digiboxien valmistamisen?
Onko huhussa perää?
No ei ne Nokian boxit koskaan toiminetkaan.
Onko huhussa perää?
No ei ne Nokian boxit koskaan toiminetkaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei ole mitään perää. Ne ovat niin hyviä että niiden valmistus jatkuu. Aivan paras on 26oT. Siihen voi ladata tuhansia kuvia Nokia-kamerapuhelimeltasi.
Mitä virkaa semmoisella on. Niitä kuvia ei sieltä saa tallennettua minnekään. Eikä siirrettyä vaikka piuhaa pitkin DVD:lle. Sit KUN sen kiintolevy hajoaa, ni kaik on män.
Sitten kun joku keksii digiboksin, mistä saa oikeasti rojut ulos vaikka USB:llä, niin sitten kiiruhdan kauppaan. (ps. Vaikka joissakin vehkeissä on USB-portti, niin se ei tarkoita sitä, että sillä saisi tallennetun datan ulos.)
Siksi sitä dataa ei saa ulos koska digitelkkarin kuvanlaatu on niin hyvä että se on jopa parempi kuin alkuperäinen tv-lähetys. Paljon parempi kuin pal-kuva. Koska striimi on aivan puhdas ilman kopiosuojausta niin kai tajuat että sitä ei voi ottaa ulos boksista. Ne kuvat kannattaa tallentaa ensi kortinlukijan kautta massamuistiin ja sitten vasta katsoa täydellistä kuvanlaatua Nokia digi-tv vastaanottimesta.
Ei kelpaa selitykseksi.
Digitv:n kuvanlaatu ei ole kummempi kuin hyvätasoisen analogiatv:n kuva. Analogiasignaalissakaan ei ole kopiosuojausta.
Tämänpäiväisessä Helsingin Sanomissa teoston edustaja väitti että hyvitysmaksua kerätään juuri siksi, että TV-lähetyksiä saa vapaasti tallentaa omaan käyttöön. Tällä perusteella ei ole tarpeen, eikä edes suotavaa rajoittaa ohjelmien tallennusta.
Onko haluttu estää myös omien digikuvien tallentaminen? TV:n kuva, olipa miten hyvä tahansa, ei näytä digikuvaa edes välttävällä resoluutiolla. Tietääkseni maksimiresoluuto on parhaimmissakin laitteissa vain XGA.
En suosittele kenellekään digikuvien sijoitusmediaksi kertakäyttöistä heppoista laitetta. Paitsi jos kuvat on niin huonoja ettei ole väliä että ne tuhoutuvat laitteen vikaantumisen mukana.
> Sitten kun joku keksii digiboksin, mistä saa oikeasti rojut ulos vaikka USB:llä, niin sitten kiiruhdan kauppaan
Täh, eikös tuollaisia jo ole? Se Topfieldin kahden virittimen malli siis. TV-ohjelmia on jo tullut siirrettyä tietokoneelle ja katsottua sieltäkin. DVD:lle poltto vielä kokeilematta kun pitäisi ensin käyttää jotain softaa että saisi kamat DVD-soittimen ymmärtämään muotoon (aika uudessa Mikrobitissä oli juttu... jos lukisin sen).
"""Digitv:n kuvanlaatu ei ole kummempi kuin hyvätasoisen analogiatv:n kuva."""
Ehdotan optikolla käyntiä.
Pirkko: En saanut selvää _mitä_ vastauksessasi kritisoit. Onko digitaalinen kuva mielestäsi parempaa vai huonompaa kuin hyvätasoinen analoginen kuva.
olla perää.
Vain vanhojen Mediamastereiden tuotannon. Hyvä Suomi, hyvä digi! Täältä tullaan. Hyvä Noksu!
Ei muuten ole suomalaista valmistetta nuo noksun boxit ...
Ihan varmaan on joku Benefon tai Teleste jo tosi pitkällä ja kohta ne tekee Sinilippu-tuotteen.
Hyvä Suomi! Mä veikkaan et digiboksituotanto nostaa aika paljon Benefonin osakkeita!