Tietsikan kuva: http://itc.ua/img/ko/2005/3/small/09_HP Pavilion ze2000 Notebook PC.gif
Minulle kerrottii toisella palstalla että ei toimi. Ja akku pitää ladata ja käyttää loppuun ladata ja loppuun ja niin pois päin. Eikö todellakaan konetta saa käytettyä ilman akkua??? Koska minulla hp oma kannettava tietokone on aina kotona. Koska en ymmärrä koneista mitään, yritän kysyä nyt teiltä osaajilta.
Toimiiko HP Pavilion ZE 2000 ilman akkua???
10
717
Vastaukset
- Kysyvä...
Voinko siis käyttää konettani verkkovirralla ilman akkua?
Kiitos- Narg
miksi et voisi käyttää kannettavaa ilman akkua? Ihan hyvin on toiminut jo vuoden päivät fujitsun läppäri pöytäkoneena, akku on vaan ollut kiinni kun sitä tarvinnut
- Kysyvä...
Narg kirjoitti:
miksi et voisi käyttää kannettavaa ilman akkua? Ihan hyvin on toiminut jo vuoden päivät fujitsun läppäri pöytäkoneena, akku on vaan ollut kiinni kun sitä tarvinnut
Kun pistoke on pistorasiassa. Pitääkö muka kotonakin käyttää akkuvirralla?!? (Hp pavilion ze 2000)
Koska ei se masiina ilman akkua mee päälle, ilmeisesti hoopeen keksimkä juttu, jotta ihmiset ostais kys. masiinan ja ostaisivat kalliita akkuja??
Kiitos siitä HP!
- PAIKAANSA
Satua, ostin juuri HP Pavilion ze 2000 ja ilman akkua menee päälle normaalisti.
Olisihan tuo ollut melko typerä ratkaisu.
Sen sijaan kaiuttimet särkevät jopa Windowsin omissa pimpelipom järjestelmä-äänissä. Onko tämä normaalia HP:lle? Vanhassa koneessakaan ei ollut näin kehnoja kaiuttimia. Tämä kone on kolmas kahden päivän sisällä. Ensimmäisessä Kiintolevy piti kovaa vinkunaa, tässä pienempi mutta vinkuu silti. Toisessa koneessa kaiutin särki jo Windowsin asennusvaiheen asetustenmäärityksessä soivassa melodiassa. Joten ajattelin että kaiuttimessa on vikaa, testasin vielä mediapleierissä soittmalla musiikkia, särki pahasti. No saman tekee tässäkin joten taitaa olla ominaisuus? Elokuvia ei voi katsoa näillä styrkkareilla ollenkaan, jokainen efekti meinaa repiä kaiuttimen (tuntuu että valmiiksi repaleiset) rumpukalvot mäkeen. On volume sitten miten hiljaisella tahansa.- Kysyvä...
Itse poistin akun laitoin pistoke seinään ei käynnisty?Mutta pitääkö jotenkin irrottaa akusta kansi? Ja laittaa ilman akkua akkupaikalle?? Koska ei sitä akkupaikkaa ilman kansia jätetä?!?
Itsellä sama homma kajarit särkee. Ostin logitechin kaiuttimia subwooferilla , johan alkoi uudet kajarit laulamaan! Koska mistään kannettavasta emme löydä hyviä kajareita. - Kysyvä...
Kysyvä... kirjoitti:
Itse poistin akun laitoin pistoke seinään ei käynnisty?Mutta pitääkö jotenkin irrottaa akusta kansi? Ja laittaa ilman akkua akkupaikalle?? Koska ei sitä akkupaikkaa ilman kansia jätetä?!?
Itsellä sama homma kajarit särkee. Ostin logitechin kaiuttimia subwooferilla , johan alkoi uudet kajarit laulamaan! Koska mistään kannettavasta emme löydä hyviä kajareita.Kun poistin akun ja laitoin viileään, akku 100% ladattu, tuo paikka missä akku on on avoin. Saako sinne jonkun kannen alle... vai pitääkö se olla auki... kun pölyt voi saastuttaa sitä akunpaikkaa??!? Vai onko se pidettävä ilman suojaa?!?
Kiitos vastauksista. - Kysyvä...
Kysyvä... kirjoitti:
Kun poistin akun ja laitoin viileään, akku 100% ladattu, tuo paikka missä akku on on avoin. Saako sinne jonkun kannen alle... vai pitääkö se olla auki... kun pölyt voi saastuttaa sitä akunpaikkaa??!? Vai onko se pidettävä ilman suojaa?!?
Kiitos vastauksista.Oli vähän huonosti kerrottu. Mutta tosiaan onko jostain kantta sinne koneen suojaksi?? Vai irrottuuko se kansi akusta( epäilen kyllä)??!?
Kiitoksia - Kysyvä...
Nimittäen itsellä sama hp pavilion ze 2000 , en kyllä mitään vinkutusta kuule?!? Kun kone on käytössä , kone on hiljaa, paitsi kun tuuletin tuulettaa konetta, se on vähän äänekäs, mutta ei mua häiritse. Mutta kiintolevyn vinkutus ei ainakaan mun masiinassa esiinny. Eli kaiuttimista puhun vielä, että yllättävän huonot tähän hintaan! Mulla nimittäen ei myöskään saa mitään selvää, eikä niitä oikein jaksa kuunnella.. mutta kyllähän tavalliset kaiuttimet pystyy laittaan kuulokeliitäntään... jos haluaa ... itsellä on viidenkympin logitech kajarit subbarilla... hyvät on. Eipä nyt tullu kuunneltua koneen omia kajareita pariin päivään...
- mulla kyllä
Kysyvä... kirjoitti:
Itse poistin akun laitoin pistoke seinään ei käynnisty?Mutta pitääkö jotenkin irrottaa akusta kansi? Ja laittaa ilman akkua akkupaikalle?? Koska ei sitä akkupaikkaa ilman kansia jätetä?!?
Itsellä sama homma kajarit särkee. Ostin logitechin kaiuttimia subwooferilla , johan alkoi uudet kajarit laulamaan! Koska mistään kannettavasta emme löydä hyviä kajareita.Toimii ilman akkua, enkä mitään sinne ole esteeksi laittanu..eli tyhjä kolo. En tiedä sitten toimiiko jos akku on vajaa ja irrotetaan koneesta, käynnistetän verkkovirralla. Aika älytön homma jos näin on ettei toimi- Täytynee kokeilla.
- Kysyvä...
mulla kyllä kirjoitti:
Toimii ilman akkua, enkä mitään sinne ole esteeksi laittanu..eli tyhjä kolo. En tiedä sitten toimiiko jos akku on vajaa ja irrotetaan koneesta, käynnistetän verkkovirralla. Aika älytön homma jos näin on ettei toimi- Täytynee kokeilla.
Ilmeisesti suojaa ei tarvitse.
Kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942