Kävin miesystäväni kanssa ällistyttävän keskustelun. En olisi ikinä uskonut hänen sanovan niitä sanoja. Satuttavan minua niin. Hän ilmoitti minulle ihan noin vaan ,että ei voi ikinä luottaa minuun eikä kehenkään ihmiseen. Olen ihan järkyttynyt niistä sanoista koska kaikki tuli yllätyksenä. Mutta hän kuulemma halusi olla vain rehellinen. Sanoin, että hän olisi voinut jättää sen sanomatta, ajatella vain niin. Koska nyt se on mielessäni koko ajan. Sanon tai teen mitä tahansa.Kuitenkin hän haluaa jatkaa yhteiseloa samalla tavoin kuin tähän asti, yhteiseloa joka minun mielestäni on mennyt ihanasti. Ymmärrän, että hän on pettynyt naisiin erotessaan koska häntä petettiin rankasti mutta siitä on jo kymmenen vuotta. Ja niinhän minuakin petettiin jopa vielä rankemmin mutta siltikin uskon luottamukseen. Sanoinkin hänelle, että luottamus on suhteen perusta ja että hän ei anna mitään mahdollisuuksia tälle meidän jutulle jos laukoo tuollaisia. Yritti sitten paikkailla ja vakuutella että kuitenkin juuri minä olisin se johon hän voisi luottaa. Minua kuitenkin pisti mietityttämään haluanko elää suhteessa jossa ei minuun luoteta. Parisuhde on maailman vaikein asia. Minä kuitenkin olen ns. yhdenmiehennainen mutta hänhän ei sitä voi tietää. Vasta puoli vuotta ollaan yritetty olla luottamuksen arvoisia. Enkä itse ole edes huomannut ongelmaa olevankaan. Että silleen.
Luottamuspula pommina!
19
2442
Vastaukset
- ----------
Hänhän teki aivan oikein ollessaan rehellinen! Nyt teidän molempien vain pitäisi tehdä työtä sen luottamuksen eteen (jos siis todella rakastatte toisianne). Luottaminen toiseen ihmiseen ei todella ole helppoa jos on aiempia pettymyksiä. Jos todella rakastat kumppaniasi, annat hänen rakentaa luottamusta sinuun kaikessa rauhassa. Vaikka se veisi vuosia.
- mieltä
Tiedän niin hyvin tuon tunteen! Oma poikaystävänikin ilmoitti minulle kerran ettei hän luultavasti koskaan tule luottamaan sataprosenttisesti naisiin, aina on pettämisen riski. Se oli silloin todella järkyttävää, sillä itse olen aina pitänyt luottamusta suhteen kivijalkana, ja tiesin itse etten ikinä pettäisi häntä. Silti teki oikein kun kertoi mitä ajatteli! Nyt pystytään yhdessä rakentamaan suhdetta vakaammalle pohjalle! En usko että haluaisit vuosia myöhemmin kuulla ettei hän ole ikinä luottanut sinuun. Näytä nyt todella että olet luottamuksen arvoinen! Uskon että kaikki voivat oppia!
- wao
Jos joku sanoo sinulle, ettei hän luota sinuun hän todella tarkoittaa sitä. Kuitenkin kyse on sanojan itseluottamuksen puutteesta ei sinun luotettavuuden puutteesta. Jos itse pitää itselleen antamansa lupaukset niin voi luottaa itseensä riippumatta siitä, mitä muut sanoo tai tekee. Se on sitten sinun asiasi jaksatko olla suhteessa, jossa partnerisi kohdistaa kaiken oman epäluotettavuutensa sinuun. Onhan hän siinä rehellinen, että antaa sinulle mahdollisuuden valita olla epäluottavan kumppanin kanssa tai lähteä uusille teille. Maailmassa on niitäkin, jotka luottavat sekä itseensä että toiseen.
- tekstissäsi
>>>>>>Jos itse pitää itselleen antamansa lupaukset niin voi luottaa itseensä riippumatta siitä, mitä muut sanoo tai tekee.
- ---------------------
HARVA OPPII PUOLESSA VUODESSA TUNTEMAAN KETÄÄN NIIN HYVIN, ETTÄ VOISI TÄHÄN TÄYSIN LUOTTAA! Tarvitaan aikaa, usko minua!
- Surullinen!!
itsekin, että puoli vuotta on todella lyhyt aika mutta siltikään en ymmärrä syytä miksi asia piti ottaa puheeksi. Puoli vuotta ei riitä toisen tuntemiseen mutta eihän riittänyt 20 vuottakaan jotka olin naimisissa ja luotín mieheeni. Hän kuitenkin petti luottamukseni seurustelemalla 5 vuotta toisen naisen kanssa siinä sivussa. Opin siitä että ajalla ei siinä ole merkitystä vaan ihminen on luottamuksen arvoinen juuri niin kauan kun jää kiinni. Aika kyynistä.
Joten miksi myrkyttää oma mielensä epäilyillä ja koko ajan on sitten paha olo. Mitä hyötyä rehellisyydestä nyt sitten on tässä asiassa. Vaikka nyt sanoisin tai tekisin mitä tahansa niin luottamuspula on kuitenkin edessä. Ja nyt se on vielä minunkin mielessäni koska kun sanon jotain ajattelen heti että eihän hän minua usko kuitenkaan. Esimerkiksi tuli esiin että häntä ilmeisesti häiritsee kun ei tiedä mitä teen kun olen omassa kodissani vaikka soittelemme päivittäin.
Jos se asia olisi jätetty ääneen sanomatta, luottamus olisi kasvanut ajan myötä ja ikävät tunteet olisi jääneet pois. Minusta se oli sammakko jonka hän pulautti suustaan. - luotto mennyt
Surullinen!! kirjoitti:
itsekin, että puoli vuotta on todella lyhyt aika mutta siltikään en ymmärrä syytä miksi asia piti ottaa puheeksi. Puoli vuotta ei riitä toisen tuntemiseen mutta eihän riittänyt 20 vuottakaan jotka olin naimisissa ja luotín mieheeni. Hän kuitenkin petti luottamukseni seurustelemalla 5 vuotta toisen naisen kanssa siinä sivussa. Opin siitä että ajalla ei siinä ole merkitystä vaan ihminen on luottamuksen arvoinen juuri niin kauan kun jää kiinni. Aika kyynistä.
Joten miksi myrkyttää oma mielensä epäilyillä ja koko ajan on sitten paha olo. Mitä hyötyä rehellisyydestä nyt sitten on tässä asiassa. Vaikka nyt sanoisin tai tekisin mitä tahansa niin luottamuspula on kuitenkin edessä. Ja nyt se on vielä minunkin mielessäni koska kun sanon jotain ajattelen heti että eihän hän minua usko kuitenkaan. Esimerkiksi tuli esiin että häntä ilmeisesti häiritsee kun ei tiedä mitä teen kun olen omassa kodissani vaikka soittelemme päivittäin.
Jos se asia olisi jätetty ääneen sanomatta, luottamus olisi kasvanut ajan myötä ja ikävät tunteet olisi jääneet pois. Minusta se oli sammakko jonka hän pulautti suustaan.Puolen vuoden tuntemisen perusteella et tiedä miehestä oikeasti juuri mitään. Petetyksi tulemisen pituudella tai määrällä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, miten toinen luottamuksen menetyksen kokee. Se, että sinä olet jo toipunut on hyvä juttu, mutta omista lähtökohdistasi et voi olettaa samaa.
Vaikka aika ja seurustelun pituus sinällään ei asiaan vaikuta, niin toiseen tutustuminen ja luottamuksen herääminen kuitenkin kysyy aikaa.
Toisaalta miehellä saattaa olla kausia, jolloin kaikki vanha tuntuu pahemmalle ja elämä kestämättömälle -kuinka rakastua uudelleen, jos menneet toistuvat? Hän luo suhdetta sinuun ja miettii uskaltaako heittäytyä; eikö ole hyvä, että hän käy asioita läpi ja vieläpä sinun kanssasi? Eikö se tarkoita sitä, että hän yrittää parantua?
Perspektiivinä: Itse taistelin miestäni, häneen rakastumista ja luottamista vastaan 2 vuotta. Tein itsestäni hirviön, jotta saisin sen mitä luulin ansaitsevani (= kipeän sydämen ja yksinäisyyden). Hän odotti. Minä kesyynnyin :) - Surullinen!!
luotto mennyt kirjoitti:
Puolen vuoden tuntemisen perusteella et tiedä miehestä oikeasti juuri mitään. Petetyksi tulemisen pituudella tai määrällä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, miten toinen luottamuksen menetyksen kokee. Se, että sinä olet jo toipunut on hyvä juttu, mutta omista lähtökohdistasi et voi olettaa samaa.
Vaikka aika ja seurustelun pituus sinällään ei asiaan vaikuta, niin toiseen tutustuminen ja luottamuksen herääminen kuitenkin kysyy aikaa.
Toisaalta miehellä saattaa olla kausia, jolloin kaikki vanha tuntuu pahemmalle ja elämä kestämättömälle -kuinka rakastua uudelleen, jos menneet toistuvat? Hän luo suhdetta sinuun ja miettii uskaltaako heittäytyä; eikö ole hyvä, että hän käy asioita läpi ja vieläpä sinun kanssasi? Eikö se tarkoita sitä, että hän yrittää parantua?
Perspektiivinä: Itse taistelin miestäni, häneen rakastumista ja luottamista vastaan 2 vuotta. Tein itsestäni hirviön, jotta saisin sen mitä luulin ansaitsevani (= kipeän sydämen ja yksinäisyyden). Hän odotti. Minä kesyynnyin :)että tein itse tässä nyt kärpäsestä härkäsen kun aloin kiukuttelemaan hänelle siitä. Kirjoituksesi oli hyvä ja ajatuksia herättävä, samoin ketjussa oli muitakin minua jatkamaan kannustavia ja hyviä viestejä. Nyt kun ajattelen asiaa ei se tunnukaan enää niin pahalta, ehkä tämä kirjoittaminen tälle palstalle auttoi asettamaan ongelman oikealle tasolle. Tavallaan pelästyin sitäkin että hän olisi sairaalloisen mustasukkainen mutta analysoidessani seurusteluamme puoli vuotta taaksepäin, tilanne on pikemminkin niin että hän ilmeisesti olettaa että kuitenkin ennenpitkää tulee joku jota pidän parempana ja hän vain taas katsoo sivusta kun nainen tylysti lähtee ilman että hän voi itse siihen vaikuttaa. Tulee mieleen jotkut ilmeet ja muutamat tosin harvahkot kysymykset jos olen ollut yksin jossakin. Mitä kyllä on tapahtunut vain työn merkeissä. Se on kai sitten se itseluottamuksen puute. Enhän todella voi tehdä muuta kuin olla sen arvoinen että luottamus voi syntyä uudelleen. Ja sehän minulta käy. Ehkä jossain vaiheessa otan itse asian keskusteluun, en ihan vielä mutta myöhemmin. Kyllä suhteemme on kuitenkin sellainen jonka puolesta haluan taistella.
- luotto mennyt
Surullinen!! kirjoitti:
että tein itse tässä nyt kärpäsestä härkäsen kun aloin kiukuttelemaan hänelle siitä. Kirjoituksesi oli hyvä ja ajatuksia herättävä, samoin ketjussa oli muitakin minua jatkamaan kannustavia ja hyviä viestejä. Nyt kun ajattelen asiaa ei se tunnukaan enää niin pahalta, ehkä tämä kirjoittaminen tälle palstalle auttoi asettamaan ongelman oikealle tasolle. Tavallaan pelästyin sitäkin että hän olisi sairaalloisen mustasukkainen mutta analysoidessani seurusteluamme puoli vuotta taaksepäin, tilanne on pikemminkin niin että hän ilmeisesti olettaa että kuitenkin ennenpitkää tulee joku jota pidän parempana ja hän vain taas katsoo sivusta kun nainen tylysti lähtee ilman että hän voi itse siihen vaikuttaa. Tulee mieleen jotkut ilmeet ja muutamat tosin harvahkot kysymykset jos olen ollut yksin jossakin. Mitä kyllä on tapahtunut vain työn merkeissä. Se on kai sitten se itseluottamuksen puute. Enhän todella voi tehdä muuta kuin olla sen arvoinen että luottamus voi syntyä uudelleen. Ja sehän minulta käy. Ehkä jossain vaiheessa otan itse asian keskusteluun, en ihan vielä mutta myöhemmin. Kyllä suhteemme on kuitenkin sellainen jonka puolesta haluan taistella.
Hyvä! Tsemppiä! Kärsivällisyyttä ja töitä kysyy varmaan, mutta tiedät itse, että on sen arvoista.
