Auttakaa tiivistäjää!

Tiivistäjä peukalo kämmenessä

Ikkunoista ja ovista vetää. Uudella tiivistenauhalla koitin paikkailla kun vanha näytti menneen huonoon kuntoon. Ei kuitenkaan auttanut mitään eikä tiivistenauhakaan tunnu pysyvän kiinni, vaan irtoilee.
Voiko vika olla nauhassa? P-Profiilia pistin. Perkele.

7

1810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiivistäjä

      ota entiset nauhat pois tiiviste pinta puhtaaksi, laita karmiin liimaa koko matkalta, paina nauha kiinni pyyhi liiat liimat pois.niittaa nauhojen päät kiinni ja väliltä n 2 kohtaa.puristimella ym muulla painoon päät sit jos ei ole niittaus konetta.anna liiman kuitenkin kuivua ennen kuin kiristät ikkunan kiinni ettei tartu toiseen karmiin ikkuna kiinni.

    • amiil

      jos sulla on tiivisteessä valmiiksi tarrapinta, tarttuvuus on aika heikkoa erityisesti jos puite on kylmä. lämmitä hiustenkuivaajalla tai säädettävällä kuumailmapuhaltimella (matala teho!).

      jos se tiiviste on viime vuodelta, heitä roskiin: liimapinta ei tartu enää mihinkään (voi olla vanhaa jo kaupan hyllyltäkin)

      jos käytät erillistä liimaa, sen pitää olla oikeaa tyyppiä (pitää tarttua sekä ikkunamaaliin että tiivisteeseen joka kai on joko kumia, epdm-kumia tai silikonia)

      niitit: varsinkin silikonitiiviste lähtee helposti repeämään jos käyttää niittejä, en suosittele. sitä paitsi liian usein ne niitit on jotain halpalatavaraa ja ruostuu välittömästi.

      tiiviste ei tartu niin helposti väärältä puolelta ikkunapuitteeseen, jos laittaa siihen hiukan talkkia. se myös pidentää erityisesti kumitiivisteen kestoa.

    • :Pelle

      Onko aikaisempaa kokemusta ko. ikkunoista ja ovista?
      Jos ei, niin vika saattaa olla myös rakenteellinen. Joskus oven/ikkunan ja karmin välissä on jopa silmin nähtävä rako, vaikka tiiviste olisi oikein asennettu. Pienemmät raot voit etsiä vetämällä paperia suljetun ikkunan välissä. Ei siis pitäisi olla mahdollista. Joskus myös itse karmissa saattaa olla rakoja kulmissa. Onpa joskus puuttunut eristeitäkin.

      • Tiivistäjä

        Sinnehän jää kulmaan perhana rako.. Mitä suosittelet?


      • skaala ikkunat
        Tiivistäjä kirjoitti:

        Sinnehän jää kulmaan perhana rako.. Mitä suosittelet?

        Meillä on ollut ongelmia alusta asti... ei kai vaan sama firma?


      • :Pelle
        Tiivistäjä kirjoitti:

        Sinnehän jää kulmaan perhana rako.. Mitä suosittelet?

        Jos saranat ovat säädettävää mallia, voi niiden avulla pelata millin-kaksi. Karmiin et varmaan halua koskea ensimmäiseksi, joten pitänee etsiä paksumpaa tiivistettä tms konstia. Jos ikkunoita ei tarvitse aukoa, saa ne varmasti tiivistettyä jollain konstilla.
        Päin p:tä asennettuja ovia ja ikkunoita on nykyään kaikkialla.


      • Tiivistäjä
        :Pelle kirjoitti:

        Jos saranat ovat säädettävää mallia, voi niiden avulla pelata millin-kaksi. Karmiin et varmaan halua koskea ensimmäiseksi, joten pitänee etsiä paksumpaa tiivistettä tms konstia. Jos ikkunoita ei tarvitse aukoa, saa ne varmasti tiivistettyä jollain konstilla.
        Päin p:tä asennettuja ovia ja ikkunoita on nykyään kaikkialla.

        OK, kiitti! Lähden tutkimaan saranoita..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5365
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2086
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1760
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      138
      1723
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1473
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      30
      1417
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1300
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1097
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1058
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      205
      905
    Aihe