Meillä kävi tänään neljän jälkeen hermostuneen olonen, huonoa suomen kieltä puhuva vaalea miekkonen. N.30 vuotias, kihartavat hiukset, siistit vaatteet. Oli opetellut sanomaan "päivää", ja antoi sitten lapun jossa kertoi kolme vuotiastaan pojasta, joka sairastaa leukemiaa. Samassa lapussa pyydettiin rahaa. Sanoin "ei tipu rahaa, kannattaa käydä sosiaalihuollon kanssa juttusilla". Mies näytti tuohtuneelta ja lähti sanomatta mitään.
OBS!! varokaa kerjääjää soidinsuolla
yllätysvierailija
132853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sama tyyppi kävi täälläkin ja ojensi lappuaan. Otin sen ja suljin oven. Ei ole sen koommin tullut takaisin.
Tämä on selkeesti uusversio "Olen köyhä puolalainen opiskelija/taideopiskelija" -juttu. Itse asun aika syrjässä, mutta kummasti polakit tänne eksyy melkein joka kuukausi. Ei ne muka osaa saksaa, ei englantia.
Kamerakännyt ja kamerat kehiin ja sinitakit perään. En ole rasisti vaan kyllästynyt.
Luulen, että tyyppi tekee jotain kartoitusta, missä on asukkaat kotona ja sopivan tilaisuuden tullen yrittää tulla sisään.
Hyvä keino olisi vaatia henkilötiedot ja virallinen kaupustelulupa ja joka tapauksessa uhata poliisilla.
Jos kaveri on niin huono suomen kieleltään, ettei osaa muuten, kuin lapulla kommunikoida, niin tosiaan
lappu itselle ja ovi kiinni. Menee varmaankin muutama päivä, ennenkuin saa uusia lappuja aikaiseksi!!
Kuvat julki nettiin ja poliisille.
Lehtikankaalla samanlaista lappua tarjosi tumma nainen launtaina. Kiitos mutta ei kiitos.
ei siitä ikinä tiedä mihin ne rahat oikeasti menee. huoh.
ilmestyy näitä kerjääjiä oven taakse, milloin on opiskelija kauppaamassa töherryksiään, milloin mattokauppiaita ym.
Koskaan en oo rahaa antanu, enkä tuu antamaankaa, on sen verran vähän rahaa itelläki, ettei siitä enää muille riitä jaettavaksi. Seuraavalla kerralla paukkaan oven tarpeeksi rajusti auki, että ohtaan kopsahtaa, tuskin sen jälkeen enää tulee ovikelloo rimputtelemaan...
tänään joku ihmeen ikkuna kauppias...
kävi postiauto
Kysyn kaikilta henkilöllisyystodistuksen. Mikäli kyseessä on ulkomaalainen, kysyn myös passia. Aion myös kirjoittaa tiedot ylös paperille. Lisäksi kaikilta "kotikaupustelulupaa", jonka aion tarkistaa poliisille soittamalla.
Kas kummaa, "paperit unohtuivat autoon" ??? Eivät tule toista kertaa.
Onhan maailmassa ressukoitakin, mutta valtaosa näistä on huijareita.
Kohteliaisuus ja ystävällisyys pätee tässäkin asiassa. Ei tarvitse myöhemmin pelätä "luuvitosta".
Kerran tällainen "kerjäläinen" tarjosi minulle pubissa oluet. Pelkästään siitä syystä, että olin ollut tiukka, mutta inhimillinen.
Kaikkea ne mamut keksivätkin !
ojensi lapun, annoin vaihossa mun ostoslapun ja se kiikutti mut reppuselässä s-markettiin... kiva setä oli!
Joku puolalainen nuori mies kävi.Kaupitteli tauluja opiskelujen kustantamiseen.Aukaisin oven aika reippaasti,seisoi 3 m ovesta,joku varmaan oikeasti kopsauttanut ovella.
käy postimies