Kotoa muuttaminen

19v

Täällä monet kirjoittelevat muuttavansa kotoa pois jo 15-16 vuotiaina. Itse olen 19v, ja asun vielä kotona. Asia on sinänsä ihan ok, kaikki on muuten hyvin, mutta tulee vain sellainen turhautunut tunne, että pitäisi olla muuttanut, koska monet muutkin ikäiseni ovat muuttaneet. Vaikka kyllä muitakin 19v kotona asuvia vielä monia löytyy.

3

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikä ole kiire

      Ymmärrän tilanteesi, koin itse jotain samantapaista asuessani kotona ja piti myöskin päästä toteuttamaan jotain suurta ja uutta,esim muuttaa kotoa pois. Olin silloin noin 20v. Toisaalta aika kai oli oikea kun siltä tuntui mutta heti huomasin myös muuttamisen huonot puolet yksinäni ollessa.. ja niihin ei ollut helppo sopeutua, kuten yksinäisyys. Että ehkä se oli myös hätiköityä muuttaa. Mutta kaikki kokee asiat eritavalla ja on valmiita asioihin eri aikaan. Joten älä katso mitä muut tekevät, äläkä mieti ikää vaan sitä miltä sinusta tuntuu. Vaikka itse ajattelin, että onhan sitä jo muutettava pois kotoa kun on niin "vanhakin", mutta ei se todellakaan ole niin pakollista. Ajatuksiin vaikuttaa myös yleinen ajattelumalli että olisi jotenkin huonompi tms jos asuu vielä vanhempanakin kotona... Mutta onhan se toki hyvä jossain vaiheessa alkaa itsenäistymäänkin. Oletko itse valmis muuttamaan? Tunnustele asiaa, oikea aika tulee varmasti ajallaan!

    • ...

      Suurin osa 15-16-vuotiaista yksin asuivista asuvat yksin opiskelujen vuoksi, ja vielä suurempi osa elää vanhempiensatuella ja/tai opintotuella. Todella, todella harva lähtee hyvästä kodista noin vain omaan kotiin JA elää täysin ilman minkäänlaisia tukiaisia.

    • .-.-.-

      Ei kai se nyt mikään syy ole, että kun muutkin? Jos asiasi ovat kunnossa, eli tulevaisuuden suunnitelmat selvät (siis jotakin muuta kuin sitä "sossusta rahaa" -tyyliä), niin mikseipä sitä kotonaan voisi asua pidempäänkin. Jos opiskelupaikkasi on lähellä kotoasi, niin tuntuu aika hassulta olla heti muuttamassa. Sehän olisi kun veisi asunnon niiltä jotka sitä oikeasti tarvitsevat, eli siis kaukaa tulevat. Jos opiskelupaikkasi on kauempana, niin sittenhän se on pakko muuttaa, ja opiskelupaikkakunnallahan sitten tulee pidempi aika vietettyäkin. Monet kyllä asuu kotonaan vielä esim. kesälomat.

      Totta kai tilanne riippuu asuinoloistasi, isossa omakotitalossa pystyy paremmin olemaan kuin pienessä kerrostaloasunnossa. Mutta oikeasti fiksua on asua kotona ja säästää rahaa. Pojilla tietysti armeija on hyvä vedenjakaja, sen jälkeen kotoa muuttaminen on aika luonnollista. En oikein niitäkään vanhempia ymmärrä, jotka heti 18-v. päivänä ovat potkaisemassaan lastaan pihalle, vaikka elätysvelvollisuus päättyykin.

      Mutta siis, tee niin kuin itsestäsi tuntuu ja elä ajattele muita. Ehdit kyllä asua yksinkin vielä aika monta vuotta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe