Taloyhtiö tarjoaa nettiyhteyttä joka ois DSL 512/258. Hinta 17 €/kk.
Elisa tarjoais ADSL 512/512. Hinta 24,90 €/kk
Eli onko ADSL jotenkin teknisesti parempi kuin toi DSL. Eli vaihteleeko DSL:n nopeus enemmän. Vai onko siinä mitään eroa?
Tolla jakonopeudellahan ei taida olla mitään käytännön merkitystä kun en aio jakaa tiedostoja missään Dc ohjelmassa. Vai kuinka on?
DSL vai ADSL??
5
933
Vastaukset
- Tankero
Tottakai otat tuon taloyhtiön tarjoaman liittymän. toki tuo tuuppaus nopeus vaikuttaa myös sähköpostien lähetykseen, mutta kyllä sen kärsii kun tietää maksavansa n.8 EUR vähemmän kun halvin ADSL liittymä.
- Piru
että voi ku ei ois niin pihi ja ois maksanu sen 8€ enemmän, niin latautuis nää nettisivutkin alle 5 minuutin...
Noi taloliittymät on siitä paskoja, että jos siellä on pari tai yksikin tehokäyttäjää, niin niistä ei meinaa päästä nettiin enää ollenkaan. - Tankero
Piru kirjoitti:
että voi ku ei ois niin pihi ja ois maksanu sen 8€ enemmän, niin latautuis nää nettisivutkin alle 5 minuutin...
Noi taloliittymät on siitä paskoja, että jos siellä on pari tai yksikin tehokäyttäjää, niin niistä ei meinaa päästä nettiin enää ollenkaan.Mitenköhän ne taloliittymät, mitä olet kokeillut(?), ollaan rakennettu. itselläni on meganen liittymä ja sieltä tulee aina sama määrä dataa ei enempää ei vähempää. olen melkoinen suurkuluttaja ja sen vuoksi olen tiedustellut muilta käyttäjiltä ovatko huomanneet ruuhkautumista. Eipä ollut heilläkään ongelmia. Taloliittymässä (johon itse kuulun) on tietojeni mukaan 17 asuntoa joista viidellä on megan yhteys.
- saa nopeutta
minulla on adsl 1mb-2mb hinta 36 e/kk
- Reiska
ADSL, kuten myös SDSL, HDSL, VDSL, IDSL, R-ADSL ja M-ADSL ovat kaikki DSL-tyyppejä.
Eli myös tuo taloyhtiön liittymä on ADSL.
Jos aiot pelata netissä (Battlefield tms.), niin silloin kannattaa olla tuota upload-kaistaakin reilusti. Muuten ping kasvaa, serveri ruuhkautuu ja saat kenkää servolta.
Itse ottaisin noista kahdesta Elisan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107582
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293517Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352564Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3561530Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?621364