja... Lista on loputon ja aina jatkuu. Luonto ei ole niin tyhmä, että antaa ihmiskunnan ajaa itseään perikatoon. Kun jänikset lisääntyy liikaa, jänisrutto pienentää kantaa. Siksi metsästyksellä pidetään kanta pienempänä ja terveempänä. Kun ihmiskunta liikakasvaa, luonto karsii luonnonmullistusten ja tautien kautta. Jos yhteen tautiin kehitetään hoito, toinen tulee tilalle. Se on vain luonnon laki ja siihen on sopeuduttava.

    Äänestä

Turha murehtia sellaista, mille ei mitään voi. Muuttolinnut tulee joka tapauksessa Suomeen ensi keväänäkin. Kaupan kanahyllyllä ei tiedä, mistä ne lihat todellisuudessa tulee. Nautaa on syöty kymmenen vuotta ja hullun lehmän tauti voi jo kyteä pinnan alla.

Äänestä
  • ajaisi huomenna rekka-auto ylitse eikä sille vois yhtään mitään. Elämä kun on arvaamaton eikä siltä voi suojautua, vaikka mikä olisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kummeli kirjoitti:

Onko kukaan vastikään huomannut että raskaana ollaan ja jo säikähtänyt lintuinfluenssakohua?

Mua kammoksuttaa vallan hirveesti, varsinkin kun ens keväällä laskettu aika ja ei edes vielä tiedä tuleeko pandemia. ja jos tulee, niin uskaltaako edes sairaalassa synnyttää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu