Sähköpistokkeiden siirto ja lisääminen

sanna

Suunnittelen vaatehuoneen muuttamista työhuoneeksi. Makuuhuoneeseen suunnittelen sitten uutta vaatekomeroa. Vaatehuoneesssa on yksi pistoke, mutta tarvittaisiin toinenkin. Makuuhuoneesssa yksi pistoke jäisi vaatekomeron taakse. Huoneessa ei ole kuin kaksi pistoketta olemassa, joten mielelläni siirrättäisin pistoketta.

Onko siirtäminen ja lisääminen mahdollista ja kuinka isot ovat kustannukset? Tai kuinka kauan aikaa sähkömiehellä menee tuohon. Talo on 1960-luvulla rakennettu kerrostalo, jossa sähköjohdot ovat seinän sisällä.

4

6474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ja

      menee n.4 päivää.Kustannukset 3 tuhannen euron luokkaa riippuen siitä haluatko maadoitetut pistorasiat vai tavalliset.

    • ville

      Tavoitetasosta riippuu kustannukset.

      Halvimmillaan tuo tehdään pintavetona. Töitä pari rasiaa teettää 30min-2h, riippuen sähkömiehen nopeudesta ja innokkuudesta. Siten kustannukset 50e/h (helsingissä verolla) pari kymppiä rasioihin ja johtoon. Eli halvimmillaan selvitä about 50e kalleimmillaan 150e.

      Jos taas haluat tyylikästä, pitää johdot ja rasiat piikata seinään. Putkiremontin yhteydessä puhutaan yleensä 100e/m kustannuksesta. Haittana järjestön pöly eli huoneessa ei voi olla mitään tavaraa ja huone pitää tehdä täysin tiiviiksi. Piikkaamisessa kannattaa huomoida, että jos seinän maali on vanhaa pitäisi maalata koko seinä ja tämä maksaa taas ylimääräistä. Siten muutaman metrin pistokesiirros voi helposti maksaa esim. 300e, 10m toista tuhatta.

    • jussi

      en ole ammattimies, mutta tässä muutama remontoijan vinkkiä. Johtojen piilotus seinään aiheuttaa mielestäni suhteettoman paljon vaivaa ja kustannuksia hyötyyn nähden. Itse vetäisin näkyvän siirtojohdon pistorasiasta alas ja jalkalistaan kiinnitettynä uuteen paikkaan. Voit myös ostaa sellaisen jalkalistan, jonka taakse johto menee piiloon. Voi myös olla että nykyisen listan alla on riittävästi tilaa. Rumin kohta tälläisessä on ehkä uusi pistorasia, koska se laitetaan seinän pintaan ja se tulee noin 5 senttiä seinästä ulos. Kannattaa valita joku nätti rasia.

      Tarkista myös olisiko joku naapurihuoneen pistorasia sopivassa kohdassa, jolloin voisi porata reiän seinän läpi ja vetää johdot naapurihuoneen rasiasta. Seinän läpi poraaminen ei ole kovin iso juttu. Tästä en ole kyllä ihan varma, mitä sähkömies sanoo.

      • sähö

        Vanhoissa taloissa voi olla monen tyyppisiä seinärakenteita. Kiviseinä voi olla vanha harkkoseinä tai tasotekerros on niin paksu, että upottaminen ei ole kovin työlästä. Uusi pistorasia kannattaa sijoittaa levyseinä rasiaan, koska se on pyöreä sille on helppo tehdä tarvittava aukko kunnollisella (timantti kuppiterällä). Rasia kannatta liimata vaikkapa saneerauslaastilla. Jos seinä on teräsbetonia niin sitten on eri juttu, tosin ei sekään mahdotonta ole. Pölyn poistoon kannattaa varata rakennuspölyn imuri niin ei sitä pölyäkään niin mahdottomasti tule. Muista että rakenteissa voi olla vanhoja vesi- tai sähköjohtoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1730
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      304
      1352
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      984
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      897
    Aihe