Tiedekuntien alkoholinkäyttö?

kertokaa havaintojanne...

Millaista eri tiedekuntalaisilla on tuo alkoholin käyttö ja millaisia eroja on biletyskulttuureissa?

Kertokaa havaintojanne?

12

3523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • khhk

      Enpä tiedä, ehkä vähiten ryypätään ja biletetään tietotekniikkaa opiskelevien nörttien keskuudessa

      • varmaan.....

        luulet vaan...Tietoteekkarit on niitä pahimpia!!!


      • ex-tite
        varmaan..... kirjoitti:

        luulet vaan...Tietoteekkarit on niitä pahimpia!!!

        että on ainakin kahtiajakautuneinta porukkaa mitä ajatella tässä asiassa saattaa!!


      • atk-nörtti
        varmaan..... kirjoitti:

        luulet vaan...Tietoteekkarit on niitä pahimpia!!!

        Teekkareista en tiedä, mutta yliopistolla tietotekniikka nörtit ovat tuskin edes maistaneet alkoholia. Itse en tunne ketään joka ryyppäisi esim viikonloppuisiin, itse en ole koskaan edes maistanut mitään RedBullia ja Batteria vahvempaa :)


    • taitaa

      olla kovimpia ryyppääjiä...

    • jeppe

      olen elintarvikepuolella ja kyllä ainakin itse olen ihan juoppo.ei toisaalta ole ikinä tarvinnut yksin ryypätä että kai täällä muillekkin maistuu.

    • Marxisti

      Yhteiskuntatieteellisen opiskelijat ovat osoittautuneet kovimmiksi ryyppääjiksi jo toisena vuonna peräkkäin. Juttu oli lehdessä jokin aika sitten.

      • ootko varma

        "Yhteiskuntatieteellisen opiskelijat ovat osoittautuneet kovimmiksi ryyppääjiksi jo toisena vuonna peräkkäin. Juttu oli lehdessä jokin aika sitten."


        Oletko aivan varma? Itse muistelisin lukeneeni, että oikeustieteilijät olisivat olleet tutkimusten mukaan kovimpia ryyppääjiä.


      • Marxisti
        ootko varma kirjoitti:

        "Yhteiskuntatieteellisen opiskelijat ovat osoittautuneet kovimmiksi ryyppääjiksi jo toisena vuonna peräkkäin. Juttu oli lehdessä jokin aika sitten."


        Oletko aivan varma? Itse muistelisin lukeneeni, että oikeustieteilijät olisivat olleet tutkimusten mukaan kovimpia ryyppääjiä.

        http://www.aviisi.fi/artikkeli/?num=16/2004&id=949069b

        Opiskeluaineittain vertailtuna eniten alkoholia nauttivat yhteiskuntatieteilijät ja taidekorkeakoulun opiskelijat. Tämä näkyy erityisesti miesten tuloksissa. Vähiten alkoholia miehistä kuluttavat oikeustieteen opiskelijat ja naisista liikunta-, kasvatus- ja terveystieteilijät.


    • Pappisainesta

      perinteisesti teologisen tytöt ja pojat!!

    • tyttöset

      Kauppakorkean kauniimman sukupuolen edustajissa on yllättävän paljon ns. "bilehileitä".

      En tiedä siitä alkoholinkäytöstä, mutta aina ovat menossa jonnekin klubeille.

      • Tyttö

        Kauppiksessa ainakin juodaan melko paljon... Itsehän en tietenkään juo liikaa, ihan sopivasti vain:D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe