Tein testin ku menkat oli myöhässä 2 vko ja 3 päivää, testiin tuli tosi himmeä punanen viiva(juuri ja juuri näkyy) tumma punanen viiva? ns oireita on rinnat tosi arat, vatsaa kipristetlee vähän niinku menkoista mut ei. Tulee tosi paljon valkovuotoa. Kauhea kylmyys iskeny ja hirveä väsy, ei mitään jaksa tehä töitten jälkeen?
Milloin te raskaana olevat oletta jääny äitiyslomalle, rv?
Milloin te raskaana olevat oletta jääny äitiyslomalle, rv?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä sinä raskaana olet, onneksi olkoon. Himmeä viiva johtuu alkuraskauden alhaisesta hormoonipitoisuudesta. Teepä testi viikon kuluttua niin viiva on yhtä vahva kuin kontrolliviivakin.
Onnea odotukseen:)
Itse kans plussasin eka ihan todella haalean viivan ja tein sitten muutaman päivän päästä uuden testin ja oli tummempi jo ja sitten vielä viikon päästä ihan huvikseen niin oli yhtä tumma kuin kontrolli ikkunan viiva. Ei tule yhtään mitään haaleaa viivaa jos et tuottaisi raskaushormoonia.