Ongelmia Civic 2004 kanssa?

Ostin viime kesänä Honda Civic LS 1.6 sedanin, jolla on ajettu nyt 48000 km.

Eilen autoon tuli "vika". Kun käynnistän auton ja lähden liikkeelle eteen päin, kuuluu moottoritilasta metallinen sähkömekaaninen ääni, joka kestää n. 1-2 sekuntia. Tämä tapahtuu vain käynnistyksen jälkeen. Ennen ääntä ei ole kuulunut.

Käytin tänään autoa merkkikorjaamolla ja korjaajatkin kuulivat sen äänen. He eivät saaneet paikallistettua ääntä, osia ei ollut irti ja moottorikin oli paikallaan eli mitään vikaa ei löytynyt.

Auto on siis täysin kunnossa?
81670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onko auto kunnossa vai ei. Mistä teitä idiootteja sikiää? Sulla on takuu joten vaadi että auto tulee kuntoon onko se niin vaikeaa? Viimeeksi tulen tänne sitä kysymään onko kunnossa vai ei koska ei me nähdä sitä sun autoas.

Äänestä
  • No, sitä voisi kommentoida kyllä asiallisestikin.
    Ei kysyjä idiootti ole, miten lie vastaajan laita???

    Äänestä

  • Eihän näille palstoille kannata kirjoittaa mitään
    kun ei me nähdä kyseistä autoa. Tosi fiksua!!

    Äänestä

minkälainen on metallinen sähkömekaaninen ääni?!

Äänestä

et käynnistä vaan laitat vaan virran päälle ja kokeilet kääntää ajovaloja eri asentoihin (siinä varmaankin on valoille kolme eri asentoa 0,1,2)

Äänestä
  • Joo. Valojenlaskijat pitävät aavistuksen samanlaista ääntä, mutta kytkin on 0-asennossa.

    Voisi kuvitella, että jossakin napsahtaa rele päälle ja jotain tapahtuu vain äänekkäämmin kuin ennen. Ilmastointi ei siis ole päällä. Häiritsee vaan, että ääni muistuttaa eniten lukkiutumiseneston ääntä, mutta se kuuluu vaimeammin.

    No. Pääasia, että auto kulkee eteenpäin. Enköhän totu ääneen ajan kanssa.

    Miinuksena Hondan huollolle, että he myönsivät äänen kuuluvan startin jälkeen mutta eivät saa selville mistä? Väittivät, että ääni on resonoiva, mutta puhuvat täyttä paskaa.

    Äänestä

Terve, Minulla oli edellisessä autossa(ei Honda) samanlainen metallinen ääni no. starttauksen jälkeen, kun kytkin ilmastoinnin päälle. Kuuntelin sitä ja paikallistin sen ilmastoinnin kompuraan. Ääni hävisi itsestään, kun vaihdoin ilmastointia ohjaavat releet uusiin(toinen rele oli oikeasti rikki ja se käynnisti kompuraa miten sattuu...).

Se, että mikä se ääni voisi olla, luulisin sen tulevan omassa tapauksessani kompuralta? Oletko kokeillut startata auton ilmastointi pois päältä?

Äänestä
  • Mulla ei ole ilmastointi päällä ollenkaan näillä keleillä eli ei johdu ainakaan siitä. Koska ääni kuuluu moottorin käynnistyksen jälkeen tapahtuvassa liikkeellelähdössä, sen voisi maalaisjärjellä kuvitella olevan sähköpuoleen liittyvä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Civicisti kirjoitti:

Ostin viime kesänä Honda Civic LS 1.6 sedanin, jolla on ajettu nyt 48000 km.

Eilen autoon tuli "vika". Kun käynnistän auton ja lähden liikkeelle eteen päin, kuuluu moottoritilasta metallinen sähkömekaaninen ääni, joka kestää n. 1-2 sekuntia. Tämä tapahtuu vain käynnistyksen jälkeen. Ennen ääntä ei ole kuulunut.

Käytin tänään autoa merkkikorjaamolla ja korjaajatkin kuulivat sen äänen. He eivät saaneet paikallistettua ääntä, osia ei ollut irti ja moottorikin oli paikallaan eli mitään vikaa ei löytynyt.

Auto on siis täysin kunnossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu