Mulla on vanha Sonyn televisio, jossa ei ole Scart-liitäntää eikä myöskään Video In -liitäntää. Joten onko mahdollista, tehdä/ostaa jostain adapteri johon liittäis DVD:ltä video- ja äänisignaalin ja sen jälkeen liittäis adapterin television antenniliitäntään? Ei viittis luopua vanhasta televisiosta uuden takia pelkkien liittimien takia, kun tuo vanhakin on vielä niin hyvä.
DVD + televisio, mutta ei Scart-liitäntää
micce
4433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onhan se ainakin jotenkin mahdollista: ainakin antennin kautta rf-konvertterilla. Vanhojen televisioiden TV:n muuntajattomuus (aika ennen hakkurivirtalähteitä) saattaa tehdä suoran videosignaalin liittämisen mahdottomaksi. Ehkä kuitenki on edukisempaa hankkia uudempi tv.
Mistähän tuollaisia rf-konverttereita voi hankkia? Kiitos jo etukäteen.
Tässä on yksi ulkomainen http://www.portabledvdstore.com/rfmodaudsigc.html
Täällä http://www.teamtronics.fi/ on jotain sellaisia, ehkä ne soveltuvat tähänkin. Videonauhureissa on ainakin ennen ollut rf-konvertteri, niin että jotain videonauhuria voisi myös käyttää (DVD:n video nauhurin video in ja nauhurin antenni out televisioon ja ääni suoraan stereoihin). Yleensähän ihmiset heittävät nauhurit pois niiden hajottua, mutta rf-konvertterit harvemmin hajoavat.
Mulla samanlainen ongelma ja olen liittänyt DVD:n videoiden kautta televisioon... tästä johtuen VideoCD:itä pystyy katsomaan, mutta DVD-elokuvia katsottaessa kuva kirkastuu ja himmenee jatkuvasti tehden elokuvan katsomisen lähes mahdottomaksi, tietokoneella olevasta DVD-soittimesta kyseisen ongelman sai poistettua jos DVD:n katseluohjelmassa oli toiminto Macrovision On/Off... eli onko mahdollista ottaa Macrovision pois käytöstä myös näistä muista DVD-soittimista?