Jeesuksen nimessä ja veressä.....

On synnit anteeksi

Miksei olis? kuolihan jeesus ristillä syntiemme puolesta.

Silti joillekkin on niin vaikea uskoa tämä tosi asia.

Jeesuksen nimessä ja veressä on kaikki synnit anteeksi.

Kaikki synnit mitä olet tehnyt ovat sovitettu jo silloin 2005 vuotta sitten. Tarvitsee vain uskoa se.

Kun kadut ja uskot pelastut. Tietenkin pitää olla myös kastettu isän pojan ja pyhänhengen nimeen.

Harhaoppiako? Eijei, tarkista vaikka raamatusta, että jeesus on sovittanut ristinkuolemallaan kaikki maailman synnit. Siellä se lukee monessa paikassa. Tällä pyhän hengen tuomalla vallalla me edelleen julistamme tätä pyhää sanomaa. Emmekö me saisi? Eiköse pyhähenki tullut kaikille opetuslapsille ja jeesus sanonut heille "tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni"? Harhaoppiako? Ei ole, koska se sanoma on totta vieläkin. Tottakai meitä saa siitä syyttää mutta se ei muuta tätä sanomaa miksikään. Ja sillä on aina pelastava vaikutus. Oikokaa uskonveljet jos on virheitä tekstissäni.

7

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku toinen vl.

      tai pois otettavaa.

      • usko_epä

        Miksi sen veren kanssa täytyy aina läträtä??

        Miksi usko on niin veristä touhua? Eikö vähempikin riittäisi?


      • Lasse-setä
        usko_epä kirjoitti:

        Miksi sen veren kanssa täytyy aina läträtä??

        Miksi usko on niin veristä touhua? Eikö vähempikin riittäisi?

        Kai se on yksilöllistä. Kuitenkin ilmestyskirja kertoo valkopukuisesta joukosta, jotka ovat vaatteensa pesseet ja valkaiseet ne Karitsan veressä.

        Monet kokevat kadotustuomion sisimmässään niin voimakkaasti, ettei mikään veren evankeliumi tunnu liian veriseltä. Onhan sekin armoa, etti kaikki joudu ihan niin syvälle.


    • Calculation

      sitten? Jos sovitus Getsemanessa ja Jeesuksen ristinkuolema ymmärretään siksi lunastustyöksi, jonka kautta uskovien synnit on anteeksiannettu ja Lain tuomiot pois otettu. Olettaen Jeesuksen maalliseksi elinajaksi evankeliumien mukaan n. 33,5 vuotta ja Hänen syntymänsä ( nykytiedon varassa ) n. 4-7 vuotta ennen ajanlakun alkua, saadaan Hänen kuolinvuodeksensa n. vuosi 27 jälkeen ajanlaskun alun! Joten väittämäsi syntien sovitus tapahtui n. 1978 vuotta sitten.

      Ja vielä; Vesikaste ( sakramentti ) ei todellakaan ole ehdoton ja välttämätön vaade autuaaksitulemiseen! Vain syntiemme katumus ja usko niiden anteeksiantoon Kristuksen ansion tähden Jumalan suuresta armosta pelastaa meidät kadotuksesta; sillä Jumalan armo on vain katuvaisen osa!

    • Ykä

      Lupaus sovituksesta annettiin jo heti kun ensimmäiset ihmiset lankesivat syntiin. Uskon kautta entisaikojen kristityt tulivat autuaaksi, he uskoivat tulevan Vapahtajan päälle, me uskomme saman Vapahtajan, joka on jo kärsinyt meidänkin edestä kadotus tuomiomme..

    • vapautunut

      Miksi te yhä sitä vanhaa kirjaa luette ja tutkitte? Eikö kellekään tule mieleen, että niitä tarinoita on kirjoiteltu (voitu kirjoitella) vuosikausia tapahtumien jälkeen. Ja kun aikaa kuluu tarinat värittyvät eri tavoilla, pienet seikat jäävät unohduksiin, puhumattakaan kääntäjien tekemistä vivahde-eroista. Entisenä lestadiolaisena koen nyt vapautuneeni syntymästä alkaneesta aivopesusta. En ole katkera, koska vanhempia ja joitakin kavereita voi "ikävöidä" heidän uskonnosta huolimatta.
      Voin sanoa uskovani "korkeampaan voimaan", tämän koko evoluution alullepanijaan, mutta raamatun olen mieltänyt kyllä historialliseksi romaaniksi,
      jossa korostetaan erään, kansanomaisesti sanoen, taikatemppuja osaavan mieshenkilön tekoja aikana jolloin auringonkin luultiin kiertävän maata.
      AIka on muuttunut, maailmassa on muitakin kirjoja
      ja YHTÄ TOTUUTTA ei ihminen voi löytää.

      • Kuunnelut

        Hän nimittäin väitti eräässä yleisöseminaarissa Raamatun arvovaltaa ihmisen autuuden asiassa koskien, että "Yhtä totuutta ei Raamatussa ole; jokainen valitsee sieltä tietyt asiat ja argumentoi niillä uskonsa perusteita"!

        Mutta mistä sitten elävän uskon perusteet löytyvät, ellei juuri Ramatusta? Sinne viittaa itse Vapahtajamme Jeesus Kristus ja Hänen apostolinsa ja siihen tukeutui myös uskonpuhdistaja Martti Luther ja monet muut Jumalan miehet kautta aikojen!

        Evankeliumin sanoma on kalman haju niille, jotka kadotetaan! "Sillä se on mahdotoin, että ne parannukseen uudistettaisiin, jotka ovat maistaneet Jumalan hyvää sanaa ja tulevaisen maailman voimaa ja ovat Pyhästä Hengestä osalliset olleet,....jos he lankeevat pois...ja armon henkeä pilkkaavat"! Katso siis, etteivt nämä hrbrealaiskirjeen sanat tarkoita sinun sisöllisen tilasi päälle! Mieti, mistä olet vapautunut!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe