Olisin kiinnostunut muiden kokemuksia mielialalääkkeestä nimeltä Remeron. Millaisia annoksia olette käyttäneet? Itselläni 60 mg iltaisin.
Lisäksi olisin kiinnostunut Peratsin lääkkeestä. Millaisia kokemuksia tästä?
Lisäksi olisin kiinnostunut Peratsin lääkkeestä. Millaisia kokemuksia tästä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Juuh, mulla on kokemusta Remeronista. Sairastuinm vakavaan masennukseen ja sopivan läkityksen etsiminen oli pitkä ja piinallinen prosessi. Nyt mulla on Remeron 60 mg iltaisin ja Cipramil 40 mg. Yhdistekmä tehosi ja olen toipunut masennuksesta (kop, kop...). En ole huomannut pysyviä sivuvaikutuksia. Alussa Remeron toki väsytti, mutta sainpa univelat korjattua. Ei mulla ainakaan aiheuttanut painon nousua, mitä jotkut ovat valittaneet. Jatkan estolääkityksenä vielä molempia jonkin aikaa, mutta pikkuhiljaa sitten lähdetään pienentämään annostusta. Mieluummin syön noita lääkkeitä kuin humpsahdan takaisin masennuksen lamaannuttavaan suohon.
Kaikkea hyvää sinulle!
Ps. Masennus on sairaus, josta päsääntöisesti toivutaan!
Mulle Remeronin määrääminen oli virhetikki. Olin aivan poikki ja väsynyt koko ajan. joka ilta oli suunnilleen kahdeksalta mentävä nukkumaan ja silti väsytti koko ajan ja olin muutenkin tosi apaattinen. Onneksi mulle vaihdettiin lääkitys (Seromex) ja johan muutuin elävämmäksi.
Nää on tietty tosi yksilöllisiä nää sivuvaikutukset. Se miten kävi mulle ei välttämättä käy sule.
Olen kirjoittanut remeronista juttua niin monta kertaa, niin monelle eri palstalle, etten enää viitsi.. sitäpaitsi tuossa on pari hyvää vastausta edellä. Itselleni se ei sopinut, joten en myöskään viitsi pelotella sinua jutuillani.
Ei sopinut myöskään minulle tämä Remeron. Väsymys oli pienelläkin annoksella niin kauheaa että oli ihan turha ajatella että ehkä se parissa viikossa ohi menee, kun en voinut sellaisena zombiena niitä paria viikkoakaan olla. Onneksi on muitakin lääkkeitä. Ja tietysti ovat perin yksilöllisiä nämä sivuvaikutukset.
napsin muutaman kuukauden Remeronia. Toimi muuten aika hyvin eli toimintakyky koheni, mutta puoli tuntia ensimmäisen napin nauttimisen jälkeen iski kauhea nälkä joka ei sitten ottanut hellittääkseen kuin reippaalla syömisellä. 182-senttisen ruumiini paino oli pahimmillaan jotain 94 kiloa, kun se pienimmillään on viime vuosina ollut 78. Aine nukutti iltaisin mukavasti, mikä jo osaltaan paransi elämänlaatua kun päivällä sitten olin melko virkeä.
Tuo lihominen oli kyllä niin kenkku juttu, että sen takia taitaisin jättää Remeronin väliin jos joskus vielä masennuslääkettä tarvitsisin.
Remeronia ennen sain mm. Cipramilia, joka tunnettuun tapaansa teki Siitoimen niin tunnottomaksi että onneksi olin siihen aikaan akaton mies... Jotkut kuuluvat tästä hyötyvänkin, sillä eräästäkin kahden minuutin pikarakastajasta tuli Cipramililla kahden tunnin casanova!
Kiitos teille kaikille vastanneille. Oma kokemukseni on toistaiseksi ollut ihan hyvä. Eikä ainakaan vielä ole mitenkään lisännyt ruokahalua.