Pms ja masennus

Mitä on

Mistä johtuu, että Pms-oireet aiheuttaa masennusta ja itkuisuutta? Masennushan johtuu yleensä serotoniinin puutteesta, niin miksi ennen menkkoja on masentunut. Ennen menkkoja ilmeisesti vain estrogeenimäärä vähenee vai väheneekö serotoniinikin? Mielialaa on vaikea pitää ylhäällä ennen menkkoja, vaikka kuinka yrittäisi.

3

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti

      Naisella myös estrogeenin määrä vaikuttaa mielialaan ja libidoon. Sen vuoksi niin moni nykyisiä matalahormonisia e-pillereitä käyttävä nainen on masentunut ja haluton kaiken aikaa.

    • oireileva

      Tähän en muuta osaa sanoa, kuin että monta vuotta olen kärsinyt helvetillisistä PMS oireista, miksi lääkärit ei ota vakavasti, jotain lääkkeitä on, mut ne enintään vähän lievittää, mut ei todellista apua. En ihmettele, vaikka jotkut äidit olisivat juuri PMS-oireissaan ne lapsitappojutut tehneet, mitä lehdistä saa lukea. Milloin lääketiede todella rupee kiinnostuun tämän taudin vakavuudesta. PMS = vakava, hoitoa tarvitseva sairaus, eikä mikään normaali kuukautiskierto ! Valitettavasti en minäkään apua ole saanut, rauhottavia lääkkeitä edes, ja niissäkin omat haittavaikutuksensa = kuin siirtäisi oireet toisiin oireisiin.... ?

    • paukkus

      Kärsin itse myös pms oireista. Kävin tämän vuoksi lääkärissä ja sieltä sanottiin, että pms oireihin auttaa b6-vitamiini. Sitä saa apteekista ilman reseptiä. Sen pitäisi ainakin jonkin verran auttaa. mutta myös monet muut vitamiinit auttavat auttavat eri oireisiin. Kirjasta 2kotihoidon ja lääkinnän ABC" löytyy PMS oireisiin kotikonsti neuvoja ja tietoa eri vitamiineistä, mitkä auttavat oireisiin.

      Esim.VÄLTÄ;tyhjiä kaloreita ja valkoista sokeria. makeishimon tyydyttäminen pahentaa oireita ahdistusta ja masentuneisuutta. maitotuotteita;syö vain vähän vähärasvaisia tuotteita, laktoosi saattaa heikentää kehon kykyä käytää hyväkseen ravinnon magnesiumia, joka säätelee estrogeeniä. Karta eläinrasvoja. rajoita suolan käyttöä;ei ravintolaruokaa,ei valmisruokia, pussikeittoja eikä valmiita salaattikasteikkeita. näin saatat estää liian nesteen kerääntymisen elimistöösi. vältä kofeiinia, alkoholia, diureetteja (nesteetä poistava lääke).
      SYÖ JA TEE: syö kuituja;puhdistavat elimistöstä estrogeeneja, tee ympäristöstäsi viihtyisä, hengitä syvään (poistaa jännittyneisyyden tunnetta), ota mineraalikylpy (kupillinen merisuolaa ja kupillinen ruokasoodaa kylpyveteen. loju kylvyssä 20 min. lihakset rentoutuvat), rakastele (seksi ja orgasmi parantavat verenkiertoa ja rentouttavat kipeitä lihaksia, tällainen stimulaatio vähentää myös turvotusta ja halpottaa jannittynyttä oloa), nuku varastoon, pidä aikatauluistasi kiinni (aseta kunakin päivänä kihtuullisia tavoitteita, näin tunnet saavasi edes jotain aikaan vaikka et tavanomaisiin suorituksiin pystyisikään), siirrä sosiaalliset velvoitteet parempaan ajankohtaan (turha hermoilla asioiden kanssa, kun hermot on muutnekin jo kireällä), puhu (puhuminen auttaa aina)

      VITAMIINIT:

      näistä kaikista on keskuteltava ensin lääkärin kanssa!

      b1-vitamiini:vähentää hermoston ärtyvyyttä. pms oireiden aikana vähintään 100mg. imeytyvyys vaihtelee eri ihmisillä merkittävästi.
      b6-vitamiini: vähentää mielialanvaihtelua, turvotuksia, rintojen arkuutta, makeanhimoa ja väymystä (itselläni puoli tablettia päivässä)
      a- ja d-vitamiinit: vaukuttavat ihon hyväksi. akneen ja rasvoittumiseen
      c-vitamiini: stressin sietokykyä lisäävä
      e-vitamiini: lievittää rintojen aristusta, ahdistusta ja masennusta
      kalsium ja magnesuim: kalsium ehkäisee kouristuksia ja kipua, magnesium puolestaan saatta myös vähentää makeannälkää ja mielialanvaihtelua.

      tämä kaikki kestää n10-14 päivään. Kyllä me se kestetetään. tsemppiä kaikille ja positiivista asennetta:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2115
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1744
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1461
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      1240
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      60
      1223
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1067
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      980
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      973
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      670
    Aihe