Ranskan kieli

kieletön

On ollut jo pitkään haaveissa matka Ranskaan ja nimenomaan maaseudulle... No, minä nyt en tiedä oikeastaan mitään ranskasta ja kieltäkään en puhu. Kuinka tämän päivän ranskassa sujuu keskustelu englanniksi. Ovatko yhä järkähtämättömästi sitä mieltä ettei mitään muuta kieltä kannata edes ajatella, saatika sitten puhua kuin vain ranskaa ;) Kyllähän sitä viittomilla aina pärjää, mutta en nyt viitsisi kuluttaa koko lomaa halkomalla käsilläni ilmaa ;D Ranskaa voin toki lähteä opiskelemaankin, mutta menee varmasti aikaa ennen kuin yksinkertaisetkaan lauseet onnistuvat...
Että kannattaako jättää reissu haaveeksi...

4

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkalle?

      Kannattaa tietenkin matkustaa, vaikka ei kieltä osaakaan. Minä olen ollut Venäjällä (ryhmämatkalla), vaikka en kieltä osaa. - On rikastuttavaa matkustaa vähän kaikkialla, jos vaan mahdollista, ei kaikkia maailman kieliä voi osata.

      Vaikka tietenkin matkasta saa enemmän, jos osaa vähän maan kieltä. -Mutta se ei saa olla esteenä.

      Kyllä ranskalaiset ovat vähän sellaisia, etteivät puhu muita kieliä ainakaan pikkupaikoissa, mutta kyllä suuremmissa paikoissa. - Kaikesta huolimatta varmasti matkalla silti selviää!

    • kikka

      Olin kesällä kuukauden Normandiassa ja Bretagnessa. Jouduin kyllä kaivamaan muistista kaikki joskus oppimani ranskan kielen sanat. Eivät puhuneet kyllä englantia. Kaikki olivat tosi ystävällisiä ja avuliaita. Mutta esim. lääkärin tai hotellin varaaminen tai etsiminen englannilla ei olisi onnistunut. Suosittelen kyllä edes alkeiskurssin käymistä ennen lomaa. Sillälailla siitä saisi enemmän irti. Pariisissa tilanne on tietysti aivan toinen.

    • kieli keskellä suuta

      Ranska on sen verran ihana maa, että kannattaa lähteä.Nykyään siellä puhutaan enemmän englantia kuin 10 vuotta sitten.

      Tai sitten valitset suomalaisen majoituksen. Niitäkin Ranskasta löytyy. Helsingin Sanomien hotellipankissa taisi olla kaksikin.

      • asuntokin löytyy (suomeksi)

        On totta etä Ranskassa pärjää parhaiten ranskalla mutta kyllä englannilla alkaa aika hyvin pärjätä ihan maaseudullakin. Ei välttämättä kovin syvällistä keskustelua saa aikaan, mutta pääsia että tulee ymmärretyksi.
        Jos haluat tutustua keskisuuren kaupungin kautta Ranskalaiseen elämänmenoon niin asuntoni Paun kaupungissa on vapaana lyhytaikaiseen vuokraukseen. Pidenpiaikainen vuokraus on myös mahdollinen ihan kohtuu hintaan. Laitoin kuvia ja kuvauksen asunnosta (englanniksi) oheiseen blogiin: http://renefournets.blogspot.com/
        Autan mielelläni käytännön asioiden järjestelyssä mm. miten järkevimmin kannattaa lentää (ellei ole autolla liikkeellä), mitä ehdottomasti olisi koettava ja maistettava jne. Béarn on aitoa ja konstailematonta Ranskaa! Suosittelen 6 vuoden kokemuksella!
        Kysele reippaasti lisää, kerron ja autan mielelläni
        [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      42
      4017
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1910
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1306
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1195
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1061
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      924
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      902
    Aihe