Tuttavani kertoi, että myös vanhoja valokuvia keräillään. Minulla on muutama v.1920- sotien aikaisia valokuvaa, joista voisin luopua.
Mistä löytäisin kuvien keräilijän? Minkä arvoisia vanhat hyväkuntoiset valokuvat ovat?
Vanhat valokuvat
16
6125
Vastaukset
- marjalis
olen korttien kerääjä mutta valokuvista en oikein tiedä mitään.niitä näkyy myynnissä kirppareilla ja divareissa.kovin korkeat hinnat eivät ole olleet,ymmärrettävää jos ei mitään tietoa henkilöistä tai paikoista.eurosta ylöspäin ovat hinnat olleet.ensinnä minkä kokoisia kuvat ovat ,pahvisia vai paperisia.laitappa lisää tietoa voisin vaikka innostua,siis tähän palstalle ensiksi.kiitos!
- esa
otan vastaan kuvia, olen siis kuvien keräilijä!
Vanhojen kuvien keräilijöitä on aika vähän, kovin vähän.
Kuvien arvo on täisin riippuvainen siitä, miten arvokkaina niitä keräilijä pitää. Niitä ei oikein voi verrata esim korttien tai postim. keräilyyn, koska kysymys ei ole painetuista sarjoista, vaan jokainen kuva on yksilö. Mitään "keräilyarvoa" ei oikein voi määrittää. Yleensä kysynys on tietenkin "ihmisen kuvista", eli kuvissa on henkilöitä, joita ehkä yhdistää jokin tapahtuma, teema tms. Tai joku keräilee tarinoita kuvien ympäriltä jne.
Otan kuvat mielelläni, maksan postikulut ja jotain vähän, jos ovat "haluttavia". - Masa
Olet jo saanut hyviä vastauksia, mutta täydentäisin, että vanhoilla kuvilla yleensä on ottajia, jos tiedetään mistä ja milloin ne on kuvattu - puhumattakaan ketä esittävät.
Suosittuja ovat erityisesti paikkakuntien historiasta kertovat (Mämmilän keskusta v. 1920 !) tai johonkin tapahtumaan liittyvät. Sota on sellainen, mutta siinäkin pitäisi olla jotain tietoa missä? keitä?
Kuvia haluavat monet kotiseutuhistorian harrastajat, ja samoin filatelistit ovat usein hyvin kiinnostuneita paikkakuntakuvista - kotiseutukokoelmiansa komistamaan (ja tietysti postiaiheisista). Rautatie- ja laivaposti ovat muuten hyvin suosittuja filatelian aloja, ja niiden harrastajat totta kai ovat kiinnostuneita aiheeseen liittyvistä vanhoista kuvista.
Sotahistoriaan liittyvillä kuvilla on hyvin laaja kysyntä monenlaisista historioitsijoista pienoismallien rakentajiin - ainakin historian harrastajia hekin.
Aina ovat kuitenkin tärkeitä tiedot mistä? milloin? ketä? mitä?
Ilman tietoja - LUOTETTAVIA tietoja - ottajia on vähemmän, mutta edelläni kirjoitti ainakin yksi sellainen.
Joten: älä ikinä heitä hukkaan kohtuukunnossa olevaa, yli 50 v vanhaa valokuvaa. Kyllä siitä jonain päivänä joku on kiinnostunut. Vaikkapa lapsen lapsesi. - marihelena
vaikka museovirastosta! Jos luovutat kuvasi yksityiselle ihmiselle, niistä ei ole paljon iloa muille.
- EI ARKISTOIHIN!!!
....on iloa muille ihmisille jossakin arkistossa. Eivät juurikaan ole esillä missään, työntekijöiden vähyyden takia kokoelmat ovat järjestämättä ja mikäli haluat niitä nähdä, niin joudut maksamaan kovan hinnan euroissa.
Ei muuta kuin keräilijälle, jos sellaisen löydät:
- saat asiallisen maksun.
- kuvat ovat muidenkin nähtävissä.
- marihelena
googleen hakusanaksi vanhat valokuvat, sieltä voit löytää tietoja siitä, missä vanhoja kuvia säilytetään tai kerätään! Jos haluat vain rahaa kuvistasi, niin myy eniten tarjoavalle, esim. huuto.net:ssä!
- tutkailja
Mikäli valokuvista on edes suurin piirtein tiedossa paikkakunta, niin sen alueen maakunta-arkisto voisi olla hyvä osoite.
Arkistot eivät kuvista maksa, mutta pitävät tallessa uteliaille ja tarvitsijoille - oudohkoa
Nikähän sota 1920-luvulla on ollut käynnissä?
- Ei niin oudohkoa
...Neuvosto-Venäjää vastaan käydyt Heimosodat, jotka jatkuivat aina vuoteen 1922.
- HelenaSalosta
Toinen henkilö jo vastasi Sinulle. Sekin saattoi olla oikea vastaus, mutta selvennän kuitenkin alkuperäisen kysymykseni vuosilukuja.
Kysymyksessäni luki 1920 viiva sotien aika. Eli tarkoitin talvi- ja jatkosotia. Kuvia on siis monelta vuosikymmeneltä.
Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä! - ollijii
Ei niin oudohkoa kirjoitti:
...Neuvosto-Venäjää vastaan käydyt Heimosodat, jotka jatkuivat aina vuoteen 1922.
Suomi ei ollut sotatilassa Neuvosto-Venäjän kanssa enää 1920 jälkeen.
Neuvosto-Venäjä ei itse asiassa hallinnut Itä-Karjalaa, jonka väestö koetti päästä eroon kaikenlaisista venäläisistä.
Suomalaiset vapaaehtoiset retkikunnat tukivat itä-karjalaisten ja aunuslaisten vapaustaistelua.
- Anonyymi
Meillä on kanssa paljon 1800 luvulta peräisin olevia valokuvia mutten tiennyt että joku kerää valokuvia. täytyy joskus viedä arvioitavaksi jos löytyy jostakinvielä kun kämppä meni hajuhaitan takia myyntiin ja jouduin tänne vitun auroraan parin nipottajan takia. sit olis vanhoja kirjeitä ja kortteja ja postimerkkejä tuhottomasti
- Anonyymi
Hip hei, löysin Eiffel tornista vanhan ja aika isokokoisen kovapohjaisen valokuvan vuodelta 1889 jona vuonna se kai rakennettiinkin Pariisin maailmannäyttelyyn. Pyydän kuvasta 100 euroa joltain keräilijältä joka on perehtynyt arkkitehtuuriin mutta voi olla että joudun pettymään ja saan vain kympin. Vitsi vitsi. En ole myymässä.
- Anonyymi
Löysin mm. kasakkaupseeri Zaduroffin pahvisen valokuvan ja joka oli Natalia Abramoffin siis mummoni isän wladimir Abramoffin keskimmäisen siskon sulhanen. sitten löysin proviisori wladimir Abramoffin sisaren pojan valokuvan ja joka oli luutnantti tsaarin henkivartiosto kaartissa. Tietääkö joku minkä arvoisia kuvat voisivat olla?. Löytyy muitakin sotilaita esittäviä valokuvia.
- Anonyymi
Katselin vanhoja valokuvia kaukaisista sukulaisistani kuten mm. Vera Abramoffista joka oli vakuutusvirkailija Pietarissa ja Julia Abramoffista joka asui Suomenlinnassa eversti miehensä kanssa josta pakenivat vapaussodan jälkeen venäjälle.
- Anonyymi
Minullakin on vanhoja valokuvia, joista haluaisin luopua, jos joku maksaisi niistä Terttu Lahtinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941