huh huh !

videotykeistä

Mikä noissa videotykkien (datatykkien) lampuissa oikein makssa?? Samanlainen rahastukeino, kuin osta pino paperia saat mustesuihkarin kaupanpäälle, mutta jatkossa maksat itsesi kalliiksi mustepatruunoista?

400e yhdestä lampusta, jonka ikä max 3000h ?

Olen katsellut lg:n suuntaan (viimeinen mikrobitin testi), jossa vaihtolamppu irtoo johonkin 250 euron hintaan. Eniten vaan mietityttää melutaso, jotain 37dB. Eli suhteellisen äänekäs.

Millaisia tykkejä muilla on? Hyvää huonoa?

2

471

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leffafriikki

      Sen ,kun tietäis, että mikä maksaa....aivan järjetön hinta. Itselläni on tykki, jota käytän vain leffakoneena... kaikki muut ohjelmat katselen TV:stä. Kyllä se on hienoa katsella leffat tykillä....pääsee todella leffatunnelmaan...toivon vaan, että lamppu kestää edes sen 3000 h... olen tyytyväinen, jos sen kestää .... Olen laskenut, että moni muukin harrastus maksaa tuon lampun verran... helpottaa hieman:)

    • Hifi

      LG on selkeästi ominaisuuksiltaan ns. business-projektori. Projektorin liitännät ovat puutteelliset normaalia kotiteatterikäyttöä ajatellen. Äänekkyys on myös sitä luokkaa että ainoastaan umpikuuro voisi käyttää laitetta elokuvien katsomiseen. Ilmoitettu kontrastisuhde on aivan ok mutta valoisuutta on aivan liikaa.
      Projektoreissa käytetään korkeapaineisia kaasupurkauslammpuja joiden valmistaminen ei ole lainkaan niin halpaa kuin normaalin hehkulampun tekeminen. Samantyyppisiä lamppuja on ollut käytössä muissa laitteissa vuosia ennen kotiteatteriprojektorien tuloa. Lamput ovat olleet aina kalliita.
      Niin muuten, tuo ilmoitettu lampun käyttöikä on sitten suurin sallittu käyttötuntimäärä. Kaikki lamput eivät tosin kestä niin pitkään. Jos kuitenkin olet onnekas niin lampun vaihto on edessä kun tunnit ovat täynnä (projektori yleensä ilmoittaa asiasta). Tämän sen vuoksi että lampun lasi haurastuu käyttötuntien myötä ja riski lampun räjähtämisestä (korkeapaine!) kasvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1972
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1698
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1324
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1146
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1142
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1017
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      927
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      912
    Aihe