abortti!!

sinelmä

.. tuolla aiemmin oli keskustelua abortista ja sen hyväksyttävyydestä.. monet abortin tekijät ja sen hyväksyjät olivat sitä mieltä et abortti on hyväksyttävä jos elämäntilanne sen vaatii.

minä ajattelen niin että MIKÄÄN ELÄMÄNTILANNE EI VOI OLLA NIIN "PAHA" ETTÄ OLISIN VALMIS SURMAAMAAN OMAN TULEVAN LAPSENI!!

voi miten ihmiset ovat itsekkäitä ja vastuuttomia!!
seksiä ei pitäisi aloittaa jos ei ole valmis kantamaan vastuuta mahdollisesta tulevasta lapsestaan.

sopii miettiä..

32

1982

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noin yksinkertainen,

      mutta onnittelut, jos elämäsi on aina ollut niin hyvin järjestyksessä. Hyvä, että olet optimisti myös jatkon suhteen.

      Itse en ole aborttia kokenut. Olen siitä kiitollinen, sillä asia ei olisi minulle mitenkään helppo. Tilanteen täytyisi olla todella vaikea, että siihen päätyisin. Olen kahden lapsen onnellinen äiti.

      Mutta kun mietin raiskauksia, insestiä, pedofiliaa, sikiön tai äidin vakavaa sairautta yms., en voi väittää, että abortti on aina automaattisesti väärä ratkaisu. Paraskin ehkäisy voi myös pettää.

      Uskon, että abortti on vaikea ratkaisu useimmille, jotka siihen päätyvät. Harvat suhtautuvat siihen kevyesti. Tunnen myötätuntoa niitä kohtaan, jotka asian kanssa taistelevat. Toivon, että ajattelemattomuuden vuoksi tapahtuisi abortteja mahdollisimman vähän. Asioilla on tapana järjestyä elämässä. Ei toivottu -raskaus on usein tilanne, johon helppoa ratkaisua ei ole.

    • työssä kaikenlaista

      Ei mikään tilanne?? Minä kun sanoisin että tietyissä tapauksissa abortteja voisi thedä enemmänkin.. Oli tässä juuri tapaus jossa äiti oli raskaana ollessaan ollut "hiukka" piittaamaton sikiöstä sisällään, eikä turhaan tehnyt aborttia. Raskauden aikana käytti erinäisiä kiellettyjä aineita ja lapsi syntyi ilman reisi- ja sääriluita sekä vajaalla suolistolla. Hän on nyt 8- vuotias torso jolla ei ole paljon odotettavaa elinaikaa, ja vaikka olisikin, millaista elämää? Etkö ajattele yhtään edes lapsen parasta tuollaista laukoessasi?

      • Saija

        samaa mieltä, mutta älä nimittele muutenkin kärsivää lasta, äläkä yritä mitätöidä hänen elämänsä arvoa.


      • työssä kaikenlaista
        Saija kirjoitti:

        samaa mieltä, mutta älä nimittele muutenkin kärsivää lasta, äläkä yritä mitätöidä hänen elämänsä arvoa.

        Missä kohdin nimittelin ketään? Torso on virallinen nimike ihmiselle jolla ei ole raajoja..?


      • Nii-in

        Maailman kauheuksia ei voi paasaamalla poistaa tai kieltäytymällä näkemästä niitä. Tiedänpä itsekin pariskuntia, joiden nimet syntyneet-ilmoituksissa pistävät kyyneleet silmäkulmiin. Että taas lisää vammaisia ja ala-arvoiseen elämään tuomittuja ihmisiä maailmaan.

        On se hyvä, kun täällä vielä riittää noita idealistejä mutta tosimaailma koppaa vielä kovalla kädellä.


    • Chi

      Mutta ajattele että jos sut on vaikka raiskattu. Eikö silloin oleoikeutta tehdä aborttia?

      • sinelmä

        .. niin, etten MISSÄÄN tilanteessa tekisi aborttia. pitäisin lapsen jos olisin raiskattu. vaikeaa se tulisi olemaan,
        mutta näen asian niin ettei minulla ole oikeutta päättää elämän synnystä ja kuolemasta.


      • äitix2

        se ei ole sen syntymättömän lapsen vika, jos hänet on raiskauksen kautta alkuun pantu.
        mun mielestä jokaisella on oikeus syntyä ja elää


      • vaikka sitten
        äitix2 kirjoitti:

        se ei ole sen syntymättömän lapsen vika, jos hänet on raiskauksen kautta alkuun pantu.
        mun mielestä jokaisella on oikeus syntyä ja elää

        samalla lapsen tulo mullistaisi monen läheisensä maailman huonompaan suuntaan? Onko oikeutta laittaa tällainen taakka vastasyntyneen harteille? Onko oikein lapselle elää katkeruuden keskellä, oppimatta koskaan rakastamaan?

        Onko oikeutta tehdä maailmaan katkeria ja tuhoisia ihmisiä lisää? Sillä raiskauttujen lapsilla ei ole välttämättä mitään "rikollisuusgeeniä", mutta se katkeruus siinä ympärillä kyllä muokkaa kenen tahansa persoonallisuuden normaalista poikkeavaksi, jopa vaaralliseksi.

        Mietis mistä se raiskaajakin on saanut alkunsa, millaisesta perheestä.

        Mä olen raju, mun mielestä rikollisia EI TULISI olla maailmassa. Kaikin mahdollisin tavoin tulisi kaikkien ihmisten olla niin rakastettuja, että he eivät taipuisi rikollisuuteen. Abortti on mahdollisuus. Vaikka se riistää yhden sikiön elämän se abortti voi antaa parempia elämänmahdollisuuksia naiselle ja hänen läheisilleen.


    • myöskin

      Tunnen itse etenkin öisin kauheata syyllisyyttä, vaikka ystäväni sanovat minun toimineen oikein, mutta välissä näiden tekstien lukeminen saa omantunnon tulemaan esiin. Olen siis jo useita keroja elämäni aikana surmannut syntymättömän lapsen.. Mietin usein "Entä jos olisin sittenkin ollut käyttämättä ehkäisyä? Ilman ehkäisyä minulla olisi jo monta jumalan lahjaa" Kertokaa muutkin mielipiteitänne rakastelujen jälkeen, mikäli olette käyttäneet ehkäisyä. Tuleeko teille masennus kun tavallaan riistitte tulevalta lapselta hengen päästämättä siittiöitä sisällenne ja kylmästi heittämällä roskiin?

      • -toinen-

        Samaa mietin minäkin. En voi olla syyllistämättä miestäni siinä samalla. Joskus hän kyllästyy asenteeseeni ja menee esim. suihkuun. Sen jälkeen itku kurkussa pesen lattioita, hyvin hellästi hankaamatta ja rutistan pienet elämän alut viemäriverkkoon.


      • LoLLoL

        Naurettavaa verrata ehkäisyn käyttämistä abortin tekemiseen. Ne ei oo samaa asiaa nähnykään! Siinä ei surmata jo olemassaolevaa pientä ihmisenalkua!


    • vanhus

      ei millään pahalla, mutta tekstiäsi lukiessa tuli mieleen, että olet varmasti kovin nuori. Elämänkokemus opettaa ihmistä, jos ei nyt hyväksymään muiden ratkaisuja, niin ainakin ymmärtämään ettei elämä ole niin mustavalkoista. Joskus voi joutua tekemään ratkaisuja joita ei olisi koskaan voinut kuvitellakaan tekevänsä. Muutamia poikkeuksia lukuunottamatta, ihmiset eivät tee abortteja heppoisin perustein vaikka se ulkopuolisin silmin siltä saattaisi vaikuttaa.

      Toisaalta ihailen suunnattomasti tuota sinun idealismiasi, suurimmalta osalta se tuntuu puuttuvan kokonaan. Kun saat vielä vähän lisää elämänkokemusta yhdistettynä myötäelämisen kykyyn saat vielä paljon aikaiseksi elämässäsi.

      • sinelmä

        arvasit oikein, olen melko nuori vielä. mutta jo aikuinen! :) saattaa olla ettei minulla vielä elämänkokemusta ole ehkä aivan yhtä paljon kuin sinulla. mutta sen verran sitä on, että tiedän että jos ihminen on tarpeeksi kypsynyt omasta mielestään harrastamaan seksiä, on hän silloin mielestäni tarpeeksi kypsä kantamaan vastuun ehkä syntyvästä lapsesta, oli yhdynnässä käytetty ehkäisyä tai ei.

        ja muuten.. myötäelämisen kykyä minulta ei puutu. luulen että sitä on vähän enemmän kuin monilla muilla tämän palstan käyttäjillä!

        hyvää syksynjatkoa sinulle!


