Suosittelen lämpimästi Tolkienin itsenäistä jatko-osaa TSH:lle koska (varsinkin leffan nähneille) se selvittää paljon. Siinä kerrotaan esim.se kohta leffasta missä Bilbo kertoo pikkuhobiteille kuinka kolme peikkoa muuttui kiveksi. Ja tietenkin koko skenaario siitä miten Bilbo löysi sormuksen ja Gandalfin se "incedent with a dragon" lause leffan alussa, ja tietenkään tuossa ei ollut kaikki.
Lukekaa ja ihastukaa!
Lukekaa ja ihastukaa!
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja muutenkin kirja on ihana! oikeasti! ei menetä mitään kun lukee sen, päinvastoin! ja tolkienhan tarkoitti "hobitti"-kirjan aluksi lastenkirjaksi, mutta siitä kehkeytyi jotain suurempaa... siis ei voi olla suuri vaiva lukea sitä!!! kannattaa! myös suosittelen silmarillionia, sekä muita tolkienin kirjoja... roverandomkin on ihana!
Hyvä ajatus. (oikeestaan TSH on jatkoa Hobitille)
Noita esimerkkejä lukuunottamatta elokuvasta on kyllä aika tarkkaan karsittu muut samankaltaiset viittaukset pois.
Sanokaa mitä sanotte mutta näin kaikki Tolkienin kirjat lukeneena Silmarillion ehdottomasti paras. En tiedä kuinka paljon saa irti TSH:sta ilman että on lukenut Silmarillionia ja Hobittia. Silmarillionista käy ilmi Sauronin alkuperä ja se mikä oli Sauronin suhde paljon suurempaan pahaan eli Morgothiin. Ymmärtää, jopa haltijoista paljon enemmän luettuaan S:n. Pelkän TSH:n perusteella käsitys jää kovin suppeaksi, esim. kuinka merkittävä hahmo Galadriel on? TSH-kirjassa, jopa Frodo huutaa taisteluissa muinaisen haltijakuninkaan nimeen, minua ainakin kiinnostaisi tietää miksi huutaminen antaa niin suurta voimaa, että vastustaja vapisee. Että näin!
Hobitti kannattaa lisäksi lukea kahtena eri suomennoksena - jollei alkukielistä jaksa. Muistaakseni suomennoksista Janssonin on tuo versio jossa on Kalpa Kassinen - vähän lapsekkaampi mutta mehevää kieltä.
no jaap. Oli siinä myös Mörkkimetsä ja Tanska Vanskan poika ja pohjoisen Polki, Atsokin poika... eli jos ei puistattavat nimien vääntelyt ja transliteerisoinnit pelota niin siittä vaan. Kai sen Hesastakin löytää kirjaston varastosta. Nimihän oli siis Lohikäärmevuori.
Eli kyllä se on Bilbo Reppuli.
Lohikäärmeennahkatakinvuori on ihan toinen juttu ja paljon parempi. Tarinamyllystä löytää. Ja Morgilin sivulta. http://personal.inet.fi/koti/tolkienfan/index.htm
Hobitti on erinomainen kirja. Luen sitä tälläkin hetkellä. Moneskohan kerta olisi. Mutta sehän on itsenäinen alkuosa varsinaiselle Tarulle. Metsästän noita kirjoja ja niiden eri painoksia kirjakuupoista ja divareista ihan keräysmielessä. =)