Kesällä sain hiivatulehduksen, näin ainakin luulin. Kävin lääkärillä, sain diflucania 4 kpl, 1 heti otettavaksi ja 3 "varastoon" jos vaiva uusii. Yhdellä ei mennyt ohi, muutaman viikon sisällä meni kaikki eikä auttanut. Menin uudestaan lääkäriin, otettiin klamydia ja virtsatulehdus -näytteet, ei ollut niissä mitään.
Sitten vaiva jonkin verran väheni itsestään. Ajoittain vieläkin tulee kirvelyä. Nyt olen paikallistanut kirvelyt osittain alkoholiin. Joka kerta alkoholia nauttiessani seuraava päivä menee sängyssä kipeänä ja sitä seuraava päivänäkin vielä kirveltää. Kummallista mutta totta.
Mistä tällainen voi johtua? Meneekö elimistö alkoholin myötä heikompaan kuntoon, ja elimistössä jo majailevat bakteerit tms. saa humalassa/krapulassa vallan? Vai voisiko alkoholissa oleva sokeri vaikuttaa jollain tapaa sokeriarvoihin tai johonkin? Olen myös kokeillut juoda light-siideriä, jossa vähemmän sokeria, mutta en ole huomannut mainittavaa vaikutusta.
Harvemmin enää tulee kirvelyä ilman alkoholia mutta aina joskus sitäkin. Nyt eletään jo melkein talvea ja vaivat alkoivat kesällä eli olen pitkään kärsinyt tästä vaivasta ja alkaa jo tympimään.
Jollain samankaltaisia kokemuksia?
Kirvely ja alkoholi?
6
2491
Vastaukset
- huomannut
Joo, mulla on myös samankaltaista vaivaa. Tosin ei nyt mitään kovaa kirvelyä, mutta sellaista pissatulehduksen tapaista vessassa käydessä. Aina krapulapäivänä, joskus vähän seuraavanakin. Ei siis liity mihinkään seksuaaliseen, saakohan baarien vessoista bakteereita vai... Miten ihmeessä tällainen ilmiö on selitettävissä, lääketiede hoi... :)
- Aina
Voi olla hiivaakin, alkoholi pahentaa hiivasientä. Tai siis olut. Mutta tietysti kondylooma virus on herkempi puhkeamaan mikäli alkoholin kulutus suuri. Alkoholi ei ainakaan parannu vastuskykyä.
- purkkis
Aina kirjoitti:
Voi olla hiivaakin, alkoholi pahentaa hiivasientä. Tai siis olut. Mutta tietysti kondylooma virus on herkempi puhkeamaan mikäli alkoholin kulutus suuri. Alkoholi ei ainakaan parannu vastuskykyä.
" Kondylooma on virustauti, joka tyypillisesti aiheuttaa syylämäisen kasvaimen sukuelinten alueella."
Minulle on tänä aikana 2 kertaa tehty gynekologinen tutkimus ja yhdesti otettu papa, eikä viitteitä tuosta ole ollut.
Eikä kokemukseni tue tuota "baarinvessateoriaa", oireita tule heti jos vaikka kotona juon muutaman lasin viiniä. Ja tietysti sitä karseampi olo mitä enemmän juon.
Itse epäilen että tämä jotenkin liittyy tuohon alkoholin sokeriin. Muuten kun elän aika sokeritonta elämää. - alkon
purkkis kirjoitti:
" Kondylooma on virustauti, joka tyypillisesti aiheuttaa syylämäisen kasvaimen sukuelinten alueella."
Minulle on tänä aikana 2 kertaa tehty gynekologinen tutkimus ja yhdesti otettu papa, eikä viitteitä tuosta ole ollut.
Eikä kokemukseni tue tuota "baarinvessateoriaa", oireita tule heti jos vaikka kotona juon muutaman lasin viiniä. Ja tietysti sitä karseampi olo mitä enemmän juon.
Itse epäilen että tämä jotenkin liittyy tuohon alkoholin sokeriin. Muuten kun elän aika sokeritonta elämää.käyttö. Jos vaiva siitä johtuu. Tai sitten sinun täytyy vaan kärsiä jos et kestä olla ilman.
- samaa
Siis mulla kanssa on kirvelyä virtsatessa. Klamy ym ollu negat. Tää vaiva alkoi sen jälkeen kun sain flagyl comp emätinpuikkokuurin ja diflucania bakteeri ja sekaflooraan. Tekeekö esim diflucan tommosta sivuoireena jälkeenpäin? apteekkari sanoi vaan että sappivaivoja tullu diflucanista ihmisille. Millasia sappivaivat on??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951