mitä teette veden kanssa

retkeilevä perhe

täällä Etelä-suomessa, esim. Seitsemisessä ja Helvetinjärvellä, kun vesipisteitä on harvassa?
Voiko järvien/lampien vettä käyttää?

Kun kaiken muun vielä kantaa, mutta nelihenkisen perheen vesi... Lapsetkin vasta ala-asteikäisiä.

6

3079

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exvaeltaja

      Oon itsekkin käynyt useasti Helvetinjärvellä patikoimassa ja olen käyttänyt vettä ruuanlaitossa, keittänyt sitä vaan muutaman minuutin. Juomat=kuntojuomat olen tehny jo kotona valmiiksi.

    • salakaataja

      vettä juomaan. Kummankaan valumaalueela ei ole oikeastaan lainkaan viljelyksiä. Eli ei sieltä kolibaktereja löydy, lietelannan ym jäljiltä.
      Kyllä sitä vettä voi juoda ihan siltäänkin, mutta parempi tietysti lapsille ottaa litra pari hanavettä. Onhan siellä muutama kaivokin, josta voi täydentää. Eli tarkat kartat mukaan, joista näkee paikat.
      Haukka- ja Helvetinjärven vettä olen juonut pikkupojasta asti kalareissuilla.

    • Pienentävä kiikari

      Koskaan ei luonnossa voi olla liian varovainen! Vedessäkin asuu kaikenlaisia ötököitä ja loisia. Ne saattaa tulla juodun veden mukana suuhun ja vatsaan. Siellä ne kiemurtelevat ja tarttuvat suolenseinään kiinni. Tulee kaiken maailman tauteja ja kasvaimia.

      Parempi on tuoda pullovesi kaupungista mukaan luontoretkelle. Lasipullossa oleva vesi on parasta. Erityisesti Ranskasta tuotu kun ne on siellä niin paljon hygieenisempiä kuin Suomessa. Täällä kaikki on niin likaista, eteenkin luonnossa.

      Polullakin kävellessä saa varoa mihin astuu! Joka paikassa on linnun kakkaa ja muuta töhnää! Eläimet ei nähtävästi yhtään ajattele minne jätöksensä tiputtavat!

      Myös ilmanlaatu on metsässä monesti kyseenalainen. Siellä leijailee siitepölyä ja outoja hajuja. Olenkin alkanut kantaa luontoretkillä mukana omaa happisäiliötä. Sellaista mitä sukeltajat käyttävät!

      Luontoretkellä kannattaa myös huolehtia turvallisuudesta. Jalkaan teräsvahvisteiset kumisaappaat ja päähän kypärä visiirillä. Näin olo on turvallinen, ei pääse linnut nokkimaan kasvoja eikä käärmeet puremaan nilkkoja.

      Viimmeisenä vinkkinä vielä petoeläikarkoitin. Monet kantavat mukana karhukulkusta. Sen ongelma on vain huono kuuluvuus. Kellon kilinä kuuluu tuskin edes parinsadan metrin päähän.

      Olenkin hankkinut eräästä romutettavasta laivasta sumusireenin! Sen ääni kantaa jo pari kilometriä tiheässäkin metsässä. Osaavat karhut ja muut eläimet juosta karkuun! Painavahan se on kantaa mukana, mutta mitä ei ihminen tekisi oman ja perheen turvallisuuden vuoksi!

      • Päivä pelastettu!

        luin juttuasi, oli se niin hauska!


    • Jos ei ihan järvivettä uskalla juoda niin ainahan sen voi keittää tai siten esim partioaitan sivuilta saa tilattua kaiken maailman vedenpuhdistima ja tabletteja joita olen ainekin itse joskus ulkomailla ollessani käyttänyt.

      • Rantatarkkailija

        Kaikki suolistobakteerit kuolevat 62 asteen lämmössä. Kiehuta vettä varmuuden vuoksi vaikka kaksi minuttia. Siis kaikki kahvi ja tee vedet vaan järvestä. Myös perunankeittoon kelpaa hyvin järvivesi. Puheet Ranskalaien veden paremmuudesta voi jättää omaan arvoonsa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      142
      4776
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      180
      3909
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      115
      3596
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1866
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1658
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1318
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1289
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1261
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe