Moottorin kumityynyjen käyttöikä...?

timo

Vm.-80. pikkudieseli nostettiin talveksi ylös ja tarkoitus olisi tehdä perusteellinen kunnostus. Moottori on kiinni moottoripedissä kumityynyillä ja potkuriakselissa joustolaippa. Kannattaisiko harkita myös kumityynyjen uusintaa (vm.-80?), tarkoitus olisi että ihan heti moottoria ei taas revittäisi irti... Mikä on noiden kumityynyjen suurinpiirtein käyttöikä, mikä antaa aihetta vaihtoon..?
timo

3

1338

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapu

      Tyynyjen tarkoitus on pitää kipparilla hampaat suussa eli mukavuustekijä hyvin pitkälti.
      Eli tyynyjen tehtävä on poistaa koneesta aiheutuva tärinä.
      Kumihan kovettuu ajanmyötä ja etenkin jos tyynyille on päässyt mooottoriöljyä joka tunnetusti kovettaa moottorin kumityynyt.
      Jos siis haluat tärinät pois niin pehmeät tyynyt, kytkinlaippa joustavaa mallia niin auttaa jo vähän ,mutta tähän pakettiin kun vielä lisää Scatran tai muun joustavan nivelen niin alkaa kipparillakin pysyä tavara suussa...hyvin pitkälti.
      Ai niin nythän mä hokasin....... kun teet jotain nii tee se kunnolla, eli pelkkien tyynyjen vaihtaminen ei paljoa tärinöitä poista.

    • on aika vaihtaa

      Mulla oli myös tossa kesällä kone irti, vm. -80. Kumityynyt oli aivan lopussa. Toinen hajosi irroituksessa, toinen hapero. Laita ihmeessä vaihtoon. Hintaluokka on alkaen 50e/kpl eli ei toi mikään kovin iso investointi ole. Myyjä osaa auttaa valinnassa (tyynyt on erilaisia esim. akselivetoisissa kuin perävetolaitteellisissa koneissa).

    • Captain Morgan

      mulla on vm. 88 nelireikänen Volvo eikä kumityynyjä ollenkaa. masina pultattu suoraan runkoon kiinni. pieneillä kierroksilla ajaessa jytisee ja tärisee niin perkeleesti.

      aloin ihmettelee vaikka yksin ajelin että kuka helvata kääntää aina vhf:n kanavia kaks naksua alespäin. (silläaikaa kun ajan laituriin...)

      olen kylläkin alkanut miettimään että pitäsköhän minunkin laittaa tyynyt. että jos sun tärinä ei vielä ole noin paha, niin hätiä mitiä, mut suosittelen kyllä =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2099
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1741
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1441
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1228
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      60
      1212
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1060
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      972
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      969
    Aihe