www.helsinginsanomat.fi tänään:
"Suomi saamassa jatkoajan Venäjän-oluen tuontirajoituksille
EU:n komission esityksen mukaan Suomi saa rajoittaa nykyiseen tapaan oluen tuontia Venäjältä ensi vuoden loppuun asti. Nykyinen poikkeuslupa päättyy tämän vuoden joulukuun lopussa.
Jatkolupa edellyttää kuitenkin myös muiden jäsenmaiden hyväksynnän.
Suomi sai aikanaan EU:lta poikkeusluvan, joka oikeuttaa rajoittamaan oluttuliaiset kolmansista maista enimmillään 16 litraan.
Jos Suomi ei saisi lupaa jatkaa rajoituksia, oluen tuontia rajoittaisivat vain viisumipakko ja 20 tunnin sääntö. Tällöin matkailija voisi tuoda olutta esimerkiksi Venäjältä koko sallitun 175 euron tuliaissumman edestä, kunhan matka on kestänyt yli 20 tuntia.
Olut maksaa tavallisessa pietarilaisessa kaupassa 70–80 senttiä litra. Siten 175 eurolla saisi 220–250 litraa olutta.
Jäsenmaiden edustajat käsittelevät komission ehdotusta ensimmäisen kerran tänään keskiviikkona EU:n neuvoston työryhmässä Brysselissä. Neuvosto tekee varsinaisen päätöksen myöhemmin.
Suomen valtiovarainministeriö aikoo esittää työryhmän kokouksessa tänään, että poikkeuslupaa jatkettaisiin kahdella vuodella eikä komission esityksen mukaisesti vain yhdellä.
"Vuosi on niin lyhyt aika, että joutuisimme hakemaan uutta lupaa heti", ylitarkastaja Krista Sinisalo perustelee.
Hänen mukaansa EU:n komissio suunnittelee muuttavansa direktiiviä niin, että nykyisistä tuontirajoituksista voisi tulla pysyviä. Se kuitenkin kestänee pitempään kuin vuoden.
Hallitus jätti nyt käsiteltävänä olevan hakemuksen EU:lle viime vuoden puolella. Sinisalon mukaan siinä vedotaan lähinnä taloudellisiin syihin.
Poikkeuslupa ei vaikuta muiden alkoholijuomien kuin oluen tuontiin. Muiden juomien tuontirajat ovat pysyviä."
Peukut pystyyn, että kansalaisten juomavalvonta vielä loppuisi ja saataisiin lastata peräkontti täyteen vahvaa Ohotaa ja suunnata Suomeen!
Koska alkaa kaljaralli Venäjältä?
TKS
0
669
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942