      • että sinulla
        sinelmä kirjoitti:

        arvasit oikein, olen melko nuori vielä. mutta jo aikuinen! :) saattaa olla ettei minulla vielä elämänkokemusta ole ehkä aivan yhtä paljon kuin sinulla. mutta sen verran sitä on, että tiedän että jos ihminen on tarpeeksi kypsynyt omasta mielestään harrastamaan seksiä, on hän silloin mielestäni tarpeeksi kypsä kantamaan vastuun ehkä syntyvästä lapsesta, oli yhdynnässä käytetty ehkäisyä tai ei.

        ja muuten.. myötäelämisen kykyä minulta ei puutu. luulen että sitä on vähän enemmän kuin monilla muilla tämän palstan käyttäjillä!

        hyvää syksynjatkoa sinulle!

        ei vielä reilusti olekaan tuota elämänkokemusta, voisi sydän särkyä katsellessa esim. huumeäitejä vammaisten lastensa kanssa tai sellaista lasta, jota isä on vatsanläpi pahoinpidellyt koko raskausajan - koska äiti ei voinut tehdä aborttia...

        valitettavasti maailmaan ei kaikki lapset mahdu, kaikille ei riitä rakkautta. sosiaaliturva on suomessa taloudellisesti kattava, mutta henkiseen hätään se ei ehdi ja huostaanotot ovat yleisyydestään huolimatta harvinaisempia kuin niiden tulisi olla.

        tiedän työni puolestä yhdenkin perheen, jossa isä käytti hyväkseen 3 ja 5 vuotiaita tyttäriä. äiti itki, kun kuuli että on jälleen raskaana. ei osannut erota, ei kyennyt aborttiin. sosiaalivirasto ei voi mitään, koska perheen sijoitus tulisi kunnalle liian kalliiksi eikä äitikään sitä halua. varoituksia on annettu, poliisi tietää asiasta mutta ei halua puuttua kun jatkosijoitus on kyseenalainen. perhe muuttaa aina kun tilanne alkaa kuumeta. toisen kunnan alueella teot siirtyvät seuraavan kunnan vastuulle, joka taas viivyttelee. se on politiikkaa, ei mitään tekemistä ihmisrakkauden kanssa.

        tämä maailma on julma ja kova. jokaisella lapsella joka tänne syntyy tulisi olla jämäkät ja rakastavat vanhemmat suojaamassa maailman pahuudelta. sinulla ilmeisesti on tällaiset vanhemmat olleet, ole onnellinen siitä sinelmä.


      • edelleenkään
        sinelmä kirjoitti:

        arvasit oikein, olen melko nuori vielä. mutta jo aikuinen! :) saattaa olla ettei minulla vielä elämänkokemusta ole ehkä aivan yhtä paljon kuin sinulla. mutta sen verran sitä on, että tiedän että jos ihminen on tarpeeksi kypsynyt omasta mielestään harrastamaan seksiä, on hän silloin mielestäni tarpeeksi kypsä kantamaan vastuun ehkä syntyvästä lapsesta, oli yhdynnässä käytetty ehkäisyä tai ei.

        ja muuten.. myötäelämisen kykyä minulta ei puutu. luulen että sitä on vähän enemmän kuin monilla muilla tämän palstan käyttäjillä!

        hyvää syksynjatkoa sinulle!

        kamalampia hetkiä elämässäni oli tilanne, jossa läheisellä todettiin syöpä muutamia viikkoja hedelmöittymisen jälkeen. Elinaikaa annettiin vajaa puoli vuotta. Siskoni mietti monen tuskaisan yön, yrittäisikö sinnitellä sinne viikoille 25 ja synnyttäisi lapsen, josta mies voisi sitten huolehtia hänen kuolemansa jälkeen. Lääkäreiden mukaan todennäköisyys, että hän raskaana selviäisi edes puolta vuotta, sai hänet taipumaan aborttiin. Lapsi olisi kuihtunut hänen sisällään ja kuollut niin pienenä keskosena, ettei toivoa olisi lapsellakaan.
        Niin kävikin, hän kuoli reilut kaksi kuukautta abortin jälkeen, eli lapsi olisi selvinnyt maksimissaan viikolle 17.
        Tämä läheiseni oli kolmekymppinen, kahden lapsen äiti ja aivan tasan tarkkaan kypsä myös harrastamaan seksiä. Hän teki abortin tässä tapauksessa nimenomaan lapsen takia, ei itsekkäästä syystä.
        Tämä (tosin vain yksittäinen tapaus, myönnetään) sai minut ajattelemaan ja ymmärtämään etteivät kaikki ihmisten elämäntilanteet välttämättä näy päällepäin eikä niitä siten voi oikeudenmukaisesti tuomitakaan. Läheiseni sai niin halveksivia katseita osakseen ja todella loukkaavia kommentteja osakseen tyyliin "miten äiti-ihminen voi tappaa lapsensa" ja "luulisi nyt tuon ikäisen osaavan huolehtia ehkäisystä". Kommentit tosin hiipuivat lausujiensa kokemaan häpeään kun tosiasiat tulivat suhteellisen nopeasti ilmi.
        Mutta niin kauan kun ei tiedä ihmisten todellisia syitä, ei pitäisi tuomita.
        Tämän elämänkokemuksen olisin mielelläni jättänyt kokematta, mutta toisaalta nyt kun siitä on jo aikaa koen sen lisänneen kaikkien meidän läheisten kykyä ymmärtää elämää hieman eri perspektiivistä, menetimmehän tavallaan kaksi ihmistä yhdelle sairaudelle.


      • älyhoi
        että sinulla kirjoitti:

        ei vielä reilusti olekaan tuota elämänkokemusta, voisi sydän särkyä katsellessa esim. huumeäitejä vammaisten lastensa kanssa tai sellaista lasta, jota isä on vatsanläpi pahoinpidellyt koko raskausajan - koska äiti ei voinut tehdä aborttia...

        valitettavasti maailmaan ei kaikki lapset mahdu, kaikille ei riitä rakkautta. sosiaaliturva on suomessa taloudellisesti kattava, mutta henkiseen hätään se ei ehdi ja huostaanotot ovat yleisyydestään huolimatta harvinaisempia kuin niiden tulisi olla.

        tiedän työni puolestä yhdenkin perheen, jossa isä käytti hyväkseen 3 ja 5 vuotiaita tyttäriä. äiti itki, kun kuuli että on jälleen raskaana. ei osannut erota, ei kyennyt aborttiin. sosiaalivirasto ei voi mitään, koska perheen sijoitus tulisi kunnalle liian kalliiksi eikä äitikään sitä halua. varoituksia on annettu, poliisi tietää asiasta mutta ei halua puuttua kun jatkosijoitus on kyseenalainen. perhe muuttaa aina kun tilanne alkaa kuumeta. toisen kunnan alueella teot siirtyvät seuraavan kunnan vastuulle, joka taas viivyttelee. se on politiikkaa, ei mitään tekemistä ihmisrakkauden kanssa.

        tämä maailma on julma ja kova. jokaisella lapsella joka tänne syntyy tulisi olla jämäkät ja rakastavat vanhemmat suojaamassa maailman pahuudelta. sinulla ilmeisesti on tällaiset vanhemmat olleet, ole onnellinen siitä sinelmä.

        "tai sellaista lasta, jota isä on vatsanläpi pahoinpidellyt koko raskausajan - koska äiti ei voinut tehdä aborttia..."
        Huhhuh. Tuossa tapauksessa äidinkö muka olisi pitänyt tehdä abortti?? NO EI! VAAN HANKKIUTUA EROON SIITÄ PAHOINPITELEVÄSTÄ MIEHESTÄ!!!!
        NÄIN SITÄ AINA VAIN AJATELLAAN ENEMMÄN SITÄ MIESTÄ JA PARISUHDETTA, KUIN SITÄ TULEVAA LASTA.
        ÄLY, MIHIN JÄIT?


      • Nii-in
        älyhoi kirjoitti:

        "tai sellaista lasta, jota isä on vatsanläpi pahoinpidellyt koko raskausajan - koska äiti ei voinut tehdä aborttia..."
        Huhhuh. Tuossa tapauksessa äidinkö muka olisi pitänyt tehdä abortti?? NO EI! VAAN HANKKIUTUA EROON SIITÄ PAHOINPITELEVÄSTÄ MIEHESTÄ!!!!
        NÄIN SITÄ AINA VAIN AJATELLAAN ENEMMÄN SITÄ MIESTÄ JA PARISUHDETTA, KUIN SITÄ TULEVAA LASTA.
        ÄLY, MIHIN JÄIT?

        Äidin pitäisi hankkiutua eroon kyllä. Mutta jos maailmanmenoa ymmärrät, niin tiedät että tuo äitikään tuossa tilanteessa tuskin on henkisesti tasapainoinen - ja näin ollen valmis kasvattamaan lasta!

