Kyseessä on kaksipyttyinen 15hv bensa/petroli-keskimoottori ja ikää on yli 20v. Tietääkö kukaan mistä kannattaisi kysellä varaosia. Kansi eniten kiinnostaisi kun vanha syöpyi puhki. Uusia osia ei saa enää maahantuojalta.
Vastaukset 11
- Maku
Kotkassa myy ja korjaa Veleiro Oy puh. 05 210 9560
Ehkä tietävät jonkun, jolla on nurkissaan esim. romukoneita. - Veehoo
Moi,
jos ei Suomesta tärppää, niin kokeilepa norjalaista Marna Motoria, joka edelleen valmistaa ko. konetta. Ovat hiljaittain avanneet kotisivutkin, www.marna.no, jossa väittävät toimittavan varaosia ainakin Skandinaviaan.
Olen muuten itsekin MB 10:n omistaja, joten jos löydät jonkun hyvän varaosamestan, niin olen itsekin tiedosta kiinnostunut (vaikka tällä hetkellä kone toimiikin hyvin).- Köyhä
Katsoin marnan sivuilta ja siellä oli kuvia varaosista ja huomasin että jotain muutoksia oli tullut verrattuna volvoon. esim termostaatti on jossain muualla kuin kannessa. Kannentiiviste on kyllä ihan samannäköinen.
http://www.marna.no/images/motorer/Deler.jpg
En haluaisi luopua koneesta sillä se on aika hyvä kone. Sivuventtiilirakenteesta johtuen se on tosi hiljainen. Mukavampi ajella kun voi keskustella ajon aikana. Muistan vaan millaista oli kaverin veneessä jossa oli vanha BMW-diesel, järkyttävä meteli ja tärinä.
Olen kysellyt jo monesta paikasta mutta ei ole vielä tärpännyt. Ilmoittelen jos saan tietoa jostain. - Veehoo
Köyhä kirjoitti:
Katsoin marnan sivuilta ja siellä oli kuvia varaosista ja huomasin että jotain muutoksia oli tullut verrattuna volvoon. esim termostaatti on jossain muualla kuin kannessa. Kannentiiviste on kyllä ihan samannäköinen.
http://www.marna.no/images/motorer/Deler.jpg
En haluaisi luopua koneesta sillä se on aika hyvä kone. Sivuventtiilirakenteesta johtuen se on tosi hiljainen. Mukavampi ajella kun voi keskustella ajon aikana. Muistan vaan millaista oli kaverin veneessä jossa oli vanha BMW-diesel, järkyttävä meteli ja tärinä.
Olen kysellyt jo monesta paikasta mutta ei ole vielä tärpännyt. Ilmoittelen jos saan tietoa jostain.Moi,
saatat olla oikeassa tuon kannen ja termostaatin sijainnin muuttumisen suhteen, mutta tässä kuvassa http://www.marna.no/MB10A.htm termostaatti"pesä" kyllä näyttäisi olevan paikallaan kannessa (korkeampi kuin varaosakuvassa). Tiiviste tosiaan on melkein samanlainen, mutta esim. sylinterien välinen "kannas" huomattavasti leveämpi kuin omassa MB10:ni, jonne uuden tiivisteen keväällä laitoin. Tai sitten kuva valehtelee. Mene ja tiedä...
Puuttellisella norjankielen ymmärryksellä sain kyllä sen kuvan, että heillä on myös käytettyjä osia (=vanhoja moottoreita) tarjolla. Luulisi sieltä löytyvän. Tosin lähetyskustannukset voivat tehdä hommasta kannattamattoman.
Toivotan onnea varaosametsästykseen.
- Veehoo
Olet varmaankin nämä jo katsonutkin, mutta laitetaanpa ne kuitenkin tähän varmuuden vuoksi:
http://www.beklund.fi/suframeset.htm - Pietarsaarelainen uusien ja käytettyjen VP osien myyjä.
http://www.saunalahti.fi/~bluesalo - Päijät-Hämeen venemoottoripurkaamo, enimmäkseen kai perä- ja sisäperämoottoriosia.- Köyhä
Taidat olla oikeassa, siinä kuvassa taisi olla jonkun muun mallin kansi. Kyllä se linkki, jonka annoit marnasta näytti ihan samanlaiselta kuin oma volvo. Termostaatti ihan samassa paikassa.
Olis kiva tietää mitä koko roska maksaisi, mahdatko tietää?
Kiitti linkeistä, olivat uusia minulle. Laitoin kyselyä eteenpäin, saas nähdä tärppääkö.
- Anonyymi
Minulta löytyy tarvittaessa vaikka koko moottori ja vielä kaikenlisäksi ehjä ja [email protected] puh.0451288748
- Anonyymi
Mulla olisi kokomoottori
- Anonyymi
Toivottavasti tuo kaveri on jaksanut päivystää tätä ketjua viimeiset 20 vuotta, jotta pääsee ostamaan sinulta tuon moottorin D.
- Anonyymi
Puh.443288515
- Anonyymi
Top boat Helsinki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.812586Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt422196Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391063- 35918
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154808Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58670Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6588- 21535
Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78521- 33512