Oletko testauttanut kun olet aloittanut uuden intiimin vakavan suhteen, kumppanisi? Ja oletko itse myös käynyt testeissä? Eikö se olisi järkevää nykyaikana? Mitä se hyödyttää jos yhden kerran käytetään kondomia ja sitten jätetään pois jos toisen taudittomuudesta ei ole takeita?
Tiedän monia nuoria jotka toimivat näin. Miten mahtaa olla keski-ikäisten laita?
Oletko testauttanut uuden kumppanisi?
19
863
Vastaukset
- Ei tauteja
Onko edes suunnitelmissa vai ovatko keski-ikäiset niin välinpitämättömiä? Turha monenkaan 50 sinkkuihmisen on väittää ettei ole ollut kenekään kanssa intiimisti niin ettei olisi ollut mahdollista saattaa itsensä alttiiksi mahdollisille taudeille. Ei ne laatuvaatteet ole mikään tae taudittomuudesta.
- mut mietitty on
Ehdotin parin vuoden yhdessä olon jälkeen kumppanilleni kumitonta seksiä.
Puolen vuoden jälkeenkin vielä pelotti, et mitä siitä seuraa.
Normaalikäynnillä gynekologilla kerroin peloistani. Lääkäri suorastaan säikähti. Kysyi, mitä oon tehny, kun epäilin niin eksoottisia sairauksia.
Enpä kyselly enempää.- Ei tauteja
Eihän itse tarvitse olla tehnyt mitään ihmeellistä. Uudella kumppanillakin on menneisyys, kumppanin exillä jne. Luulisi että lääkäri suhtautuisi luonnollisesti ja kannustaisi potilasta huolehtimaan terveydestään ja hyvinvoinnistaan.
Ei tauteja kirjoitti:
Eihän itse tarvitse olla tehnyt mitään ihmeellistä. Uudella kumppanillakin on menneisyys, kumppanin exillä jne. Luulisi että lääkäri suhtautuisi luonnollisesti ja kannustaisi potilasta huolehtimaan terveydestään ja hyvinvoinnistaan.
kumppanin?
Mistä sellaisia löytää?
Kertokaa minullekin.- Dr.Köhä
sitroen kirjoitti:
kumppanin?
Mistä sellaisia löytää?
Kertokaa minullekin.Kumppani on kumin lempinimi.
- Loistava.polku
....on aina tarpeen. Se on nimittäin tosi kurja pettymys, jos niin mukavalta vaikuttanut tyyppi osoittautuukin täydeksi tolloksi.
Miten muuten kumppani "testautetaan"? Tilataanko joku valkotakkisten ryhmä hakemaan se?- Ajomies
Ellei oma älykkyys riitä mahdollisen ystäväkandidaatin testaamiseen niin
mitenkäs suukku pannaan kun mennään yhdessä
testeihin ja osoittautuu, että minä olen sinua huomattavasti ....mpi.
Minä luotan edelleen satuihin.
- Saattaisin jopa pussata sammakkoa !
H.C. Andersenin: Ruma ankanpoikanenkin
kuuluu mielilukemistooni edelleen.... - Loistava.polku
Ajomies kirjoitti:
Ellei oma älykkyys riitä mahdollisen ystäväkandidaatin testaamiseen niin
mitenkäs suukku pannaan kun mennään yhdessä
testeihin ja osoittautuu, että minä olen sinua huomattavasti ....mpi.
Minä luotan edelleen satuihin.
- Saattaisin jopa pussata sammakkoa !
H.C. Andersenin: Ruma ankanpoikanenkin
kuuluu mielilukemistooni edelleen....Ja monessa liemessä koeteltu.
Olisihan se helpompaa saada valmiina jonkinlainen rekisteritodistus, jossa olisi vaikka ÄO, fyysinen kunto, harrastukset, mieltymykset jne. niin voisi sitten heti arvioida aika tarkkaan että sovitaanko yhteen vai ei.
Oikeaa sammakkoa minäkin pussaisin. Niitä tärkeitä asioita kun ei naamasta näe. - Setä
Loistava.polku kirjoitti:
Ja monessa liemessä koeteltu.
Olisihan se helpompaa saada valmiina jonkinlainen rekisteritodistus, jossa olisi vaikka ÄO, fyysinen kunto, harrastukset, mieltymykset jne. niin voisi sitten heti arvioida aika tarkkaan että sovitaanko yhteen vai ei.
Oikeaa sammakkoa minäkin pussaisin. Niitä tärkeitä asioita kun ei naamasta näe.Varmuuden vuoksi sekin
- Loistava.polku
Setä kirjoitti:
Varmuuden vuoksi sekin
Kunhan ei oo ihan miinuksella - ei välttämättä ole niin kamalan tärkeä. Toimeentuloraja riittää.
- Pirre*
viksuki karkais käsistä viimestään tuossa vaiheessa..:)
- arka asia
sanoa lääkärille että haluaa testata onko tauti saatu.Jos pitää kertoa koko historia,tässä olis opettelemista myös lääkärillä.
- testeissä käynnyt
Tulosta ei niissä molemmilla sukupuolilla näy!
Miehillä näkyy piennämtkin mutta naiset voivat kantaa vuosikausia jotain oireettomana eivätkä edes tiedä asiasta mitään juuri siksi että se ei oireile.Huonolla tuurilla joku mies sen sitten saa ja voi räkä mikä mekkala asiasta nousee ja toisten syyttely.- Ajomies
Pyytäisin täsmentämään tietosi.
Minulla on itselläni ollut käsitys eräistä yleisistä sukupuolitaudeista, jotka saattavat olla miehillä piilevinä, mutta naisilla oireilevat ja saattavat olla hyvinkin kivuliaita.
Kertokoon naiset tarkemmin. - Voi olla
Ajomies kirjoitti:
Pyytäisin täsmentämään tietosi.
Minulla on itselläni ollut käsitys eräistä yleisistä sukupuolitaudeista, jotka saattavat olla miehillä piilevinä, mutta naisilla oireilevat ja saattavat olla hyvinkin kivuliaita.
Kertokoon naiset tarkemmin.naisella täysin oireeton vuosia,miehellä hyvin tuskallinen virus aktiivisena
- Pirre*
ihan yhtä hyvin kumpaiseltakin sukupuolelta - ehkä eivät vain tunnu.
- ei näy ei tunnu
Pirre* kirjoitti:
ihan yhtä hyvin kumpaiseltakin sukupuolelta - ehkä eivät vain tunnu.
nähdään vain naiselta otettavasta PAPA-kokeessa. Niitäkin on toista sataa erilaista viruslajia, ja jotkut ärhäkät lajit niistä aiheuttavat kohdunkaulan syöpää. Tarttuvat miesten välityksellä toisiin naisiin. Ei aiheuta miehellekään mitään oireita.
Joten naiset kantavat siitäkin vastuun ja seuraukset, käymällä säännöllisesti tarkastuksissa ja joutuessaan sitten mahdollisesti hoitoon.
- Setä
Sama ja ainoa kumppani jo yli 30 vuotta
- Joko saa sen tehdä?
Minulla oli vuosia sitten hepatiitti, jonka olin saanut Kyproksella jostakin ruoasta.
Olin sairaalassa kuukauden. Siellä tivattiin kaiken aikaa, käytänkö suonensisäisiä huumeita tai harrastako anaaliseksiä. Lopulta suutuin moiseen kyselyyn, kun en tehnyt kumpaakaan.
Kun sitä niin kovasti kyseltiin, niin huolestuin itsekin. Voiko minulla olla HIV? Ihmettelin, miksei minua oltu testattu HIV-testillä, jos sitä kerran kaiken aikaa epäiltiin.
En saanut rauhaa asialta päästyäni sairaalasta. Lopulta vuoden kestäneen epävarmuuden takia menin itse HIV-testiin. No, tulos oli tietysti negatiivinen.
Vasta vuosia myöhemmin minulle selvisi, että terveyskeskus oli testannut minut HIV-testillä, ja sairaala kaksi kertaa. Minulle ei vain ollut kerrottu mitään, koska siihen aikaan sitä ei saanut tehdä ilman lupaa. MIKSEIVÄT HE KYSYNEET LUPAA? Miksi he tekivät sen salaa, ja jättivät minut itseni epävarmuuteen?
Toivottavasti tästä järjettömästä säännöstä on päästy eroon. Täytyyhän epäiltävä sairaus tutkia ilman ylimääräisiä mutkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604516Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352069Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1591455- 1641436
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481422Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2531214Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1881137- 2031102
- 801017
- 61978