Oheisessa keskustelussa väitetään, että rauhanturvaajat pyörittävät nais- ja huumekauppaa Kosovossa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000000430&posting=22000000011335794
Albaanin vaimon
10
1872
Vastaukset
- Nomen est Omen
albaanithan tiedetään,ovat varmaankin euroopan "rehellisintä" kansaa...
Mihinkä tahansa mikä on jonkun albaanin sanoma,suhtautuisin hyvin suurella varauksella,
ko.etnisen taustan omaavat esim.Suomessa ovat hyvin kunnostautuneet nk."lavealla polulla".- tapauksessa....
"'- On auttamatta ollut niin, että siellä missä on rauhanturvaoperaatio ja paikalle tulee paljon kansainvälisiä rauhanturvaajia, ihmiskauppa ja seksiorjuus lisääntyvät aivan valtavasti, Rehn sanoo."
Ilmeisesti suomenruotsalaisten ja YK:n edustajien sanomisiinkin pitää suhtautua varauksellisesti. Toisaalta seksikauppa lisääntyy kaikissa paikoissa, joihin tulee suuria miesryhmiä, olivat he sitten sotilaita tai siviileitä. Sitä vaan ihmettelen, että miksi tällä palstalla lähtökohtaisesti kiistetään kaiken negatiivisen kritiikin oikeutus, vaikka se olisikin perusteltua. - uutisista
tapauksessa.... kirjoitti:
"'- On auttamatta ollut niin, että siellä missä on rauhanturvaoperaatio ja paikalle tulee paljon kansainvälisiä rauhanturvaajia, ihmiskauppa ja seksiorjuus lisääntyvät aivan valtavasti, Rehn sanoo."
Ilmeisesti suomenruotsalaisten ja YK:n edustajien sanomisiinkin pitää suhtautua varauksellisesti. Toisaalta seksikauppa lisääntyy kaikissa paikoissa, joihin tulee suuria miesryhmiä, olivat he sitten sotilaita tai siviileitä. Sitä vaan ihmettelen, että miksi tällä palstalla lähtökohtaisesti kiistetään kaiken negatiivisen kritiikin oikeutus, vaikka se olisikin perusteltua.Uutiset joita tänne palstalle kopiodaan, tuodaan esille niin kuin suomalaiset osallistuisivat lapsi- ja naiskauppaan. Niin kauan kun sitä ei tapahdu, asiasta ei ole suomalaisten osalta mitään kritisoitavaa. Valitettavasti kulttuuri,kasvatus ja kuri ei ole samanlaista kaikkialla maailmassa. Toivottavasti se ei ole ihan kaikilta palstan lukijoita unohtunut. Suomalaiset ei välttämättä ole maailmalla niitä eniten ulospäin ammattisotilailta näyttäviä, mutta vastuuntunto on sitten sitäkin parempaa. Onneksi sentään tästäkin asiasta voi käydä muualla asiallisempaa kestustelua foorumissa johon rekisteröityminen on pakollinen.
- organisointi
tapauksessa.... kirjoitti:
"'- On auttamatta ollut niin, että siellä missä on rauhanturvaoperaatio ja paikalle tulee paljon kansainvälisiä rauhanturvaajia, ihmiskauppa ja seksiorjuus lisääntyvät aivan valtavasti, Rehn sanoo."
Ilmeisesti suomenruotsalaisten ja YK:n edustajien sanomisiinkin pitää suhtautua varauksellisesti. Toisaalta seksikauppa lisääntyy kaikissa paikoissa, joihin tulee suuria miesryhmiä, olivat he sitten sotilaita tai siviileitä. Sitä vaan ihmettelen, että miksi tällä palstalla lähtökohtaisesti kiistetään kaiken negatiivisen kritiikin oikeutus, vaikka se olisikin perusteltua.Ymmärtääkseni albaanin vaimon mielestä huume- ja naiskauppaa pyörittävät rauhanturvaajat albanialaisten sijasta. Kritisointi ei ollut suunnattu pelkästään suomalaisia rauhanturvaajia kohti vaan hänen mielesyään albanialaisia on syytelty rauhanturvaajien tekemistä rikoksista (huumeet ja ihmiskauppa)
- koojiipee
organisointi kirjoitti:
Ymmärtääkseni albaanin vaimon mielestä huume- ja naiskauppaa pyörittävät rauhanturvaajat albanialaisten sijasta. Kritisointi ei ollut suunnattu pelkästään suomalaisia rauhanturvaajia kohti vaan hänen mielesyään albanialaisia on syytelty rauhanturvaajien tekemistä rikoksista (huumeet ja ihmiskauppa)
Jos puhutaan Kosovosta, suurin osa sillä alueella tapahtuneesta ihmiskaupasta organisoidaankin Albanian puolelta, joten onko tuo ihme että heitä pidetään epärehellisinä?