- Lucas_L_Adams
Surullinen!! kirjoitti:
että tein itse tässä nyt kärpäsestä härkäsen kun aloin kiukuttelemaan hänelle siitä. Kirjoituksesi oli hyvä ja ajatuksia herättävä, samoin ketjussa oli muitakin minua jatkamaan kannustavia ja hyviä viestejä. Nyt kun ajattelen asiaa ei se tunnukaan enää niin pahalta, ehkä tämä kirjoittaminen tälle palstalle auttoi asettamaan ongelman oikealle tasolle. Tavallaan pelästyin sitäkin että hän olisi sairaalloisen mustasukkainen mutta analysoidessani seurusteluamme puoli vuotta taaksepäin, tilanne on pikemminkin niin että hän ilmeisesti olettaa että kuitenkin ennenpitkää tulee joku jota pidän parempana ja hän vain taas katsoo sivusta kun nainen tylysti lähtee ilman että hän voi itse siihen vaikuttaa. Tulee mieleen jotkut ilmeet ja muutamat tosin harvahkot kysymykset jos olen ollut yksin jossakin. Mitä kyllä on tapahtunut vain työn merkeissä. Se on kai sitten se itseluottamuksen puute. Enhän todella voi tehdä muuta kuin olla sen arvoinen että luottamus voi syntyä uudelleen. Ja sehän minulta käy. Ehkä jossain vaiheessa otan itse asian keskusteluun, en ihan vielä mutta myöhemmin. Kyllä suhteemme on kuitenkin sellainen jonka puolesta haluan taistella.
munkin mielestä luottamuksen palautuminen vie aikaa. Joskus vuosia, kun sitä yhteistä historiaa kertyy ja hän huomaa että voi taas luottaa.
Mutta mietin, että mitähän on mahtanut tarkoittaa luottamuksella? Voihan olla että, hän käytännössä kuitenkin luottaa Suhun, ja että hänen yleisellä asenteella (joka ymmärrettävästi on tullut ajat sitten "epäonnistumisen" myötä) tarkoittaakin naisia yleensä, eikä kuitenkaan Sua.
Tai sitten sillä ei ole siinä mielessä merkitystä, koska jos te riitelette vain sanasta tai periaatteesta. Joskus ihmiset riitelee ihan hassuista asioista, turhaan. Emme aina tiedä miksi. Kannattaa kysyä, mitä hän tarkoittaa asialla ja miten se ilmenee käytännössä jne.
Jos se aiheuta käytännön tasolla mitään haittaa, anna asian olla.
toivottavasti tästä oli hyötyä...
..Lucas - Surullinen!
Lucas_L_Adams kirjoitti:
munkin mielestä luottamuksen palautuminen vie aikaa. Joskus vuosia, kun sitä yhteistä historiaa kertyy ja hän huomaa että voi taas luottaa.
Mutta mietin, että mitähän on mahtanut tarkoittaa luottamuksella? Voihan olla että, hän käytännössä kuitenkin luottaa Suhun, ja että hänen yleisellä asenteella (joka ymmärrettävästi on tullut ajat sitten "epäonnistumisen" myötä) tarkoittaakin naisia yleensä, eikä kuitenkaan Sua.
Tai sitten sillä ei ole siinä mielessä merkitystä, koska jos te riitelette vain sanasta tai periaatteesta. Joskus ihmiset riitelee ihan hassuista asioista, turhaan. Emme aina tiedä miksi. Kannattaa kysyä, mitä hän tarkoittaa asialla ja miten se ilmenee käytännössä jne.
Jos se aiheuta käytännön tasolla mitään haittaa, anna asian olla.
toivottavasti tästä oli hyötyä...
..Lucasolemme keskustelleet uudestaan aiheesta hänen aloitteestaan. Kyseessä on kyllä todellakin mustasukkaisuus koska pelkää minun huomaavan jonkun kiinnostavamman. Nyt kuitenkin saimme puhuttua melko tyhjentävästi asian ja sen jälkeen on molemmat yritetty toimia "oikein" eli hän sanoo minulle jos tuntuu pahalta ja minä taas otan huomioon tämän hänen "ongelmansa" puheissani, mitään tekojahan minulla ei ole koska tämä mustasukkaisuus on hänen päänsä sisällä. Nyt tuntuu ihan lupaavalta,toinen keskustelu rauhoitti meitä molempia ihan selvästi.
- vilperi
Mielestä ihan normijuttu. Ethän sä voi oikeasti elämässä luottaa ku itseesi...kaikki puukottaa toisia selkää, kun tulee vain tarpeeksi hyvä tarjous. Tosin tuollaiset asiat pitäisin visusti omana tietonani.
- puhut
täyttä asiaa, noi jutut ja omat ajatukset voi pitää omana tietonaan jos kerran ei ole mitää minkä pohjalle ajatuksensa asettaa, sanoo vasta sitten kun epäilyt tulee tosiksi.
- aune
pitää ansaita. Se on pitkän työn tulos. Jos on aiemmin petetty, ei kai sitä kovin helposti voi luottaa kehenkään. Sitäpaitsi olisi tyhmää luottaa kehenkään 100%, koska aina kaikki on mahdollista... Parempi olla hieman epäileväinen (ei sitä toki tarvitse kumppanille sanoa), koska jos jotain tapahtuu, voi ainakin sanoa, että kyllä minä tuota vähän aavistelinkin. Ei pidä olla liaan sinisilmäinen!
- viestiketjusta
on se että kymmenestä viestistä ainakin viiden mielipide alkuperäinen mukaanluettuna on se että olisi ollut parempi jos mies olisi ymmärtänyt pitää mölyt mahassaan. Niistä lopuistakin viesteistä osa on alkuperäisen kirjoittamia.
- Lucas_L_Adams
Tai sitten miehen olisi pitänyt yrittää esittää asia siten, ettei nainen luule sitä loukkaukseksi. Selittämiseen kantsii uhrata aikaa.
Ja toi toisto voi olla hyvä, se vakuuttaa.. ;) - selityksiä!
Lucas_L_Adams kirjoitti:
Tai sitten miehen olisi pitänyt yrittää esittää asia siten, ettei nainen luule sitä loukkaukseksi. Selittämiseen kantsii uhrata aikaa.
Ja toi toisto voi olla hyvä, se vakuuttaa.. ;)ei tosiaan lisää luottamusta, jos sattuu mitä ihmeellisempiä asioita, eikä niitä koskaan selitetä. Mahdollisesti vaan moititaan siitä, että kaipaisi sielityksen.
- kisuli
Alkaessani seurustella pari vuotta sitten, miesystäväni ilmoitti, ettei luota yhteenkään naiseen. Hänet on niin moni pettänyt ja nainen pettää aina. Keskustelimme ja lupasin jättää hänet ennenkuin pettää. Tämä johtui siitä, että minut oli pahasti petetty.
Nyt kun sunnuntaina puimme suhteemme asioita. Hän jätti minut viikko sitten. Muistutin exääni siitä, että minä en häntä ollut pettänyt kuten lupasin. Siihen hän ilmoitti, että ihan sama! Järkyttyneenä kysyin, että epäileekö hän minunkin pettäneen. Sillä ei ole mitään väliä vaikka olisinkin ja hänen kanssaan vietin kaksi vuotta elämästäni. Voihan v...
Tuli hieman jakomielinen olo lukiessani viestejä. Minunkaan seurustelukumppani ei luottanut minuun ollenkaan pettämisen suhteen. Samoin mieheni seurusteli 6 vuotta toisen naisen kanssa täysin tietämättäni. Olimme naimisissa 20 vuotta.
Nyt olen yksin ja mietin kannattaako enää aloittaakaan.- Surullinen!!
että sinäkin olet painiskellut ihan samojen asioiden kanssa kun minä. Ja joutunut vielä jätetyksi. Siinä tilanteessa varmasti tulee ajatelleeksi oliko uskollisuus aivan turhaa. Älä kuitenkaan ajattele niin koska tämä miehesi varmaan suutuspäissään sanoi ettei sillä mitään väliä ole. Kyllä sillä on ollut väliä ne kaksi vuotta, vaikkei se nyt lohduttaisikaan sinua. Jatka kuitenkin samaan tyyliin, jossain odottaa mies joka on sen arvoinen.
Minun tarinani sujuu paremmin. Olemme nyt puhuneet asioista monta kertaa ja siitä miten kummankin on sanottava jos jossain mättää, oikeassahan hän oli kun toi ongelmansa esiin koska kyseessä kuitenkin oli mustasukkaisuus tietyn ihmisen takia vaikka hän esittikin asian niinkuin yleisesti.Tuli esiin että mustasukkaisuus liittyy erityisesti hänen naapuriinsa joka on myös eronnut ja viettää paljon aikaa kanssamme. Myös naapuri on huomannut tämän mustasukkaisuuden. Ongelma on siinä että naapuri ei ihan tarkkaan tajua asiaa koska hän naljailee siitä mennen tullen miehiseen tapaan. On jopa saattanut aiheuttaa tämän ongelman paisumisen. Luulin sitä itse aiemmin vain yleiseksi leikiksi heidän välillään kun toinen "poikamies" on löytänyt kumppanin ja toinen on nyt kade. Ehkäpä naapurikin luuli niin.
Hyvää jatkoa sinulle kyllä pimeydestä alkaa valo kajastamaan kun aikaa kuluu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926