asiantuntijat auttakaa

ajattelin hakea taideteolliseen korkeakouluun, lahden muotoiluinstituuttiin tai vastaavaan opiskelemaan. vaatesuunnittelu kiehtoo minua.

käyn lukiota toista vuotta, olen viettänyt yhden jakson taidekoulussa.. kuviksesta olen saanut ysejä ja kymppejä.. olen muuten ”kasin oppilas” koulussa..kielet tuottaa vaikeuksia ja matikka..

kysyisinkin nytten kannattaako minun suorittaa kuvaamataidon- ja tekstiilin lukiodiplomia?

kuinka paljon lukionpäättötodistus vaikuttaa sisäänpääsyyn? entä mitkä aineet vaikuttaa?

kuinka hyvä täytyy olla että pääsee sisälle.. täytyykö osata esim. tehdä kaavoja? mitä vaatimuksia?

noista tutkintonimikkeistä; mitä eroa esim muotoilijalla ja taiteenkandidaatilla on?

kuinka moneen eri kouluun voi hakea? ainakin tuolla taikin sivuilla luki että voi hakea vain yhteen saman tasoiseen tutkintoon johtavaan koulutus ohjelmaan..

vielä sen verran että onko ulkomailta vaikea saada työtä?
52309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Taikissa todistuksen numeroita kytätään lähinnä vain ennakkotehtävävaiheessa, siitä kun selviää, on syynin alla vain ne valintakoeviikon aikana tehtävät työt ja loppuviikosta haastattelussa oma persoona (tosin kaikki ekstra "taidealan kokemus" on aina plussaa).
Kieliä tarvitaan kyllä runsaasti ja esim ilmeisesti haaveilemasi työ ulkomailla ei oikein toimi ilman kielitaitoa...
Muotoilijalla ja taiteen kandidaatilla ei liene suurtakaan eroa, maisteriksi jos haluaa jatkaa, niin koulun ulkopuolelta joutuu hakemaan erillisellä portfoliolla, oman talon kandit voivat jatkaa suoraan.
(Se tosin pakko sanoa, että jotkin tahot pitävät "Taikin leimaa persiissä" jotenkin erityisessä arvossa.)
Koulujen määrä mihin hakee ei ole mitenkään rajattu, kahteen eri koulutusohjelmaan ei ainakaan TaiK:issa voi samanaikaisesti hakea.
Sisällepääsyyn vaadittavista taidoista sarkastinen esimerkki: tänä vuonna vaatetuksen maisterinkoulutusohjelmassa aloitti ainakin yksi opiskelija, jolla ei ole mitään aiempaa kokemusta esim kaavoituksesta (eri alan muotoilija/AMK). kandipuolella aloitetaan ihan perusteista, kaavoituksen alkeet, eri tekstiilitekniikoita ja menetelmiä...
...mutta luovat ihmisethän eivät yleensäkään loista esim matematiikassa, eli hae rohkeasti, on täällä vielä tilaa! =)

Äänestä

Minä valmistuin Joensuusta vuonna 2000 vaatesuunnittelijaksi. Koulutus oli siihen aikaan melkoisen alkutekijöissään, mutta varmasti tänä päivänä huomattavasti parempaa kuin vielä viisi vuotta sitten. Itsellänikään ei ollut mitenkään erityinen kielitaito lukion jälkeen, mutta olen oppinut erityisesti englantia loistavasti vasta työelämässä. Eli ei kannata nakata hanskoja tiskiin vielä 18-vuotiaana! Koulutuksen kannalta näkisin tärkeimmäksi piirrustustaidon, jos osaat piirtää saat myös ajatuksesi paremmin läpi ja parempia arvosanoja. Ja yleissivistys ja ajanhermolla oleminen on taideaineissa minun mielestäni se tärkein taito:) Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, ettei loppujen lopuksi koululla ole niin paljon merkitystä. Työskentelen tällä hetkellä naisten muodin sisäänostajana, se on näköalapaikka melko monelle kasvavalle vaatesuunnittelijalle. Täytyy muistaa myös kaupallisuus. Vaatesuunnittelu on ehkä taidealoista se kaupallisin ja monipuoliset kaupan opinnot ei ole missään tapauksessa este tulevalle vaatesuunnittelijalle. Tsemppiä hakuun, ala on kilpailtu, mutta aivan paras ;)

Äänestä
  • Tarvitaan monia tärkeitä asioita, jos joitain niistä pitää mainita sanoisin visuaalisuus, sen ymmärtäminen, vaatteen rakenteen ymmärtäminen, ahkeruus, värien ymmärtäminen...jne jne. Pelkkä piirrustustaito ei riitä. Kielien osaaminen on hyväksi, samoin suullisen ja kirjallisen ilmaisun taidot eivät ole pahitteeksi. Mutta en usko että lukion piirrustuskurssilla on itse alan opiekelun kanssa paljoakaan tekemistä. Tärkeintä mielestäni on kuitenkin ahkeruus ja halu tehdä, palava into tehdä työtä. :-)

    Äänestä

Olen parasta aikaa tekemässä Lahteen vaatepuolen ennakkotehtäviä. Tehtävien arviointiperusteina pidetään mm. ideointikykyä, vaatteen ymmärtämistä, piirrustustaitoa jne. Ymmärrän asiaa niin, että ajattelukyky on iso osa suunnittelua. Jos et kykene pohdiskelevaan, tutkivaan, analyyttiseen ajatteluun, et käytännössä myöskään tuota hyvää jälkeä: et suunnittelu- etkä visuaalisella tasolla. Tietynlainen trendinenä on pakko olla, ei tyyli, että käväiset H&M:llä katsastamassa mitä alat piirtää. Käy katsomassa Lahden muotoiluinstituutin sivuilla opiskelijoiden kotisivuja. Ehkä se helpottaa sinua, taso ei todellakaan ole kova. Taikin taso on sitä aina, sinne muuten on yhtenä tehtävänä tänä vuonna suunnitella Tanja Karpelalle bisnessasu...Mielenkiintoista tämä. Tsemppiä minäkin toivotan.

Äänestä

voiko lahden ammattikorkeeseen hakea, jos ei ole käynyt lukiota? Koska eihän ammattikorkeeseen yleensä pääse ilman lukiota? Mutta ammattikouluun pääsee, joten onko Helsingin läheisyydessä ammattikouluja jossa voi opiskella vaatesuunnitelijaksi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tappi123 kirjoitti:

ajattelin hakea taideteolliseen korkeakouluun, lahden muotoiluinstituuttiin tai vastaavaan opiskelemaan. vaatesuunnittelu kiehtoo minua.

käyn lukiota toista vuotta, olen viettänyt yhden jakson taidekoulussa.. kuviksesta olen saanut ysejä ja kymppejä.. olen muuten ”kasin oppilas” koulussa..kielet tuottaa vaikeuksia ja matikka..

kysyisinkin nytten kannattaako minun suorittaa kuvaamataidon- ja tekstiilin lukiodiplomia?

kuinka paljon lukionpäättötodistus vaikuttaa sisäänpääsyyn? entä mitkä aineet vaikuttaa?

kuinka hyvä täytyy olla että pääsee sisälle.. täytyykö osata esim. tehdä kaavoja? mitä vaatimuksia?

noista tutkintonimikkeistä; mitä eroa esim muotoilijalla ja taiteenkandidaatilla on?

kuinka moneen eri kouluun voi hakea? ainakin tuolla taikin sivuilla luki että voi hakea vain yhteen saman tasoiseen tutkintoon johtavaan koulutus ohjelmaan..

vielä sen verran että onko ulkomailta vaikea saada työtä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu