Ulkopuolella yhteiskunnan.
Mustalaiskysymys.
Olli Alho.
(1965)
http://www.yle.fi/multifoorumi/arkki/zgo.php?z=20031219182947155965
kuuntele (27:14 ohjelma)
Romanit ovat juutalaisten lailla olleet vainojen kohteena. Natsien keskitysleireillä surmattiin satojatuhansia romaneja. 1990-luvulla heidän asemansa on vaikeutunut monissa Itä-Euroopan maissa. Suomessa herättiin 1960-luvulla keskustelemaan romanien kurjista asuinolosuhteista ja heidän syrjinnästään. Maassa asuvat noin 10000 romania ovat säilyttäneet omaleimaisen kulttuurinsa eristäytymällä suuressa määrin muusta yhteiskunnasta. Sosiaalipoliittisista toimista huolimatta he elävät yhä valta-väestöä huonommissa oloissa, eikä piilosyrjintää ole saatu kokonaan kitketyksi.
KATSO VIDEO
Rotusyrjintää Pietarsaaressa.
TV-uutiset 7.4.1970.
Toim. Väinö Mujunen.
(Kesto 01:38)
Ohjelmasarjan on koonnut Jukka Lindfors.
arkistosta Ulkopuolella yhteiskunnan
4
187
Vastaukset
- todistaa vain
ettette ole puolessakaan vuosisadassa
pystyneet löytämään paikkaanne yhteiskunnassa.
Osa sulautunut identiteettiään menettämättä.
Olet muuten rasisti. - mä vaan
Numerotiedustelusta otta miehen puhelinnumero ja kysyä onko hän samaa mieltä nykyisin.
- pitsiliina
mahtaako hän edes muistaa moista haastattelua. Varsinainen dokumentti. Valtaväestä.
- 'villikoirista'
joita he ovat itse kiusanneet pakkolaeilla ja hirttokäskyillä vuosisatoja. Nyt ne on saatava sulautumaan, ne on saatava kontrolliin kertakaikkiaan. Niillä on on outo poikkeama, niillä on havaittu 'erityinen poikeavuuden muoto, kiintyminen heimoonsa'.
Romaninaisten keittiötaidot eivät ole hyvät, valittaa joku päättäjä vuonna 1965. No siellä teltassa tai koijassahan se kukoisti, Pasilan kaatopaikan tuntumassa.
Suomessa v 1965 oli n 4000 romania, jotka 'tekivät 20 kertaa enemmän rikoksia kuin muut suomalaiset'. Paljonko eroa olisi jos olisi verrattu vastaavassa tilanteessa, työttöminä ja syrjittyinä eläviä asunnottomia ihmisiä? Ilman tällaista vertailtavaa otosta - sama sosiaalinen asema molemmilla vertailtavila ryhmillä - Lopputulos ei kerro mitään romanien rikollisuuteen taipuvaisuudesta, vaan pitkästä syrjimisen historiasta, ihkasuomalaisesta 'me olleen me ja muut menkööt muualle' asenteesta.
Ajettiin saamelaiset jäämeren suuntaan, otettiin heidän maansa. Pirka-pekka Petelius ja Kaakinen kännäävät ja rilluttelevat saamelaispuvussa.
1965 kaikuu haastateltujen puheesta: kuinka saisimme heidät 'sulautumaan', jossakin on jo 'sekoittimista' tapahtunut. 'Se loikkaus meidän joukkoomme on iso, mutta onhan siellä 'älykkäitäkin'!
Verikostosta aitona ja alkuperäisenä suomalaismetsien oikeudenkäyttöperintönä valtaväen haastatellut eivät taatusti tienneet mitään. Naisia ja vaimoja tapoimme yhtä paljon kuin nykyään.
Mikä siinä on, että suomalaiset olivat 40 vuotta sitten yhtä rikollisia kuin nytkin? Mitkään tilastot eivät osoita mitään muutosta Suomen rikostilastoissa kun niitä vertaa vaikka Ruotsiin, Norjaan, Tanskaan niin 'mustasukkaisia' ja väkivaltaisia omiaan kohtaan? Johtuisikohan se oidipuskompleksista tai lapsuuden traumoista..
Varsinkin jos saadaan 'poikkeama kiintyä omaan heimoon' aisoihin, kun romaneista tulisi yhtä ilkeitä ja torjuvia kuin valtaväestö keskimäärin, niin sitten..
Mutta kun edes silloin, ei vaikka vaihtoi valkolaisten vaatteisiin, ei päässyt bariin tai ravintolaan, koska portsari tunnisti kyllä.
Yhden hyvä kysymyksen Olli Alho (silloin kulttuuriantropolgian ja uskontotieteitten opiskelija) teki: Miten luulette, että mustalaiset voivat sopeutua, kun heitä syrjitään?
Kyllä heidän pitäisi jotenkin muuttua vaaleiksi ja sinisilmäisiksi.. jaaha, Mengelehän teko kokeita miten sen saisi aikaan, ruiskuttamalla jotakin sinistä väriä tummasilmäisten ihmisten silmiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965