Nokia – laskeva tähti

George-Bush

Nokian 3. kvartaalin hyvä tulos ei innostanut osakepelureita vaan sai osakekurssin kääntymään 2,5 %:n laskuun. Joko Nokia alkaa olla menneen talven lumia? Loppuvuoden odotukset – varsinkin verkkoliiketoiminnassa – eivät ole kovin korkealla.

Joko kansalaiset alkavat saada tarpeekseen tästä langattomasta ihmeestä, joka on vain pohjaton menoerä: siihen menevät rahat ja terveys.

Nokia opetti kaikki suomalaiset käyttämään matkapuhelinta. Entä jos vuosien päästä paljastuu, että matkapuhelin on aiheuttanut monille syövän pään alueelle? Mistä silloin löytyy vastuunkantaja? Kantaako Nokia vastuunsa tai onko sillä yleensäkään taloudellisesti varaa vastata aiheuttamastaan vahingosta? Suurin vastuunkantaja on tietenkin puhelimenkäyttäjä itse, koska kaikkien tiedossa on, että matkapuhelin saattaa aiheuttaa syöpää.

9

1040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tumppu1st

      ...viimeksi olet ollut yhteydessä lääkäriisi? Nyt olisi viimeistään oikea hetki, jos todella uskot puheisiisi.

      -T

      • IT-maisteri

        Vai, muuten vaan tykkäät vittuilla? Taidat olla nokialisoitu insinööri Nokian palveluksessa.


      • tumppu1st
        IT-maisteri kirjoitti:

        Vai, muuten vaan tykkäät vittuilla? Taidat olla nokialisoitu insinööri Nokian palveluksessa.

        ...viestissäsi oli? Sillä, olenko kyseisen firman palveluksessa, ei ole mielipiteeseeni vaikutusta alkuperäisen paatoksen suhteen.

        -T

        btw. Kyllä, tykkään vittuilusta yli kaiken


      • JPP
        tumppu1st kirjoitti:

        ...viestissäsi oli? Sillä, olenko kyseisen firman palveluksessa, ei ole mielipiteeseeni vaikutusta alkuperäisen paatoksen suhteen.

        -T

        btw. Kyllä, tykkään vittuilusta yli kaiken

        Tumppu taitaa olla nimensä veroinen kaveri eli tumputus on parasta ajanvietettä.


      • tumppu1st
        JPP kirjoitti:

        Tumppu taitaa olla nimensä veroinen kaveri eli tumputus on parasta ajanvietettä.

        ...tuon ihan itse? Voi, ihailen noin salamaälyisiä yksilöitä yli kaiken

        -T


    • Kun 70-luvulla tupakan haittavaikutuksista alettiin saada konkreettista tietoa, terveysviranomaiset teettivät valistuskampanjan yhteydessä julisteita nuorille, jotka selvästikin olivat altteimpia tupakkamainonnalle. Erässä hyvin oivalletussa julisteessa oli pehmeäkuorinen savukeaski, josta muutama savuke oli vedetty ulos, ja aski osoitti eteenpäin muodostaen kuvan käsiaseesta. Julisteessa oli teksti ”Rahat ja henki”. Savukemerkki Colt oli tuohon aikaan suosittu.

      Matkapuhelimesta voisi tehdä samanlaisen varoittavan julisteen. Vanhempi puhelin, jossa on ulkoinen antenni, muistuttaa hieman asetta. Julisteessa matkapuhelin olisi miehen kädessä ja osoittaisi toista miestä. Sama teksti ”Rahat ja henki” sopisi hyvin.

      Luovutan idean vapaaseen käyttöön. Siitä tulisi vaikka hyvä kuva t-paitaan.

    • Tai et niin vähänkään

      Nokialla oli jo viiden vuoden ripuli. Nyt toipilas hoippuu ylös alas.

    • kännykkään

      "Matkapuhelimen käyttö altistaa sinut xxxx taudeille". Tämä teksti kännyyn kuten tupakka-askeissa.

    • Hoh-hoi...

      ...kielisyöpä???

      Nytkin olet lukemassa näitä tekstejä näytöltä ja olet ehkä saamassa näytöltä syöpää avoimesta suustasi kieleesi!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      64
      6185
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3826
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2831
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      2360
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      44
      2260
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1863
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1709
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1322
    9. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1271
    10. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1256
    Aihe