Tuossa alla kysytään, kannattaako mennä Karhunkierrokselle lokakuussa. Olin juuri Saariselällä 10 päivää ja kyllä kannatti. En ole ennen vaeltanut näin myöhään, mutta kun on niin leutoa ja luvattiin, ettei lumi tule niin lähdin katsomaan, millaista oli.
Patikoin reittiä Vellinsärpimä - Porttikoski - Sarvioja - Muorravaarakka - Mukkaköngäs - Kiertämäjärvi - Jyrkkävaara - Sarvioja - Kivipää - Saariselkä. Sää oli upea. Ei kuuma eikä kylmä. Kova tuuli oli muutamana päivänä eikä tuntureille ollut mukava mennä silloin. Nousin tuulisena päivänä Paratiisikurusta Pirunportin kautta Muorravaarakkaan. Vähän pelkäsin tuulen tepposia mutta hyvin se meni.
Sarviojaa lähestyessäni näin paljon hyttysiä, kärpäsiä, ampiaisen ja muurahaisia liikkeellä. Pilvisinä päivinä niitä oli vähemmän. Porttikoskella oli eräs yksinkulkija majassa kanssani ja Sarviojalle mennessäni eräs nuoripari tuli vastaan. Vielä juttelin hetken yhden yksinäisen kulkijan kanssa mutta muuten oli hiljaista. Muutama sellainen oli liikkeellä, jotka tapaavat joka vuosi vaeltaa lokakuussa. Sen huomasin vieraskirjoista.
Ainakin tänä vuonna retkeily oli tosi mukavaa lokakuussa. En tiedä, millaista olisi ollut, jos sää olisi kääntynyt sellaiseksi kuin se oli takaisin Saariselälle tultuani. Satoi lumiräntää ja tuuli. Ilmeisesti lokakuussa ovat jotkut paikat suljettuja kun on yleensä hiljaista ennen talvikautta. Esim Saariselän grilli oli kiinni, samoin näytti Kiilopää olevan. Ainakaan ei ollut valoja, kun linja-autosta katselin.
Viime vuonna oli ollut revontulia ja jopa miinus 15 astetta. Nyt oli plus-asteita ja lämmin autingonpaiste. Maisemat olivat kauniita auringonpaisteessa, vaikka lehtiä ei ollut yhtään puissa. Pulukoita löytyi ja vaeltaminen oli yhtä juhlaa.
Lokakuussa
2
793
Vastaukset
- lokakuussa
Tulin tänään viikon vaellukselta Saariselältä. Ensi kertaa liikenteessä ja aivan mahtava reissu! Tähän vuodenaikaan kannattaa kyllä varautua hyvinkin vaihteleviin olosuhteisiin. Lähtiessä ei lunta ollut, mutta vikana päivänä tallustettiin kahden tytselin voimin lähes polviin ulottuvassa lumessa. Suksia hiukan haikailtiin :)
Revontulia, lunta, räntää ja muitakin retkeilijöitä kohdattiin, mutta aika vähäisessä määrin. Laavukamat oli mukana, mutta loppujen lopuksi mökeissä riitti mukavasti tilaa joka yö. Hiljaisemmilla seuduilla kolmeen ekaan päivää ei muihin törmätty, mutta lähempänä Saariselkää oli muitakin retkeilijöitä liikenteessä. Haikeaa oli kyllä palata takaisin etelään. Seuraavalla kerralla ehdottamasti hiukan pitempään, varsinkin kun silloin kerkeää kauemmaksi päiväretkeilijöiden ulottumattomiin :)- Inarilainen
Vieläkin voi keretä säitten puolesta, mikäli olet hieman kokeneempi erästelijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951