On ollut jo pitkään haaveissa matka Ranskaan ja nimenomaan maaseudulle... No, minä nyt en tiedä oikeastaan mitään ranskasta ja kieltäkään en puhu. Kuinka tämän päivän ranskassa sujuu keskustelu englanniksi. Ovatko yhä järkähtämättömästi sitä mieltä ettei mitään muuta kieltä kannata edes ajatella, saatika sitten puhua kuin vain ranskaa ;) Kyllähän sitä viittomilla aina pärjää, mutta en nyt viitsisi kuluttaa koko lomaa halkomalla käsilläni ilmaa ;D Ranskaa voin toki lähteä opiskelemaankin, mutta menee varmasti aikaa ennen kuin yksinkertaisetkaan lauseet onnistuvat...
Että kannattaako jättää reissu haaveeksi...
Ranskan kieli
4
698
Vastaukset
- matkalle?
Kannattaa tietenkin matkustaa, vaikka ei kieltä osaakaan. Minä olen ollut Venäjällä (ryhmämatkalla), vaikka en kieltä osaa. - On rikastuttavaa matkustaa vähän kaikkialla, jos vaan mahdollista, ei kaikkia maailman kieliä voi osata.
Vaikka tietenkin matkasta saa enemmän, jos osaa vähän maan kieltä. -Mutta se ei saa olla esteenä.
Kyllä ranskalaiset ovat vähän sellaisia, etteivät puhu muita kieliä ainakaan pikkupaikoissa, mutta kyllä suuremmissa paikoissa. - Kaikesta huolimatta varmasti matkalla silti selviää! - kikka
Olin kesällä kuukauden Normandiassa ja Bretagnessa. Jouduin kyllä kaivamaan muistista kaikki joskus oppimani ranskan kielen sanat. Eivät puhuneet kyllä englantia. Kaikki olivat tosi ystävällisiä ja avuliaita. Mutta esim. lääkärin tai hotellin varaaminen tai etsiminen englannilla ei olisi onnistunut. Suosittelen kyllä edes alkeiskurssin käymistä ennen lomaa. Sillälailla siitä saisi enemmän irti. Pariisissa tilanne on tietysti aivan toinen.
- kieli keskellä suuta
Ranska on sen verran ihana maa, että kannattaa lähteä.Nykyään siellä puhutaan enemmän englantia kuin 10 vuotta sitten.
Tai sitten valitset suomalaisen majoituksen. Niitäkin Ranskasta löytyy. Helsingin Sanomien hotellipankissa taisi olla kaksikin.- asuntokin löytyy (suomeksi)
On totta etä Ranskassa pärjää parhaiten ranskalla mutta kyllä englannilla alkaa aika hyvin pärjätä ihan maaseudullakin. Ei välttämättä kovin syvällistä keskustelua saa aikaan, mutta pääsia että tulee ymmärretyksi.
Jos haluat tutustua keskisuuren kaupungin kautta Ranskalaiseen elämänmenoon niin asuntoni Paun kaupungissa on vapaana lyhytaikaiseen vuokraukseen. Pidenpiaikainen vuokraus on myös mahdollinen ihan kohtuu hintaan. Laitoin kuvia ja kuvauksen asunnosta (englanniksi) oheiseen blogiin: http://renefournets.blogspot.com/
Autan mielelläni käytännön asioiden järjestelyssä mm. miten järkevimmin kannattaa lentää (ellei ole autolla liikkeellä), mitä ehdottomasti olisi koettava ja maistettava jne. Béarn on aitoa ja konstailematonta Ranskaa! Suosittelen 6 vuoden kokemuksella!
Kysele reippaasti lisää, kerron ja autan mielelläni
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614288KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1352976Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452322Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?372164- 241863
- 901753
- 281576
- 221519
- 1471367
- 311188