Tsemppiä kaikille

Kaikki on mahdollista. Tsemppiä ja yritystä kaikille.

Mulla oli takana 3 katkaisuhoitoa ja sen jälkeen ei ole brenkku maistunut.

AA:ta kokeilin, mutta ei sopinut ollenkaan.
Ei terapiaa, eikä muutakaan apua.

Läheisten huoli ja oma tahto auttoivat päätöksessä. Nyt on menossa 15:sta vuosi ilman viinaa ja elämä hymyilee vaikeuksienkin keskellä.
6543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Missä olit 3 kertaa katkaisuhoidossa; vaikuttaa tehokkaalta paikalta varsinkin kun et ole ollut AA:ssa etkä terapiassa.
15 v. on pitkä aika.

Äänestä
  • Hangonkadulla.

    Viimeisen kerran kun oksentelin tulohuoneessa, päätin jo silloin, että on tasan viimeinen kerta.

    Äänestä

Jos raittiutesi olisi sinulle tärkeä, niin pystyisit ilmaisemaan sen tarkemmin. Eli viidestoista vuosi on eri asia kuin viisitoista vuotta. Jos olisit ollut 15 vuotta raittiina, niin sinulla olisi menossa kuudestoista raitis vuosi.

No eihän sitä voi tietää oletko alkoholisti. Nimittäin pesunkestävä alkoholisti ei pysty läheisten huolestumisella olla 15 vuotta raittiina. Puhumattakaan omasta tahdosta.

No ehkä olet aikamoinen poikkeus?

Äänestä
  • Eihän viestissä mitään "viidestoista vuosi" mainintaa ole. Kahteen kertaan on ilmotettu 15 vuotta. 15.= 15 ja piste tarkoittaa viidettätoista. 15 ilman pistettä on viisitoista..

    Et sinä voi kenestäkään sanoa onko hän alkoholisti vai ei. Varsinkaan niistä "rajatapauksista" jollaisia me kaikki entiset juopot joskus olemme kuvitelleet olevamme.

    Ja tuskin olet mikään Jumala, joka voit tietää milloin ja miten joku raitistuu tai on raitistumatta ja kaunko juomatta pysyy eli on pysymäti.

    Taitaa Pikkuiivaria janottaa vai muutenko vaan on huono päivä.

    Äänestä

  • Toisilla "kolahtaa" asiat paikoilleen joskus..se on semmosta tää elämä.

    Äänestä

  • Kyllä olin (ja olen?)alkoholisti.

    Mulle on ihan sama onko niitä vuosia takana 15 vai 16:sta.

    Kun olen päässyt eroon viinasta, niin elämässä on ollut paljon muuta ajateltavaa.

    Monelle ihmiselle on yllätys, kun ei ole tehnyt edes mieli aikoihin juoda.
    Viinasta luopuminen antoi minulle vapauden nauttia elämästä.

    Tarkoitukseni oli kannustaa muita, ei alkamaan analysoimaan itseäni. ( ehkä itsesuojelua).
    Hyvää jatkoa kaikille. Dokaatte tai ei.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


15 vuotta raittiina kirjoitti:

Kaikki on mahdollista. Tsemppiä ja yritystä kaikille.

Mulla oli takana 3 katkaisuhoitoa ja sen jälkeen ei ole brenkku maistunut.

AA:ta kokeilin, mutta ei sopinut ollenkaan.
Ei terapiaa, eikä muutakaan apua.

Läheisten huoli ja oma tahto auttoivat päätöksessä. Nyt on menossa 15:sta vuosi ilman viinaa ja elämä hymyilee vaikeuksienkin keskellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu