Miksei olis? kuolihan jeesus ristillä syntiemme puolesta.
Silti joillekkin on niin vaikea uskoa tämä tosi asia.
Jeesuksen nimessä ja veressä on kaikki synnit anteeksi.
Kaikki synnit mitä olet tehnyt ovat sovitettu jo silloin 2005 vuotta sitten. Tarvitsee vain uskoa se.
Kun kadut ja uskot pelastut. Tietenkin pitää olla myös kastettu isän pojan ja pyhänhengen nimeen.
Harhaoppiako? Eijei, tarkista vaikka raamatusta, että jeesus on sovittanut ristinkuolemallaan kaikki maailman synnit. Siellä se lukee monessa paikassa. Tällä pyhän hengen tuomalla vallalla me edelleen julistamme tätä pyhää sanomaa. Emmekö me saisi? Eiköse pyhähenki tullut kaikille opetuslapsille ja jeesus sanonut heille "tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni"? Harhaoppiako? Ei ole, koska se sanoma on totta vieläkin. Tottakai meitä saa siitä syyttää mutta se ei muuta tätä sanomaa miksikään. Ja sillä on aina pelastava vaikutus. Oikokaa uskonveljet jos on virheitä tekstissäni.
Jeesuksen nimessä ja veressä.....
7
871
Vastaukset
- joku toinen vl.
tai pois otettavaa.
- usko_epä
Miksi sen veren kanssa täytyy aina läträtä??
Miksi usko on niin veristä touhua? Eikö vähempikin riittäisi? - Lasse-setä
usko_epä kirjoitti:
Miksi sen veren kanssa täytyy aina läträtä??
Miksi usko on niin veristä touhua? Eikö vähempikin riittäisi?Kai se on yksilöllistä. Kuitenkin ilmestyskirja kertoo valkopukuisesta joukosta, jotka ovat vaatteensa pesseet ja valkaiseet ne Karitsan veressä.
Monet kokevat kadotustuomion sisimmässään niin voimakkaasti, ettei mikään veren evankeliumi tunnu liian veriseltä. Onhan sekin armoa, etti kaikki joudu ihan niin syvälle.
- Calculation
sitten? Jos sovitus Getsemanessa ja Jeesuksen ristinkuolema ymmärretään siksi lunastustyöksi, jonka kautta uskovien synnit on anteeksiannettu ja Lain tuomiot pois otettu. Olettaen Jeesuksen maalliseksi elinajaksi evankeliumien mukaan n. 33,5 vuotta ja Hänen syntymänsä ( nykytiedon varassa ) n. 4-7 vuotta ennen ajanlakun alkua, saadaan Hänen kuolinvuodeksensa n. vuosi 27 jälkeen ajanlaskun alun! Joten väittämäsi syntien sovitus tapahtui n. 1978 vuotta sitten.
Ja vielä; Vesikaste ( sakramentti ) ei todellakaan ole ehdoton ja välttämätön vaade autuaaksitulemiseen! Vain syntiemme katumus ja usko niiden anteeksiantoon Kristuksen ansion tähden Jumalan suuresta armosta pelastaa meidät kadotuksesta; sillä Jumalan armo on vain katuvaisen osa! - Ykä
Lupaus sovituksesta annettiin jo heti kun ensimmäiset ihmiset lankesivat syntiin. Uskon kautta entisaikojen kristityt tulivat autuaaksi, he uskoivat tulevan Vapahtajan päälle, me uskomme saman Vapahtajan, joka on jo kärsinyt meidänkin edestä kadotus tuomiomme..
- vapautunut
Miksi te yhä sitä vanhaa kirjaa luette ja tutkitte? Eikö kellekään tule mieleen, että niitä tarinoita on kirjoiteltu (voitu kirjoitella) vuosikausia tapahtumien jälkeen. Ja kun aikaa kuluu tarinat värittyvät eri tavoilla, pienet seikat jäävät unohduksiin, puhumattakaan kääntäjien tekemistä vivahde-eroista. Entisenä lestadiolaisena koen nyt vapautuneeni syntymästä alkaneesta aivopesusta. En ole katkera, koska vanhempia ja joitakin kavereita voi "ikävöidä" heidän uskonnosta huolimatta.
Voin sanoa uskovani "korkeampaan voimaan", tämän koko evoluution alullepanijaan, mutta raamatun olen mieltänyt kyllä historialliseksi romaaniksi,
jossa korostetaan erään, kansanomaisesti sanoen, taikatemppuja osaavan mieshenkilön tekoja aikana jolloin auringonkin luultiin kiertävän maata.
AIka on muuttunut, maailmassa on muitakin kirjoja
ja YHTÄ TOTUUTTA ei ihminen voi löytää.- Kuunnelut
Hän nimittäin väitti eräässä yleisöseminaarissa Raamatun arvovaltaa ihmisen autuuden asiassa koskien, että "Yhtä totuutta ei Raamatussa ole; jokainen valitsee sieltä tietyt asiat ja argumentoi niillä uskonsa perusteita"!
Mutta mistä sitten elävän uskon perusteet löytyvät, ellei juuri Ramatusta? Sinne viittaa itse Vapahtajamme Jeesus Kristus ja Hänen apostolinsa ja siihen tukeutui myös uskonpuhdistaja Martti Luther ja monet muut Jumalan miehet kautta aikojen!
Evankeliumin sanoma on kalman haju niille, jotka kadotetaan! "Sillä se on mahdotoin, että ne parannukseen uudistettaisiin, jotka ovat maistaneet Jumalan hyvää sanaa ja tulevaisen maailman voimaa ja ovat Pyhästä Hengestä osalliset olleet,....jos he lankeevat pois...ja armon henkeä pilkkaavat"! Katso siis, etteivt nämä hrbrealaiskirjeen sanat tarkoita sinun sisöllisen tilasi päälle! Mieti, mistä olet vapautunut!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827