Mediaatio ulkomailla

Jukka

Moi!

Onko kukaan käynyt ulkomailla meditaatio retriiteillä tai viettänyt aikaa luostareissa? Olis kiva kuulla kokemuksia/ matkakertomuksia/ tietoa hyvistä paikoista. :)

11

1405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • theravadaluostarissa

      Kyllä olen ollut Thaimaassa retriitillä ja samalla olin luostarissa pitempäänkin. Se oli aivan loistava paikka. Suosittelen tätä paikkaa kaikille kiinnostuneille. Siellä on joka kuun ensimmäisestä päivästä alkaen 10 päivän retriitti ulkomaalaisille englannin kielellä. Kannattaa mennä ajoissa ennen sen alkua. Mitään ennakkoilmoittautumista ei tarvita vaan ilmoittautuminen tapahtuu paikan päällä. Paikan nimi on Suan Mokkh. Se sijaitsee Chaya-nimisessä kylässä. Sinne pääsee junalla ja linja-autolla Bangkokista etelään, jonkin verran Surath Thanista pohjoiseen. Sen perusti Buddhadasa-niminen munkki, joka oli elossa vielä silloin. Nyt hän on poistunut paranirvanaan.

      Olen pohtinut miksi se paikka oli niin täydellinen. He sanoivat itse, että heillä on 2500 vuoden kokemus retriitin järjestämisestä. Niin se taitaa olla. Täällä lännessä on ehkä 20 vuoden kokemus tai korkeintaan 30 vuoden. Niin että päättele siitä!

      He sanoivat esim että heillä on kokemus siitä, millainen ravinto ja ruoka-ajat sopivat retriitille. Itseänikin ajatellen ole varma, että sillä oli merkitystä. Mietiskelyn määrä on pisimmillään retriitin keskivaiheilla. Alussa ja lopussa on vähemmän mietiskelyä. Aamulla on joogaa ja päivällä luentoja. Koko retriitin ajan on täysi hiljaisuus, lukuunottamatta jos haluaa kysyä jotain.

      Kymmenen tuntia mietiskelyä päivässä ei ollut lainkaan liikaa. Itse asiassa jotkut mietiskelivät esim ruokaa odottaessa ja nukkumaan mennessä ylimääräistäkin, mm itse tein niin.

      Erästä asiaa olen paljon miettinyt, mistä Buddhadasa puhui. Hän sanoi, että valaistua voi vain luonnossa. Siellä ollaan koko ajan luonnossa, sillä mietiskelytilakin on sellainen, ettei seiniä ole lainkaan vain katto.

      Olen vakuuttunut tästä tosiasiasta, että siellä on tuhansien vuosien know-how ja sitä tietotaitoa ei korvaa mikään täällä lännessä. Siksi suosittelen valaistumismatkaa buddhalaisiin maihin.

      • tao

        "valaistumismatkaa buddhalaisiin maihin"
        Valaistuitko?


      • Jukka

        Onko kyseisellä paikalla nettisivuja, josta saa tietoa?


      • täältä
        Jukka kirjoitti:

        Onko kyseisellä paikalla nettisivuja, josta saa tietoa?

        Kyllä on hyvät nettisivut. Löydät kartan, kulkuyhteydet ja kaiken infon täältä:

        http://www.suanmokkh.org/ret/ret-sm1.htm


        Itse menin sinne Surat Thanista bussilla. Menin vain linja-autoasemalle ja kyselin, mistä bussi lähtee ja sanoin rahastajalle, että jättää minut pois oikeassa paikassa ja aivan toisella puolen maantietä oli Suan Mokkhin portti.

        Luostarissa olo maksaa vain ruuan verran ja sehän on halpaa siellä. Länsimaiset eivät kerjää ruokaansa vaan maksavat sen. Buddhalaiset luostarit eivät missään nimessä saa ottaa muuta maksua, sillä Buddha teki luostareista ilmaisia.


      • Dharma
        täältä kirjoitti:

        Kyllä on hyvät nettisivut. Löydät kartan, kulkuyhteydet ja kaiken infon täältä:

        http://www.suanmokkh.org/ret/ret-sm1.htm


        Itse menin sinne Surat Thanista bussilla. Menin vain linja-autoasemalle ja kyselin, mistä bussi lähtee ja sanoin rahastajalle, että jättää minut pois oikeassa paikassa ja aivan toisella puolen maantietä oli Suan Mokkhin portti.

        Luostarissa olo maksaa vain ruuan verran ja sehän on halpaa siellä. Länsimaiset eivät kerjää ruokaansa vaan maksavat sen. Buddhalaiset luostarit eivät missään nimessä saa ottaa muuta maksua, sillä Buddha teki luostareista ilmaisia.

        Tama on oikeasti se mesta, mihin kantsii menna. Taa paikka on tarkoitettu juuri ulkomaisille ja useat munkitkin ovat ulkomaalaisia. Paikka on hyva siita, etta siella puhutaan englantia. Suosittelen ehdottomasti! Ja matkaa odotellessa kannattaa kuunnella dharma puheita osoitteesta: http://www.bswa.org/modules/mydownloads/


      • pohdiskelija
        Jukka kirjoitti:

        Onko kyseisellä paikalla nettisivuja, josta saa tietoa?

        Et varmasti tarkoittanutkaan että 10 päivässä yltäisi tuohon 'valaistumiseen', vaan että sivistää itseään askel kerrallaan?

        Pitkä se on matka(tai sitten ei), opit nauttimaan opiskelusta, et pelkästä päämäärästä niin kaikki sujuu helpommin.


    • qwertyuiop75
    • 10 päivää hiljaa
    • Hiljaisuutta

      Nostan tämän!
      Olisiko mahdollista mitenkään päästä juttelemaan aloittajan tai jonkun muun paikalla olleen kanssa? Tahtoisin itse lähteä tuonne mutta kaipaisin kokemus vinkkejä!
      Kiitos

    • Hiljaisuutta

      Haloo, olisiko kenelläkään mitään kommentteja tai kokemuksia mistään retriitistä ulkomailla..? Hiljaisuuden retriitti yms.?

    • Joogijoopajoo

      Olen käynyt noin ainakin 15 kertaa Intiassa joogaritriiteissä jne, sekä Saksassa, Italiassa, Ruotsissa ja monissa muissa maissa. Meditaatio Ananda Marga joogayhteisössä on mahtavaa, ihmiset ihania ja elämä mielenkiintoista, lisäksi keskitytään palveluprojekteihin ja auttamiseen. Maalla ei ole juuri väliä, mutta tietysti Intiassa tapaa todella edistyneitä joogeja. Rohkeutta avartaa näkemystä elämästä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      127
      5279
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      189
      4986
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3464
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      108
      2998
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      25
      2341
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1771
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1354
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1335
    9. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1055
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1030
    Aihe