        Jos maailma olisi niin hyvä paikka, että kaikki äidit ja syntymättömät sekä syntyneet lapset voitaisiin pelastaa täällä paasaamalla niin mullehan se sopisi vallan mainiosti. Siihen asti täytyy pitää järki päässä ja ajatella realistisesti. Jo raskausaikana pahoinpidellyn lapsen elämänodotukset eivät ole kovin ruusuisia. Kuten ei kenenkään epäkypsille vanhemmille syntyneen lapsen.


      • Nii-in
        että sinulla kirjoitti:

        ei vielä reilusti olekaan tuota elämänkokemusta, voisi sydän särkyä katsellessa esim. huumeäitejä vammaisten lastensa kanssa tai sellaista lasta, jota isä on vatsanläpi pahoinpidellyt koko raskausajan - koska äiti ei voinut tehdä aborttia...

        valitettavasti maailmaan ei kaikki lapset mahdu, kaikille ei riitä rakkautta. sosiaaliturva on suomessa taloudellisesti kattava, mutta henkiseen hätään se ei ehdi ja huostaanotot ovat yleisyydestään huolimatta harvinaisempia kuin niiden tulisi olla.

        tiedän työni puolestä yhdenkin perheen, jossa isä käytti hyväkseen 3 ja 5 vuotiaita tyttäriä. äiti itki, kun kuuli että on jälleen raskaana. ei osannut erota, ei kyennyt aborttiin. sosiaalivirasto ei voi mitään, koska perheen sijoitus tulisi kunnalle liian kalliiksi eikä äitikään sitä halua. varoituksia on annettu, poliisi tietää asiasta mutta ei halua puuttua kun jatkosijoitus on kyseenalainen. perhe muuttaa aina kun tilanne alkaa kuumeta. toisen kunnan alueella teot siirtyvät seuraavan kunnan vastuulle, joka taas viivyttelee. se on politiikkaa, ei mitään tekemistä ihmisrakkauden kanssa.

        tämä maailma on julma ja kova. jokaisella lapsella joka tänne syntyy tulisi olla jämäkät ja rakastavat vanhemmat suojaamassa maailman pahuudelta. sinulla ilmeisesti on tällaiset vanhemmat olleet, ole onnellinen siitä sinelmä.

        Kolmea tyyppiä ihmisiä kokemuksineen: niitä jotka eivät voi ymmärtää ajatusta maailman pahuudesta ja välttämättömistä aborteista; niitä jotka ovat abortin kokeneet ja koittavat lieventää kantaa; ja niitä jotka työssään/arjessaan näkevät kauheita tapauksia, vastuuttomia vanhempia sairaine lapsineen.

        Jotensakin tuntuu, että nuo idealistit ovat niitä jotka eivät maailmaa vielä ole nähneet. Tästä pisteestä ei ole palaamista, tästä realismista.

        Valitettavaa, mutta ikäville asioille voi yrittää tehdä muutakin kuin täällä keskustelupalstoilla taistella. Voi tarjota apuaan, voi tehdä ilmiantoja sossulle, voi tarjoutua tukihenkilöksi ongelmaperheille. Ei saa odottaa, että yhteiskunta oikoo vääryydet; me ollaan yhteiskuntaa, meidän on tehtävä mitä voimme. Ongelmia on liikaa kahdeksasta neljään -työssä olevien selvitettäväksi. Jos tahtoo parantaa omaatuntoaan on tosiaan tehtävä jotain konkreettista.

        Kenenkään sielu ei pelastu vain aborttia kiihkeästi vastustamalla vaikka se niin kivaa olisikin.


    • Emilia22

      Sanoit ihmisiä vastuuttomiksi, jotka päätyy aborttiin.

      Väärin.

      Vastuuta se on silloin kun tietää/tiedostaa asian, että EI OLE valmis. Ja lapsi ei voi syntyä.
      Jos kaikki lapset syntyisivät mihin sattuu millaiselle elämälle tahansa, eikä äidit olisi valmiita kantamaan vastuutaan,millainen yhteiskuntamme olisi??
      SOPII MIETTIÄ

      Aina ei ole lapsen "aika" ja se on lapselle parhaaksi että hän aina syntyy haluttuna!!!!!!

      • sinelmä

        niin.. mun kantani oli se, että se vastuuttomuus lähtee jo siitä seksin harrastuksesta, jos käytetään ehkäisyä. ei olla valmiita ottamaan vastuuta siitä, jos tullaan raskaaksi! mun mielestä se vastuunottamisen vaihtoehto ei ole ehkäisy, ja pahimmassa tapauksessa abortti. koska kukaanhan (todella harvoin) on yhdynnässä pakosta..lukuunottamatta raiskauksia ym.

        ja toisekseen.. tämä on ihan mun oma mielipide. en yritä kenenkään mielipiteitä muuttaa, halusin vain keskustella aiheesta. :)

        ja sehän se on juuri se ihmisen itsekkyys joka panee ajattelemaan ettei nyt ole lapsen aika. lapsi tuo aina leivän tullessaan, tuskin täällä suomen maassakaan kukaan taloudellisesti NIIN ahdinkoon joutuu lapsen syntymän takia, että lapselta evätään mahdollisuus syntyä. en oikein usko! se on vain itsekkyys joka ajaa tekemään niin.. ihmisen periominaisuus.

        ja ei muuta täl kertta :)


      • jos sinulla ei ole velkaa
        sinelmä kirjoitti:

        niin.. mun kantani oli se, että se vastuuttomuus lähtee jo siitä seksin harrastuksesta, jos käytetään ehkäisyä. ei olla valmiita ottamaan vastuuta siitä, jos tullaan raskaaksi! mun mielestä se vastuunottamisen vaihtoehto ei ole ehkäisy, ja pahimmassa tapauksessa abortti. koska kukaanhan (todella harvoin) on yhdynnässä pakosta..lukuunottamatta raiskauksia ym.

        ja toisekseen.. tämä on ihan mun oma mielipide. en yritä kenenkään mielipiteitä muuttaa, halusin vain keskustella aiheesta. :)

        ja sehän se on juuri se ihmisen itsekkyys joka panee ajattelemaan ettei nyt ole lapsen aika. lapsi tuo aina leivän tullessaan, tuskin täällä suomen maassakaan kukaan taloudellisesti NIIN ahdinkoon joutuu lapsen syntymän takia, että lapselta evätään mahdollisuus syntyä. en oikein usko! se on vain itsekkyys joka ajaa tekemään niin.. ihmisen periominaisuus.

        ja ei muuta täl kertta :)

        Jos velkaa on joka suuntaan ja ulosotosta pukkaa kirjettä niin kuule se lapsi ei tuo muruakaan leipää tullessaan. Usko jo, taloudellinen tilanne vaikuttaa ihmisen psyykeeseen. Vai haluatko lukea enemmän näitä perhemurhia joissa isi on lahdannut koko poppoon sen takia kun psyyke ei kestä sitä velkarumbaa.. Näitähän on saatu lukea viime aikoina.


      • sinelmä
        jos sinulla ei ole velkaa kirjoitti:

        Jos velkaa on joka suuntaan ja ulosotosta pukkaa kirjettä niin kuule se lapsi ei tuo muruakaan leipää tullessaan. Usko jo, taloudellinen tilanne vaikuttaa ihmisen psyykeeseen. Vai haluatko lukea enemmän näitä perhemurhia joissa isi on lahdannut koko poppoon sen takia kun psyyke ei kestä sitä velkarumbaa.. Näitähän on saatu lukea viime aikoina.

        ... se taas on eriasia mistä ne velat tulee. tuskin tässsäkään tapaukses missä perheen isä lahtas perheensä,ne velat oli lasten tekemiä. eiks ne ollu sen isukin pelivelkoja. ei suomessa nälkään ainakaan kuole. sehän on tosi,tiedät sen varmaan itsekin.

        no mutta mielipiteet mielipiteet...niitä on laidasta laitaan.


      • näiden lahtaajien
        sinelmä kirjoitti:

        ... se taas on eriasia mistä ne velat tulee. tuskin tässsäkään tapaukses missä perheen isä lahtas perheensä,ne velat oli lasten tekemiä. eiks ne ollu sen isukin pelivelkoja. ei suomessa nälkään ainakaan kuole. sehän on tosi,tiedät sen varmaan itsekin.

        no mutta mielipiteet mielipiteet...niitä on laidasta laitaan.

        tulisi synnyttää ne alulle pistetyt lapset maailmaan, kärsimään kotiväkivaltaa ja julmat kuolemat? lapsi ei todellakaan ole koskaan syyllinen perheensä tilanteeseen, mutta se perhe on syyllinen lastensa maailmaan tuloon - eikä todellakaan aina valmis kantamaan tätä vastuuta, kuten noista perhesurmista huomataan.

