Bensansuodatin?

BMW 1150GS

Onhan se pakko jossain olla.
Olisiko jollakulla tietoa, minne on sioittettu GS:n pa suodatin. Olen hyvä hakemaan mutta huono löytämään.

4

1807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • r 1150 r

      Eli jos haluat päästä käsiksi niin tankki irti ja ylösalaisin ja näin pääsee käsiksi luukkuun, joka ruuvataan auki ja siellä se suodatin luuraa... Kätevää eikö totta.
      Kun irroitat sen vaihtaaksesi sen niin laitappa tilalle pelkkä letku ja asenna uusi suodatin pyörän ulkopuolelle sopivaan paikkaan tankista tulevaan letkuun liittimen pyöränpuoleiseen letkuun ja näin se myöhemmin helposti vaihdettavissa.
      Tästä on myös se hyöty, että jos tarvitsee ottaa tankista bensaa vaikka kaverille jolta se loppui niin letku irti suodattimesta, virrat päälle ja startista painamalla tulee tavaraa vauhdilla...

      • BMW1150GS

        Olishan sinne nyt mahtunu tuo akkuki.
        Kui se nyt on tohon jätetty kuleksimaan.. : )

        Joo, kiitti vastauksesta. Mitähän sieltä vielä löytyykään..


      • r1100gs
        BMW1150GS kirjoitti:

        Olishan sinne nyt mahtunu tuo akkuki.
        Kui se nyt on tohon jätetty kuleksimaan.. : )

        Joo, kiitti vastauksesta. Mitähän sieltä vielä löytyykään..

        Ainakin pa-pumppu, mittarin anturi ja ilmaletkut. Merkaapa sen levyn asento ennen kuin irrotat niin ei tartte miettiä näyttääkö mittari oikein. Miksi muuten siirtää suodatinta ulkopuolelle, vaihtoväli on 40000 km, aika paljon tarttee ajaa kesässä jos tuntuu että joutuu liian usein vaihtamaan.


      • r 1150 r
        r1100gs kirjoitti:

        Ainakin pa-pumppu, mittarin anturi ja ilmaletkut. Merkaapa sen levyn asento ennen kuin irrotat niin ei tartte miettiä näyttääkö mittari oikein. Miksi muuten siirtää suodatinta ulkopuolelle, vaihtoväli on 40000 km, aika paljon tarttee ajaa kesässä jos tuntuu että joutuu liian usein vaihtamaan.

        Jo sen vuoksi,ettei mahdollinen suodattimen tukkeutuminen aiheuta tarpeettoman suuria operaatioita. Tukos ei ole mahdoton. Kaverini R 1100 RT hyytyi omituisesti ja vasta pajalla selvisi syy: pa-suodatin tukossa.
        Oman R:n ja kaverin K 1200 RS:n suodattinet siirrettiin Uralin reisun alla koska mahdollinen epäpuhdas olisi voinut aiheuttaa ongelmia ja näin suodattimen puhdistus tai vaihto olisi ollut helppo. Mitään ongelmia ei polttoaineen kanssa kuitenkaan ollut paitsi välillä oktaanit vaihteli ja pääsi kokeilemaan oktaaninkorotinta.
        Ja jo mainitsemani polttoaineen ottaminen tankista helpottuu. Sekin on käytännössä kokeiltu. Tosin letkukieppi satulan alla ajaa tietty saman asian.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      172
      8461
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7630
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      162
      3696
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2825
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2071
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2066
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1811
    Aihe