..viimeyönä; heräsin, ja uni jatkui vain ;)
Kenen seurassa, se jäi hämärän peittoon.
Oli niin upeaa, että edes arkeen herääminen ei tuntunut hankalalta.
Muistan harvoin uniani hetkeä pidempään.
Millaisia muilla? Hauskoja/hurjia/outoja, mitä tahansa unikokemuksia. Miten hyvin yleensä muistat niitä..
Olin paratiisisaarella..
15
1079
Vastaukset
- Marion.T
värikkäitä ja hauskoja, en näe painajaisia, pahimmatkin uneni muuttuvat jotenkin aina iloisiksi.
Unia on niin paljon että mietin mitä kirjoittaisin......
Näen aika paljon myös ihan selviä enneunia...
Katsotaan mitä muut saavat aikaiseksi..ehkä mulla.
Olen joskus ollut myös jännitysleffa -tyyppisessä unessa. Olin vähän kipeänä silloin, heräilin välillä, ja sama meno jatkui kun nukahdin..
Toivotaan joo, että tulisi erilaisia 'tarinoita' :))- Krisnamurtin Lukija
Hempeä höpöttäjä olet mikä on todellisuutesi!!
Onkohan arki ihan muuta mitä täällä retostelet? Krisnamurtin Lukija kirjoitti:
Hempeä höpöttäjä olet mikä on todellisuutesi!!
Onkohan arki ihan muuta mitä täällä retostelet?kyllä sit joskus näkee niin ihania ja selviäkin unia,jossa on joku ihana mies....:) harmi ku pitää herätä ja huomata ettei se ihanuus olekkaan totta...
olin saunassa Teemu Selänteen kanssa - siis unessa. Nam! Tosin siitä on jo monta vuotta aikaa. Nykyään näen pääasiassa painajaisia, joskus olen herännyt jopa siihen että itken! Onneksi niitä on aika harvoin kuitenkin:)
sulla oli sentäs teemu...mä menin kerran Kari Tapion kanssa huvilalle...en kyllä tiiä mitä me mentiin sinne tekemään ku heräsin kesken kaiken :)))))
mii-su kirjoitti:
sulla oli sentäs teemu...mä menin kerran Kari Tapion kanssa huvilalle...en kyllä tiiä mitä me mentiin sinne tekemään ku heräsin kesken kaiken :)))))
ei tuu ketään julkimoa mieleen, voi olla että oon joskus nähnytkin.
Aika usein unet taitaa heijastaa päivän tapahtumia..
Pitäisköhän joku ilta katsoa oikein eläytyen esim. Johnny Depp -leffa ;))Sanin kirjoitti:
ei tuu ketään julkimoa mieleen, voi olla että oon joskus nähnytkin.
Aika usein unet taitaa heijastaa päivän tapahtumia..
Pitäisköhän joku ilta katsoa oikein eläytyen esim. Johnny Depp -leffa ;))kahdesti,niin eiköhän ala johnnyniki unessa näkyileen..;)
mii-su kirjoitti:
kahdesti,niin eiköhän ala johnnyniki unessa näkyileen..;)
sellanen, jossa myös juoni 'sopiva' ;)
Kyllähän joku 'kotoinenkin' esim. Mikko Leppilampi ois aika hmm.. ;) Paitsi että se on niin nuori.. voisinhan mäkin unessa nuorentua ?!Sanin kirjoitti:
sellanen, jossa myös juoni 'sopiva' ;)
Kyllähän joku 'kotoinenkin' esim. Mikko Leppilampi ois aika hmm.. ;) Paitsi että se on niin nuori.. voisinhan mäkin unessa nuorentua ?!eihän siinä ihanassa unessa tarvi ikää kattoa...:)) jos ei sit satu vastaan joku vanha papparainen..;)
- Nukku-Matti2
Pitkä ja se jatkuu ja jatkuu ja jatkuu...
Kuolema on unen veli...ei olekaan tullut asiaa ajateltua, että uni ja kuolema veljeksiä.. Onkohan oma 'mietelmä'?
Kyllä niiden elonpäivien, ja öiden kuitenkin toivoo jatkuvan ja jatkuvan ja jatkuvan...- Mumbs mumbs
Kunpa kuolema olisikin kuin unta josta ei vaan koskaan herää. Mielellään jotain hyvää unta.
- Loistava.polku
Näin joskus unta, että olin murhaaja ja uhreja jo kymmenittäin takapihalle haudattuna. Toisen kerran taas työnsin miespuolisen ystäväni pilvenpiirtäjän ikkunasta alas - eikä ehjäksi jäänyt kuin yksi kumisaapas.
Terapeutti tulkitsi unien ilmaisevan valtavia syyllisyydentunteita.
Vaikka ei minulla mitään syyllisyydentuntoja ole koskaan ollut....Tuollaisista varmaan mukava herätä, ainakin mä huokaisisin helppotuksesta, ihan noin hurjaa en oo kyllä nähnyt?
Jos sä katsot kauhuleffoja, voiskohan osittain selittyä sillä.
En mä usko silleen uniin; onhan noita 'vanhan kansan' selityksiä; jos hammas irtoaa, joku läheinen kuolee, ei ole kuollut vaikka on irronnutkin.
Jos näkee käärmeitä, takanapäin puhutaan pahaa, mistäs sitä voi tietää, puhutaanko ;)
Olikohan syöminen ja nauraminenkin ikäviä asioita merkitseviä, esim. sairautta. Molempia oon tehnyt unessa, muttei ne mitään tienneet, en ainakaan muista.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä242232Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281606- 891392
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t231375Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 118996
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624906Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234856kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!12690- 10680