Metallisessa (terästä vai mitä lie) tiskipöydässä on muutamia lasien jälkiä yms. pinttyneitä tahroja. Millä nämä saisi pois? Ainakaan mikään fairy tms. ei niitä tunnu poistavan. Miten tiskipöydästä saisi taas kiiltävän?
Tiskipöytä puhtaaksi
sooda
910944
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ruostumatonta terästä,niin sitä voi hioa ja hangata vaikka millä. Kokeile ensin vaikka vimiä. Jos ei auta niin teräsvillaa tai hiomapaperia/nauhaa. Tosin markkinoilla on huonolaatuista terästä kuten meidän saunan padassa,jonka ruostepilkkuja en viitsi yrittää poistaa.
teräsvilla liian krouvia samoin santis jos ei tiedä mitä duunaa.Vimi liian laimeaa.
Oikea aine on maalinkiillotus tahna ja työkaluna kiillotus laikka.
Luin jostain niksipalstalta, että autotarvikeliikkeissä myytävä krominkiillotusaine olisi hyvä. En ole itse kokeillut. Teräsvillaa ym. ei saa käyttää, ellei halua mattapintaa.
Universal stonen-yleispuhdiste kivi.Myy Wario trading oy.
www.wariotrading.fi
Katso kotisivulta mistä löytyy sulle lähin osto paikka...
Lähtee tiskipöytä puhtaaksi ja tulee likaa hylkivä pinta!Olen kyllä itse tykästynyt...
Itsekin et millä konstilla saisin lasin pohjan jäljet pois!!älä vain mene millään teräsvillalla ja vimillä hankaamaan!(kokeilin)menee pinta vielä karmeemman näköiseksi.Jospa joku tietäis TEHOKKAAN keinon?
Tänään hankasin tiskipöydän niin puhtaaksi,että siitä melkein näkee oman kuvansa :)
Käytin Cif-creamia jota kostutin patapadan karheaan osaan.Sillä lähti kaikki tummentumat ja alkoi teräs kiiltämään!
Samaa konstia käytin lusikoihin jotka kahvi/tee oli tummentanut likaisen näköisiksi :)
Tee tahna pyykkipulverista. Hankaa. Jos kalkkeutunut, paa tahralle etikkaa ja sitte pyykkipulveritahnalla hankaus. Huuhtele hyvin.
Katselin tuossa yksi ilta itsekin omaa tiskipöytääni kriittisin silmin. Onhan siitä paras hohto kaikonnut ja tilalla on naarmuja & tummentumia. Ajattelin kokeilla ihan ronskisti kiillottaa koko pöydän uudelleen. Hion ensin koko pöydän vesihiomapaperilla, aloittaen vaikka hienolla karkeudella 800 ja kokeilen lähteekö naarmut pois. Jos ei lähde niin eikun karkeampaan. Lopullinen hionta sit vaikka karkeudella 2000 ja kiillotus koneella metallinkiillotustahnan avulla. Saas nähdä miten käy, laitan kommenttia tänne kunhan urakka on tehty.
No niin, homma tehty. Kärsivällisyyttä ja tarkkuutta vaativa urakka oli, mutta onnistui hyvin. 800 oli selvästi liian hienoa paperia naarmuisen pöydän siloittamiseen, joten ensimmäisen hionnan tein 360 paperilla ja epäkeskokoneella. Kun naarmut olivat poissa, jatkoin pinnan hiomista käsin hienommilla papereilla kunnes olin viimein karkeudessa 1200. Silloin pöydässä oli jo niin paljon kiiltoa, että uskalsin siirtyä kiillotuslaikkaan ja kiillotustahnaan. Nyt pöytä sitten kiiltää kuin uusi, voi kuvaansa vaikka pöydästä katsella ja on helppo pitää puhtaana. Koko hommaan loppusiivouksineen kului aikaa noin 2,5 tuntia. Hiomisessa on syytä olla huolellinen, että hiomajälkiä ei jäisi näkymiin loppukiillotuksen jälkeen.