ikivanha klisee... mutta pitääkö se paikkaansa?
kertokaa jotain kivaa ja piristävää kouvolasta...
mä ainakin tykkään siitä kävelykadun purosta...
suomen turhin
4
958
Vastaukset
- Klissee?
Tää on tosiaan vähän tuulesta temmattu, suussa mukavasti maistuva läppä. Mä en äkkiseltään keksi mitään, miksi kouvola olis suomen turhin kaupunki.Monta muuta tulee kyllä mieleen! Turhia, turhautuneella asenteella varustettuja ihmisiä täältä tuntuu kyllä löytyvän.
Täältä ei oikeasti ole pitkä matka minnekkään jos haluaa vaihtaa välillä maisemaa, kulku mahdollisuudet suorastaan edellyttävät sitä. Peruspalvelut kouvolassa ja lähi-alueella on ihan ok.
En tiedä johtuuko vain omasta asenteestani asuin ympäristöäni kohtaan vai mistä, mutta joku voisi oikeasti listata ja muistuttaa mulle ranskalaisilla viivoilla mikä tekee kouvolasta turhan? - hyvää kouvolasta
jotakin hyvää vai???
no,kaikki palvelut on lähellä ja luontoa on....paitsi vesistöä liian vähän....lyhyt matka lähikaupunkeihin jos haluaa vaihtelua.et ei nyt niin kaaamea paikka... - liekki
Itseasiassa ihan loistava paikka! Kaikki palvelut löytyy(enemmän,kuin esim.Lappeenranta,Kotka). Suomi on tosi Helsinki keskeinen, ja sen vuoksi on hienoa siirtyä sinne reilussa tunnissa. Moni ei kelaa sitä kuinka helppo täältä on lähteä vaikkapa konsertteihin tai lentokentälle! Lähdepä vaikka Jyväskylästä, saati sitten Oulusta. Ei sitäpaitsi Hellsingissä ole paljoakaan enemmän , kuin Kouvolassa(saati sitten muissa Suomen kaupungeissa). Ehkä vaan kallimpaa. Mitä täältä oikeasti puuttuu? Vettä voisi kyllä olla enemmän! Maauimala vaikkapa keskuspuistoon!! Olen muuallakin asunut ja paljon matkustellut. Luulen että tällä palstalla valittavat eivät ole kokeilleet kumpaakaan.
- wiljam.
Kouvola on pirteä ja kaunis kaupunki. Se on edullinen ostoskaupunki.
Siellä on aivan erinomainen kaupungin - ja maakuntakirjasto. Edustavia ovat myös kaupungintalo, kirkko ja Kasarminmäen koulutuskeskus.
Ulkoilumahdollisuudet lähiseudun luonnossa ovat erinomaiset.
Kouvolalaiset ovat mukavia.
On nautinto asua Kouvolassa. Jos sieltä muuttaa, sinne kaipaa takaisin. Niin on käynyt kovin monelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1047324
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163496Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333422Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411465Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?501298