jäin työttömäksi ansiosidonnaiselle päivärahalle saan,puhtaana noin 700euroa käteen.lainanlyhennys kuussa on noin 330euroa yhtiövastike korjaus kuluineen on 54 neliön asunnossa 270eur kk. asun yksin enkä saa muita tuloja.SAANKO ASUMISTUKEA
saako omistusasuja asumistukea
jarde
52302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...
Periaatteessa kyllä. Kelan nettisivuilla on asumistukilaskuri, jolla selviää myös omistuasujan asumistukimahdollisuus. Tarkistapa sillä tai kysy suoraan Kelasta; et antanut tarpeeksi tietoja enkä viitsi ruveta säveltämään; lainan korkokulut pitää ainakin olla erikseen selvillä, lainan lyhennystä ei lasketa mukaan asumiskuluihin. Hoitovastike lasketaan. Tulosi ovat pienet, toivottavasti saat asumistukea.
Lyhennysten osalta ei saa tukea, mutta korot ja vastike huomioidaa. Jos vastikkeessa on mukana rahoitusvastiketta, niin sitä ei huomioida ja ehkä korkojen verovähennys otetaan myös pois.
Huomioitavat asumiskulut jäävät niin mataliski että ansiosidonnaisella tuki taitaa jo jäädä saamatta kokonaan.
Asunnon koko vaikuttaa myös ja 54 on "liian suuri yhdelle" joten sekin leikkaa tukea.
kaikki omaisuus tulee ilmoittaa kelan asumistukihakemukseen, jos omaan asuntoon tukea hakee. esim kesämökit minkä merkkinen "pyörä kengät " tiliotteet ym.itse hain omaan asuntooni asumistukea meinas hermot mennä sen selvittelyn kanssa,lopulta jouduin kieltäytymään tuesta ettei kela rupea takaisin perimään.tapauskohtainen tietenkin turha on täältä oikeata, vastausta odottaa.
Asumistukeen katsotaan vastike,vesimaksu sekä
asuntolainankorot.Kannattaa käydä Kelasta itse
kysymässä.He kyllä antavat arvion asumistuesta.