että amk-opiskelijat ei vie teiltä töitä tulevaisuudessa vaan tekevät ihan omia töitään, joihin heidän koulutuksensa tähtää.
*Oikeustradenomi ei ole lakimies
*sairaanhoitaja ei ole lääkäri
*Tradenomi ei ole kauppatieteen maisteri
*jne.
Te luette teorioitanne ilmeisesti liikaa ja päänne menee sekaisin, kun ette näe metsää puilta. Tämä yhteiskunta tarvitsee kaikenlaisia ammatti-ihmisiä joten voitte pysyä siellä yliopistopuolen palstalla ja kehua erinomaisuuttanne ihan rauhassa keskenänne.
Me amkilaiset valmistumme ammattiimme 3-4 vuoden opintojen jälkeen ja painumme töihimme ja etenemme omissa ammateissamme teistä piittaamatta.
Uskokaa nyt yliopisto pellet
3
796
Vastaukset
- hieman nöyryyttä.
Urakehityksesi riippuu olennaisesti akateemisista, joten nöyryyttä nyt!
- Huuhaa- tyyppejä
Tämä pelle tai pellet, jotka täällä huuhailevat ovat tuskin peruskouluaan läpäisseet, sen näkee kirjoitustyylistä. Häiriintyneiden kirjoituksista ei kannata provosoitua. Pääasia, että tietää itse mitä haluaa elämältään ja koulutukseltaan. Tuollaiset elämäänsä tyytymättömien jutut kannattaa jättää huomioimatta, sillä huomionhakuahan se on, kun joka palstalta saman härikön kirjoitukset löytää. Fiksut ihmiset eivät toisia ihmisiä mollaa, vaan tyhmät. Opiskelustahan täällä pitäisi keskustella. En usko, että yliopistotason ihmiset tuollaiseen aikaansa käyttävät. Nuo tyypit eivät tiedä AMK:sta tai yleensä mistään koulutuksesta muuta kuin sen, mitä ovat näiltä palstoilta oppineet ja heidän "tietoihinsa" kannattaa suhtautua kriittisesti.
- Mievaan...
Vai vielä nöyryyttä..? :D
Kummalle puolelle sitä "nöyryyttä" kaivattaisiin? Akateemiselle vai ammatilliselle? Jotenkin näitä viestejä lukeneena osoittaisin sormella tuota ensimmäistä joukkoa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922