Hei vaan!
Kertokaahan asiantuntijat, että mikä olisi hyvä joululahjaidea siskolleni ja tämän miehelle, kun niillä alkaa talonlaajennusremontti ensi keväänä. Ts. onko jotain sellaista näppärää työkalua, jolla jokin tärkeä työ hoituu sutjakkaasti? Lahjakorttia olen ajatellut rauta-/sisustuskauppaan, mutta mieluummin käärisin pakettiin jonkun ihan oikean 'lelun'.
Niin, ja mitään ikkunatiivistettä tai parockia en ajatellut ostaa, vaan joku juttu, joka olisi mukava heidän saada lahjaksi. Saisi maksaa max 40 €.
Lahjaidea remontoijille?
6
1779
Vastaukset
- sitäonkin
Nooh, neljälläkympillä ei tule kuin paha mieli, mutta koitetaan. Esim. tetramassa on aika hyvä, itse ilahtuisin tosi paljon. Toisaalta jotkut hyvät hanskat tai hanskasetti voisi olla asiallinen. 8-10m mitta voisi olla aika kiva, kun niillä on todennäköisesti vaan 3-5metriä. Timpurin kyniä 3 kappaletta kovuus medium. Terävä puukko tai pari. Kunnon miesten vasara, eikä mikään lelu.
- Uretaania
Ja uretaania.
Tetramassakin on hyvä
- raksa
Osta remontoijille remonttihaalarit/työliivit, jos heillä ei sellaisia ole ennestään. Niitä ei välttämättä tule itse hommattua, mutta ovat kätevät, kun lähes kaikki oleellinen pikkutavara kulkee työskennellessä mukana.
- Mate
Lähdetään siitä että lahjan on oltava laadukas eikä mikään halpatuote. Olisihan se noloa viedä jotain halpiskrääsää.
40 € on niin vähän että mitään sähkötyökalua ei kannata ainakaan ajatella.
Kunnon timpurinvasara olisi hyvä mutta 40 ei riitä siihenkään. Idän ihmeitä saa kympilläkin mutta se ei ole sitten lahja.
Laadukas työkaluliivi maksaa yli satasen. Lisäksi valintaa ohjaa käyttäjän oma mieltymys.
Itse en haluaisi saada lahjaksi ellen itse pääse valitsemaan.
Laadukas vatupassi eli vesivaaka on aina tarpeen. Remonttia ei yksinkertaisesti voi tehdä ilman sitä.
Jos raaskit vähän korottaa budjettia niin hae vaikka k-raudasta erittäin laadukas ja kotimainen 120 cm Mitax merkkinen vatupassi. Hintaa on reilut 50 € normaalisti mutta k-raudassa on nyt mm Mitaxit tarjouksessa.
Samassa hyllyssä on varmasti myös jotain L&D:n ja Ironsiden vatupasseja mutta jätä ne suosiolla kauppaan.
Vinoja seiniä kun voi tehdä myös ilman vatupassia.- niille
Lapio ja rukkaset
- Alkup.
niille kirjoitti:
Lapio ja rukkaset
ovat nämä, kiitos paljon! Mieluiten varmaan antaisin lahjaksi remonttiliivit, mutta niin kuin tuolla edellä mainittiin, niin ne taitavat olla vähän turhan arvokkaita verrattuna budjettiin.
Hanskat ovat vahvoilla tällä kandidaattilistalla, koska ne ovat sellaiset perusjutut remontissa ja niillä saa ns. tuntumaa työhön. Ja mittanauha, vatupassi, lapio ja muut luetellut jutut ovat varsin hyviä myös. Lapiollehan voisi olla käyttöä myöhemminkin, esim. puutarhatöissä.
Kertokaa vaan vielä, jos tulee jotain mieleen. Pitääkin tässä joku päivä käydä vakoilemassa, että mitä sieltä siskon luota oikein löytyy...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914