Moi , onko kelään tietoa miten koirien sydän sairaudet etenee ja minkä lainen on tulevaisuuden näkymät ???.
Koirallani todetiin vuosi sitten sydämessä laajentunut vasen eteinen ja pasiivinen sydän.
Lääkityksellä ja liikunnan rajoitamisella olemme vuoden eläneet onnellista yhteis eloa . Mutta nyt on ruvennut enemmän pelotaan kun sanotiin että lääkityksellä voi elää jopa 2- vuotta .
Onko kellään oma kohtaista kokemusta ???.
Koirallani todetiin vuosi sitten sydämessä laajentunut vasen eteinen ja pasiivinen sydän.
Lääkityksellä ja liikunnan rajoitamisella olemme vuoden eläneet onnellista yhteis eloa . Mutta nyt on ruvennut enemmän pelotaan kun sanotiin että lääkityksellä voi elää jopa 2- vuotta .
Onko kellään oma kohtaista kokemusta ???.
Vastaukset 4
Vanhimmat
noin kuusi vuotta. Alle kaksivuotiaana todettiin sydämen laajentuma, maksan laajentuma ja kilpirauhasen vajaatoiminta. Koira sai ihmisten sydän- ja kilpirauhaslääkkeitä. Nimiä en enää muista, mutta toinen sydänlääke oli ihmisten verenpainelääkettä. Sitten vähän yli 8-vuotiaana koira jouduttiin lopettamaan, ei lääkkeet enää purreet. Olin kuitenkin onnellinen, että sain pitää koiran niinkin kauan. Eihän se sellaista ollut kuin terveen koiran kanssa, mutta kyllä pystyttiin käymään pienillä lenkeillä. Ja sisällä koira oli kuin terve koira, ehkä vähän rauhallisempi.
meidän kultainenoutaja jouuttiin lopettamaan heinäkuun puolivälissä, kun sillä oli sydämmenvajatoiminta, ja luultavasti siksi sydämmenlaajentuma, näin ell. meille sanoi, kun koira sai viimeisinä päivinä epileptisiäkohtauksia (??). Varmaksi en voi sanoa että oliko se sitten sydämmen laajentuma, koska en halunnut että kultaani olisi käyty leikkelemään, ei se olisi sitä enää henkiin herättänyt.. :(
Saatiin sydänlääkkeet ja ne toimi noin viikon. sitten koiran tila meni nopeasti todella huonoksi ja oli aika tehdä se kaikkein vaikein päätös.. Toivottavasti Teillä olisi ainakin enemmän aikaa kuin viikko. Nauttikaa joka päivästä ja pitäkää hauskaa yhdessä kun vielä voitte. Meillä hauskan pito jäi varsin lyhyeen, mutta sekin viikko saatiin elää rauhassa kotona ja mökillä uiden, mitä koirani rakasti yli kaiken..
Niin tiedän, se on raskasta aikaa kun näkee ystävästä, että alkavat voimat loppua.
Oman koirani jouduin nukuttamaan vain 2,5kk sen jälkeen kun sydän vaivat todettiin ja aloitettiin lääkitys.
Kirpakoita lenkkikelejä teille ja mukavia yhteisiä hetkiä.
Onneksi meillä vielä on ollut kunto ihan hyvä. Toivottavasti pysyy vielä pitkään hyvänä.
Kiitokset kun viitsitte vastata !!!!!