        perhesurmat eivät edes ole tilastollisesti mitään verrattuna perheessä tapahtuvaan hiljaiseen kitumiseen ja kärsimykseen, joka taas purkautuu uusina veritekoina lapsen teini-iässä ym. etkö usko, että se kamala lapsuus jättää jälkensä? jäljet jotka eivät koskaan anna mahdollisuutta rakentaa normaalia aikuiselämää, onnellista elämää jonka jokainen ihminen ansaitsee?

        lievennä vähän kantaasi, ymmärrä elämän koko kuva. kaikki ihmiset eivät ole kypsiä vanhemmiksi, vanhemmuus on valtava vastuu. seksiä on harrastettu ja tullaan harrastamaan huvikseen. lisääntyminen ei aina ole ihmisten mielissä.

        onni onkin, että jotkut ajattelevat työelämää ja kansantalouden kohentamistaa, koska jos kaikki kasvattaisivat suurperheitä ja lisääntyisivät jokaisesta yhdynnästä ei äidit olisi antamassa omaa työpanostaan (joka todella voi olla mullistava ja luova, hoitoalalla empaattisuudessaan välttämätön).

        ei meillä olisi informaatioyhteiskuntaa eikä edes nokiaa - väitän - ellei äiditkin olisi kömpineet nurkistaan miehiään tukemaan ja töihin kiinni. isät raukat olisivat niin nukkavieruja jokapäiväisen leivän tienaamisesta, että eivät jaksaisi luovaa panostaan antaa kehitystyölle. ja se leipä pitäisi kaivaa sieltä omasta pellosta, kirjaimellisesti.

        ei olisi hyvinvointiyhteiskuntaa, ei äitiyspäivärahoja ellei joku tekisi sen eteen työtä. se että synnyttää 10 lasta kymmenessä vuodessa tuskin tuo yhteiskunnalle ja perheellekään mitään muuta kuin epätoivoa. ydinperheet ja uraohjukset ne tätä maata pitelevät pystyssä!!!


    • krista

      taas tuota "kantakaa vastuunne" paskanjauhamista.. Edelleen,jos en ikinä halua lapsia, niin pitäisikö mun väkipakolla synnyttää se ei-toivottu lapsi? hei halojaa...

    • jatta

      Sulla on melkosen jyrkät mielipiteet. Ei sillä että itsekkään pitäisin aborttia hyväksyttävänä. On tietenkin jotain poikkeuksia mistä ei pitäisi kenenkään joutua kantamaan huonoa omaatuntoa. Jos raskaus aiheuttaa hengenvaaran äidille tai lapselle, nainen raiskataan. Tuossa muutama esimerkki syistä joista itse en tuntisi omantunnontuskia. Mielestäni jos on tarpeeksi kypsä harrastamaan seksiä niin silloin on tarpeeksi kypsä myös kantamaan vastuunsa seurauksista. Ei ehkäisyn pettäminen ole syy tappaa lastaan, on vaan käytettävä useita menetelmiä suojautuakseen raskaudelta. Tänä päivänä on kyllä valinnan varaa ehkäisy asioissa.

      • jatta

        Piti vielä laittamani että toki jokainen ihminen tekee omat ratkaisunsa, ei ole minun asiani tuomita ketään. Sanoin vaan oman mielipiteeni.


      • sinelmä

        .. on totta että minulla on jyrkät mielipiteet. saattaa tuntua hullulta mutta en olisi valmis tappamaan lasta vaikka olisin vakavasti sairas tms.
        ei minulla olisi sydäntä siihen. ja voi kuin monet tällä palstalla kirjoittelevat ovat abortin teon jälkeen katuneet ratkaisuaan. ja jos eivät katuneet niin tunteneet suurta ahdistusta siita. eikö sekin jo kerro siitä että melko moni abortin tekijä sisimmässään tietää sen olevan väärin.

        en voi muuttaa kenenkään mielipiteitä tai arvoja, mutta surullinen kai saan olla niiden ihmisten puolesta joilla on sydäntä ottaa omiin käsiinsä oman lapsensa kuolema. minusta siihen ei olisi..

        tällaisista asioista on vaikea keskustella niin ettei pahoittaisi jonkun mieltä.


      • jatta
        sinelmä kirjoitti:

        .. on totta että minulla on jyrkät mielipiteet. saattaa tuntua hullulta mutta en olisi valmis tappamaan lasta vaikka olisin vakavasti sairas tms.
        ei minulla olisi sydäntä siihen. ja voi kuin monet tällä palstalla kirjoittelevat ovat abortin teon jälkeen katuneet ratkaisuaan. ja jos eivät katuneet niin tunteneet suurta ahdistusta siita. eikö sekin jo kerro siitä että melko moni abortin tekijä sisimmässään tietää sen olevan väärin.

        en voi muuttaa kenenkään mielipiteitä tai arvoja, mutta surullinen kai saan olla niiden ihmisten puolesta joilla on sydäntä ottaa omiin käsiinsä oman lapsensa kuolema. minusta siihen ei olisi..

        tällaisista asioista on vaikea keskustella niin ettei pahoittaisi jonkun mieltä.

        En itsekkään pystyisi tappamaan lastani, paitsi ehkä jossain äärimmäisessä tilanteessa. Toivottavasti sellaista ei tule koskaan eteen koska uskon että jokaisella on oikeus elää.

        Tuosta katumisesta... Toivottavasti olet oikeassa, edes muutaman ihmisen kohdalla. Mennyttä ei voi muuttaa mutta ehkä he tästä lähtien ajattelevat edes hieman eritavalla. Ja sitämyöden myös toimivat jatkossa toisin.

        Kirjoitit myös ettet voi muuttaa toisten mielipiteitä, ei kukaan voi eikä mielestäni pidäkkään voida. Jokaisella ihmisellä on oikeus mielipiteeseensä ja sen julkituomiseen, vaikka se pahoittaisikin jonkun mielen. Kyllä asioista pitää pystyä keskusteleen vaikka olisikin erimieltä.


    • täyttä asiaa.

      Täsmälleen samaa mieltä!
      On Äärimmäisen surkuhupaisaa kuinka monet perustelee aborttiaan sillä, että Kun elämäntilanne ei ollut suotuisa..
      Mutta kun rehellisiä ollaan Elämäntilanne ei koskaan ole peruste viattoman lapsenalun surmaamiselle. Elämäntilanne on vain ja ainoastaan järjestelykysymys!
      Asioilla on tapana järjestyä -sanonnan kun muistais niin ei tarvitsis edes miettiä aborttia. Ja kun ei olla valmiita ottamaan vastuuta teoistaan..On se vaan käsittämätöntä.

      • ---

        Elämäntilanne tosiaan on järjestelykysymys, mutta sinäkö sen järjestät?

        Saat huumeäidit raittiiksi, väkivaltaisissa suhteissa elävät turvallisesti irti suhteesta lasta kasvattamaan... Ison perheen äidille tuot taloudellisen turvan ja takaat työpaikan säilymisen, ostat isomman auton ja asunnon lastentarvikkeineen... Järjestät äidin lähipiirin vastaanottavaiseksi ajatukselle lapsesta (vaiennat tuomitsevat isovanhemmat jne.), jottei hänen tarvitse olla ilman aikuiskontakteja raskasta odotusaikaa ja vauvaikää...

        Jos pidät asianasi valistaa ja tuomita, niin hyväksyt kai roolin konkreettisena auttajana?

        Niin, se järjestely ei ole mikään helppo juttu eikä äidin itsensä käsissä yksin. Raskaus kun vaikuttaa koko lähipiiriin (työ/opiskelu) ihmisineen.


      • itsekkyyskin on sallittua
        --- kirjoitti:

        Elämäntilanne tosiaan on järjestelykysymys, mutta sinäkö sen järjestät?

        Saat huumeäidit raittiiksi, väkivaltaisissa suhteissa elävät turvallisesti irti suhteesta lasta kasvattamaan... Ison perheen äidille tuot taloudellisen turvan ja takaat työpaikan säilymisen, ostat isomman auton ja asunnon lastentarvikkeineen... Järjestät äidin lähipiirin vastaanottavaiseksi ajatukselle lapsesta (vaiennat tuomitsevat isovanhemmat jne.), jottei hänen tarvitse olla ilman aikuiskontakteja raskasta odotusaikaa ja vauvaikää...

        Jos pidät asianasi valistaa ja tuomita, niin hyväksyt kai roolin konkreettisena auttajana?

        Niin, se järjestely ei ole mikään helppo juttu eikä äidin itsensä käsissä yksin. Raskaus kun vaikuttaa koko lähipiiriin (työ/opiskelu) ihmisineen.

        Aborttiin on jo yhteiskunnallisessa mielessä hyvä syy. Käykääs huviksenne vilkaisemassa tuota teiniäiti-palstan tappelua. Sinnekkö pitäisi teinit sitten passittaa??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2066
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1728
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1402
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1200
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1198
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1041
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      959
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      957
    Aihe