Mitä ostaa kummilahjaksi tyttövauvalle?
Kummilahja tytölle
15
37072
Vastaukset
- donna
Jos kyseessä on tulevat ristiäiset, niin
kultasepän liikkeistä ja silver liikkeistä kyllä
löytyy kummilahjoja joka lähtöön.
Valokuvakehyksiä johon voi kaivertaa nimen ym.
kummilusikka, hopeoituja "koriste"esineitä esim.
säästöpossuja, nokkamukeja, hammaskippoja, valokuvakansio kehyksineen,helistintä ym. ym...
varmasti löytyy sopiva lahja joka "kukkarolle".
käyppäs katsomassa valikoimaa, niin huomaat kyllä!
Jos muuten vaan lahjaa ajattelit, niin ehkä jotain tarpeellista...vaatetta, vaippaa, vedettävä
soittorasia, niitä on tosi söpöjä pehmolelu muodossa.
helistin, purulelu...jne. Tuttavan vauva sai aikoinaan hupullisen kylpypyyheen, varustettuna lahjakortilla, jolla sai liikkeestä brodeerattua lapsen nimen pyyheeseen (löytyy nykyään äidin lapselle keräämästä "muistolaatikosta" kerhopiirustusten sun muiden seasta).
1-vuotispäivänä paketissa oli itse tehty ristipistotaulu, jossa pikkutyttö yöpaidassaan lukee iltarukousta (edelleen lapsen huoneen seinällä).
2-vuotissynttäreillä paketissa oli pikku lelu, ja kortti, jossa luvattiin ottaa kummikäpy yökylään viikonlopuksi. Korttiin oli liimattu valokuvia sun muita niin, että lapsikin ymmärsi asian -uskomatonta mutta totta, siinä oli tosiaan nähty vaivaa asian eteen! Lapsi odottaa joka vuosi kärsimättömänä kummitätiä ja "adoptiokummisetää" synttäreille, aina on tiedossa jotain ei kallista-kivaa.
Esimerkit ehkä menivät vähän ohi ap aiheesta, mutta yritän sanoa, että käytä mielikuvitustasi! Lahjan ei tarvitse olla kallis, ajatus on pääasia.- Viia
Osta jotain sellasta joka säilyy koko elämän esim just sellanen kummilusikka johon on kaiverrettu lapsen nimi. Se ainakin säilyy ja on ihana muisto.
- extalkkarintytär
olisin halunnut omalle tyttärelleni lahjaksi sellaisen pienen sormuksen(eikös ne kulje ihan kastesormuksen nimellä?)
ja sitten kultaketju,jossa on pieni koru esim.sydän olisi kiva - hopeista
Itse olisin halunnut jotain hopeista, mikä olisi voinut sitten kulkea suvussa. Kaiverrus on minulle tärkeä juttu, nimikirjaimet ja päivämäärä. Kuitenkin käytännöllistä, ei pelkkä koriste. Esim. kynttilänjalka, lusikka, valokuva-albumi, kehys tms
- tuuli
Rannekoru, kummilusikka, vauvakirja, valokuvakehys, valokuva-albumi... Tietysti kaiverruksin. Kultasepän liikkeissä on vaikka mitä hopeakamaa kummilapsille. Vaatteet on hyvä lisä jos haluaa ostaa. Itse tykkään, että kummilta erityisesti jäisi semmonen pysyvä muisto lapselle loppu elämäksi eli just joku hopeinen kaiverrettu juttu.
- ap.
Nyt löytyi lahja. Valokuvakehys jossa on kaksi osaa eli toiseen tulee valokuva ja toiseen tulee sellainen savilaatta johon saa painaa vauvan käden ja jalanjäljet! =)) se savi tuli mukana paketissa.Aluksi olin niin tätä valokuvakehysaihetta vastaan mutta tämä oli kyllä ihana löytö =)
- Ninni
ap. kirjoitti:
Nyt löytyi lahja. Valokuvakehys jossa on kaksi osaa eli toiseen tulee valokuva ja toiseen tulee sellainen savilaatta johon saa painaa vauvan käden ja jalanjäljet! =)) se savi tuli mukana paketissa.Aluksi olin niin tätä valokuvakehysaihetta vastaan mutta tämä oli kyllä ihana löytö =)
Saako udella, mistä taulun ostit? Kuulostaa hyvälle ;)
- aloittaja
Ninni kirjoitti:
Saako udella, mistä taulun ostit? Kuulostaa hyvälle ;)
ostin sen kultajousi nimisestä liikkeestä.
- Ninni
aloittaja kirjoitti:
ostin sen kultajousi nimisestä liikkeestä.
Suurkiitos!
Nyt vaan metsästämään... - Newbie kummi
Ninni kirjoitti:
Suurkiitos!
Nyt vaan metsästämään...Kiitos kaikille.
Vaikken itse aloittanut ketjua tästä oli hyötyä minullekkin. Kitos
- Jutta I
Löydät kätevästi netistä,
esim: http://www.kummit.info/- kummisetä_corleone
http://www.reinokauppa.fi/epages/reinokauppa.sf/secsBvsnWtuL3_/?ObjectPath=/Shops/reinokauppa/Categories/Reinobaby/Ensiaskel
Aivan ihastuttavia ;)
- täti -10
Esim.Kummilusikka
Kuva albuumi
Joku astia
Koru
Rasia,jonne saa laittaa ensimmäiset maitohampaat
Tai jotain muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349218"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn273706Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi552270Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1072110Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on181886Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait131490Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.251319- 711207
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168916Millaisia odotuksia ensi vuodelle?
Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.159843