- ???
koojiipee kirjoitti:
Jos puhutaan Kosovosta, suurin osa sillä alueella tapahtuneesta ihmiskaupasta organisoidaankin Albanian puolelta, joten onko tuo ihme että heitä pidetään epärehellisinä?
Entä Kosovon albaanit? Eivätkö he osallistu?
- koojiipee
??? kirjoitti:
Entä Kosovon albaanit? Eivätkö he osallistu?
Luetun ymmärtämisessäsi on ehkä toivomisen varaa, joten kirjoitan uudelleen. Siis, _suurin osa_. Johtoportaan ei kannata itseään Kosovossa pitää, eikös se ole aikalailla selvää, ainakin omasta mielestäni. En siis väittänyt etteikö kukaan Kosovon albaaneista siihen osallistuisi, roolinsa on heilläkin.
- ====
koojiipee kirjoitti:
Luetun ymmärtämisessäsi on ehkä toivomisen varaa, joten kirjoitan uudelleen. Siis, _suurin osa_. Johtoportaan ei kannata itseään Kosovossa pitää, eikös se ole aikalailla selvää, ainakin omasta mielestäni. En siis väittänyt etteikö kukaan Kosovon albaaneista siihen osallistuisi, roolinsa on heilläkin.
Ei pidä vetää hernettä nenään, jos joku kysyy täsmennystä asiaan.
Ketjussa käsitellään rauhanturvaajien mahdollista osallistumista tähän organisointi juttuun. Sanoessasi "suurin osa Albanian puolelta" voi jonkun mielestä(joka on ehdottomasti sitä mieltä, ettei Kosovon albaanit organisointiin osallistu)kuulostaa siltä, että jäljelle jääneen osan organisoinnista hoitaa rauhanturvaajat. - koojiipee
==== kirjoitti:
Ei pidä vetää hernettä nenään, jos joku kysyy täsmennystä asiaan.
Ketjussa käsitellään rauhanturvaajien mahdollista osallistumista tähän organisointi juttuun. Sanoessasi "suurin osa Albanian puolelta" voi jonkun mielestä(joka on ehdottomasti sitä mieltä, ettei Kosovon albaanit organisointiin osallistu)kuulostaa siltä, että jäljelle jääneen osan organisoinnista hoitaa rauhanturvaajat.Pahoittelen edellisen vastauksen tylyä aloitusta.
Tottahan on, että Kosovossa on jäänyt kansainvälisen järjestön työntekijöitä kiinni ihmisten salakuljettamisesta, mutta nämä tapaukset joista olen lukenut, he eivät ole olleet sotilaita, eikä sotilasorganisaatiosta. - exä.
==== kirjoitti:
Ei pidä vetää hernettä nenään, jos joku kysyy täsmennystä asiaan.
Ketjussa käsitellään rauhanturvaajien mahdollista osallistumista tähän organisointi juttuun. Sanoessasi "suurin osa Albanian puolelta" voi jonkun mielestä(joka on ehdottomasti sitä mieltä, ettei Kosovon albaanit organisointiin osallistu)kuulostaa siltä, että jäljelle jääneen osan organisoinnista hoitaa rauhanturvaajat.Kyllähän se rauhanturvaajan arki on paljolti ajan kuluttamista (pornolehtiä, pornofilmejä, sexyjen julisteiden laittamista esille...)
Itsekin sen verran "alhaalla" olleena tiedän että Kosovossakin Skopjeen ja Pristiinaan lähdettiin pääasiassa katselemaan kauniita hoikkia ja tummia naisia. Jotkut uskalsivat jopa bordelleihin...
Tosiasiassa oikeat hommat olivat vähissä ja hyvä niin...tulipahan Audi haettua =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt933753Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623303SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352359Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229