Ehkä ei sittenkään tule sitä konkurssia?
http://www.yle.fi/uutiset/oikea/id19531.html
Finlux - konkurssi?
6
1363
Vastaukset
- Mediapersoona
Auttoiko tässä tapauksessa Finnveran nykyisen toimitusjohtajan henkilökohtainen panos suomalaisen digitv:n kehityksessä? Paulihan siirtyi Digitalta aiemmin tänä vuonna nyt velkojana olevan Finnveran johtoon.
- finluxboxin omistaja
Toivottavasti ei tulisi konkurssia, että saataisiin jälleen päivityksiä boxeihin.
- Valcon jäljillä
Kuvaputkitelkkarien valmistus pitää lopettaa, jatkaminen TV-valmistajana ei voi olla kannattavaa ei edes LCD- tai plasma- näyttöisten kasaaminen. Erikoistumisessa "nordic" digiboxeihin voi olla jotain pieniä mahdollisuuksia. Jos yksityistä rahaa löytyy jatkoon niin ok. mutta yhteiskunnan eli veronmaksajien tukea ei moiseen kannata pistää.
- Vinluks
Ei se Finlux niitä sen omalla merkillä varustettuja bokseja ole tehnyt, eiköhän se niiden homma siinä ole lähinnä kosmeettista.
Opentech on sen boksin valmistaja missä lukee etupaneelissa Finlux ja Opentech on vakaasti pystyssä oleva firma. - Poikkeutuskela
Valcon jäljillä kirjoitti:
Kuvaputkitelkkarien valmistus pitää lopettaa, jatkaminen TV-valmistajana ei voi olla kannattavaa ei edes LCD- tai plasma- näyttöisten kasaaminen. Erikoistumisessa "nordic" digiboxeihin voi olla jotain pieniä mahdollisuuksia. Jos yksityistä rahaa löytyy jatkoon niin ok. mutta yhteiskunnan eli veronmaksajien tukea ei moiseen kannata pistää.
ajoilta, eli vuodelta 1977, olin silloin hetken mukana tuossa projektissa.
Muutamat alan tietäjät pitivät epäviisaana, että Suomeen rakennetaan kuvaputkitehdas, koska litteät puolijohdenäytöt tulevat syrjäyttämään kuvaputket muutamassa vuodessa. Ennustus piti paikkansa, mutta viivettä oli lähes 30 vuotta.
Valco sortui uskon ja rahan puutteeseen. Jälkiviisaana arvelen, että vaikeaa Valcon olisi ollut laajentua kannattavaksi kuvaputkitehtaaksi, vaikka kysyntä kuvaputkille on jatkunut tänne asti.
Muuten olen kanssasi samaa mieltä tv:n valmistuksen kannattavuudesta nykyään Suomessa. Toivoisin kyllä Finluxin jatkavan, koska minullakin sattuu olemaan Finluxin kaapelidigiboxi.
Onhan se ikävää jos puolivuosisataa elänyt teollisuuden ala kuihtuu pois. Toivottavasti nykynuoret keksivät vielä jonkun pelastuskeinon ja kannattavia tuotteita valmistettavaksi entisellä ASA:n radiotehtaalla.
- Konkurssia,
vaikka tänään taas tilanne näyttää tosi krittiseltä. Pidetään peukkuja, jospa ihme tapahtuisi ja jostakin ilmaantuisi rahamies hoitamaan Finluxin tilapäisen rahanpuutteen. Digihuuma on vasta alkamassa siinä Finluxin soisi olla mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934