Olen laittanut elokuussa paperit vetämään työkyvyttömyyseläkkeelle.Sairauspäivät 300päivää/2 vuotta täynnä jo heinäkuussa.Nyt ne puhuu kuitenkin et joulukuussa vasta pääsis eläkeelle koska heillä on kiire Ilmarisen eläke käsittelijöillä.Kauanko te olette odottaneet sen jälkeen kun sairaus päivät jo täynnä?Mun mielestä turhan pitkä aika kun homma on selvä ettei töihin enää pysty.
TYÖKYVYTTÖMYYSELÄKKEELLE
JOULUKUU
31118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei mulla ole vielä kokemusta eläkkeestä, kuin määräaikaisena, mutta olisin vain halunnut tietää, että minkä ikäinen olet? Kunhan tulevaisuutta maalailen... =)
Et kertonut minkä ikäinen olet.Mutta tuttavani on monet kerrat hakenut kyseiseltä Ilmariselta eläkettä ja ihan eläke oikeuteen saakka eikä ole saanut ja ikää on 56-v.Omalla kohdalla tuli Kelalta hakemuspaperit jo kolme kuukautta ennen sairaspäivärahan loppumista,että pitää hakea ettei tule katkeamista päivärahan suhteen.Asia käsiteltiin ripeästi joskin maaliskuun loppuun.Koska kuntotutkimus on kesken.Sitten tulee lopullinen päätös.Olin kyllä ottanut aktiivisesti selvää asiasta.Näin Tapiolassa ja hyvin on palveltu.Pane vauhtia asioihin!
Eläkeläitokset kuppaa kaikki, kunhan päätös viimein tulee, niin sitten kaikki toimii sujuvasti.
Itselläni meni kahdeksan kuukautta, tosin osa viivästyksestä johtui ensimmäisen hakemuksen hylkäämisestä.
Odotusajaksi saat toimeentulotukea, jos muita tuloja ei ole. Osa tuesta peritään takaisin ensimmäisestä eläkkeestä.
Asiallinen kiirehtiminen voi ripeyttää toimia, mutta varsinaisesti et menetä mitään vaikka homma kestää. Eläkkeensaajan asumistukea ja hoitotukea kannattaa hakea heti päätöksen saatuasi, jos niiden saamiseen on edellytyksiä, sekin käsittely kestää aikansa. Tsemppiä!