lapset?

jussi

Kysyisin vaan että miten gefina vaikuttaa lastentekoon? Tuleeko niistä epämuodostuneita? Ja jos lääkkeen lopettaa niin voiko silloin saada terveellisiä lapsia? Asiallisia kommentteja....kiitos!

4

945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AimoRapula

      vaikuttaa niin että syntyvät jo valmiiks hiukset päässä!

    • dutakäyttäjä

      Jos lääkkeen mukana tulevissa lapuissa ei asiasta lue mitään, niin sitten ei pitäisi vaikuttaa mitenkään.

      Sen tiedän että dutasteridilla on ikävänpuoleisia vaikutuksia miespuolisen sikiön kehitykseen, ja lääkettä käyttävän miehen siemennesteessä on myös jäämiä ko. aineesta, joten lääkettä käyttävä ei kai saisi olla yhdynnässä raskaana olevan naisen kanssa.

      Finasteridi on siitä helpompi tapaus, että vaikka se vaikuttaisikin jotenkin, niin se poistuu elimistöstä käytön lopettamisen jälkeen melko nopeasti, kun taas dutasteridi voi jäädä kiertämään useiksi kuukausiksikin. Itselleni tuo tosin on aika iso evvk, kun en niitä lapsia aio kuitenkaan hankkia.

    • keskustelija2

      "Finasteridi estää dihydrotestosteronia, joka vaikuttaa poikasikiöiden sukupuoliseen kehitykseen. Siksi finasteridihoitoa saavien miesten on käytettävä kondomia ollessaan yhdynnässä raskaana tai hedelmällisessä iässä olevan naisen kanssa, koska siemennesteessä on pieniä määriä finasteridia."

      lähde: www.tohtori.fi (lääkeopas)

      • Mr. Avodart

        Tuo info taisi olla jo porukan tiedossa, mutta käytännön tietoa ei taida pahemmin olla. Jollakin ulkomaisella saitilla joku kertoili vaimon olevan raskaana ja tuon tiedon tulleen yllätyksenä. En seurannut miten juttu kehittyi, joten en tiedä lopputulosta ja selviääkö se heti syntymän jälkeen kuitenkaan.

        Meillä kaljuuntuvillahan on tuota dht:tä normaalia enemmän, ainakin ymmärtääkseni, ja sen vuoksi kaljuunnumme. Liika dht aiheuttaa myös eturauhashäiriöitä ja sen vuoksi tuota on aivan hyvä blokata muutenkin.

        Kaikkea dihydrotestosteronia nämä aineet eivät blokkaa kuitenkaan, joten en olisi älyttömän huolestunut tilanteesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4331
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      68
      4261
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2937
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      60
      2810
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      2069
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1992
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1679
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      110
      1358
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      182
      1286
    Aihe