Miten saan tuoksupelargonin talvehtimaan?
Viime talvena kasvini menehtyi. Nyt olisi uusi, jonka haluan säilyvän hengissä.
Nyt viisaat neuvokaa!
Lillasyster
2
292
Vastaukset
- helppo
Tuoksupielikki ei ole kovinkaan vaativa hoidokki. Sen vaatimukset ovat samanlaiset kuin paremmin tunnettujen serkkujensa, joita voi nähdä lähes joka toisella parvekkeella. Tärkeimmät vaatimukset ovat runsas valo ja melko niukka kastelu. Tuoksupelargonian juuret vahingoittuvat herkästi vedessä lillumisesta, eikä kasvi myöskään sopeudu pimeään koppiin.Ikkunan ääressä se kukoistaa vuoden ympäri.
- Lillasyster
Ilmeisesti aiheutin siis itse edesmenneen kasvini menehtymisen liialla kastelulla. Pidetään peukkuja etten sorru samaan syntiin :o)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4326158- 875470
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514467- 543986
- 743934
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33606SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1923541Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213264Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432299