Moi!
Olisko kellään toisella hyvän mielikuvituksen omaavalla äidillä ehdotuksia tai ideoita lastenjuhlien/synttärien järjestämiseen?
Millaisia leikkejä, mitä tarjottavaa yms?
Entä osaisko kukaan kertoa esim. linkkiä josta vois tilata kaikenlaista rekvisiittaa (ilmapalloja, aiheeseen liittyviä kertakäyttöastioita yms.)
Asumme pienellä paikkakunnalla kaukana kaikesta, täällä ei ole mahdollista ostaa kyseisiä asioita joten jos joku tietää kertoa niin ISO kiitos!
Olisko kellään toisella hyvän mielikuvituksen omaavalla äidillä ehdotuksia tai ideoita lastenjuhlien/synttärien järjestämiseen?
Millaisia leikkejä, mitä tarjottavaa yms?
Entä osaisko kukaan kertoa esim. linkkiä josta vois tilata kaikenlaista rekvisiittaa (ilmapalloja, aiheeseen liittyviä kertakäyttöastioita yms.)
Asumme pienellä paikkakunnalla kaukana kaikesta, täällä ei ole mahdollista ostaa kyseisiä asioita joten jos joku tietää kertoa niin ISO kiitos!
Vastaukset 2
Vanhimmat
postimyynnistä saat kaikenlaista krääsää,jos ne pitää lastenkutsuilla olla.
Meillä lastenkutsuilla ilmapallot ovat olleet kestosuosikkeja. Varaa muutama rikkimenevien tilalle, ettei tule siitä poru kun jonkun pallo hajoaa eikä ole uutta tilalle.
Mitä pienemmät lapset sen helpompi on olla taikuri ja esittää kivoja temppuja. 6 vuotiaat alkavat olla jo kriittistä yleisöä ja heihin ei enää isien temput pure, ellei iskä ole todella taitava.
Yhtenä numerona voisi myös olla käsinuket sohvan takana esitettynä. Sekä illan kohokohtana tietysti onginta ja jokaiselle samanlainen tavara, ettei kaveri saa parempaa kuin toinen.
Tarjoiluksi riittää perinteinen kakku, pipari limsa ja vähän karkkia tai sipsejä. Mitä nuoremmat juhlijat sen parempi tarkkailla tarjottavat, ettei kaikki lähde mahat makeasta kipeinä, oksennus suussa kotiin. Jää vaan ikävä pahaolo mieleen.
Nyt jo naurattaa, mutta edellisissä lastenjuhlissa (ystävättäreni lapsi) oli kyllä leikki ja riemu kaukana...
Ystävättäreni oli nähnyt tosi paljon vaivaa järjestäessään lapsensa synttärikemut "kummitusjuhla"-teemalla. Paras kummituspuku oli määrä palkita, katosta roikkui kaiken maailman kummituskamaa, ruokia oli värjätty hassun värisiksi, limsapullojen etiketit oli vaihdettu joiksikin "myrkky"-nimisiksi, jne... Kappas hassua, kun kävikin niin, että puolet vieraista itki hysteerisesti koko juhlien ajan, kun pelkäsivät näitä pelottavia kummituksia ja mörköjä. Kukaan ei uskaltanut syödä sinistä spagettia eikä kirkkaan vihreää kermakakkua, jne... Ja näiden juhlien järjestäjä oli jo aika kokenut konkari - kolmen pienen lapsen äiti!
Onnistuneissa lastenjuhlissa (joissa siis itsekin olen ollut syystä tai toisesta mukana) on ollut paljon ilmapalloja, serpentiiniä, laulukilpailuja (esim. lasten karaoke!), ongintaa ja muuta suhteellisen perinteistä ohjelmaa. Lapset tulevat onnellisiksi kuitenkin suhteellisen helposti; ei siihen mitään ihme kikkailuja tarvita, kuten em. esimerkistäni voi huomata! Joku muisto jokaiselle vieraalle on varmaan kiva - kuten juuri esim. ilmapallo.
Niin, ja otathan selvää, onko jollain lapsella allergioita ja jos on, niin huomioi se jollakin hänelle sopivalla erikoisherkulla. Se on ihan älyttömän suuri pettymys pikkuiselle, jos jää ilman jotain tosi namia allergiansa takia.